Dünya’nın en sevilen mutfaklarından birisi olan Meksika mutfağının en meşhur 5 sokak yemeğini bu yazımızda derledik.

Kuzey Amerika kıtasında bulunan Meksika, acı biberleriyle ve soslarıyla bilinmesine rağmen dünyanın en zengin mutfaklarından birisidir. Meksika mutfağının lezzetli yemeklerini bir yazıya sığdırmak mümkün olmadığı için bu yazımızda size Meksika’daki en ünlü sokak lezzetlerinden bahsedeceğiz.

Taco Nedir? Tarihi ve Kökeni

Taco kelimesinin kökeni, Meksika ve El Salvador’da yaşayan Nahualar tarafından konuşulan Nahuatl dilindeki “yarı ya da orta” anlamına gelen “tlahco” kelimesine dayansa da aslında çıkış noktası Osmanlı’dır. Osmanlı’da karma halde yaşayan toplumlar sayesinde Osmanlı ve tabi ki Anadolu birçok kültüre ev sahipliği yapma şansı yaşamıştır. Zamanla bu bölgede yaşayan Lüblanlıların Meksika’ya göç etmesi ve Meksika’da karşılaştıkları yeni lezzetler ile tacoyu harmanlamaları sonucu bugün tüm dünya tarafından bilinen en meşhur Meksika yemeklerinden birisi haline gelmiştir.

Taco Çeşitleri Nelerdir?

Taco’nun Taco Al Pastor, Taco Carnitas, Taco Asada, Taco De Canasta, Taco De Guisados ve Taco Barbacoa olmak üzere 6 çeşidi bulunmaktadır. Taco’nun çok fazla çeşidi olmasından dolayı kesin bir tarifi olmamakla beraber yaygın olarak kabul görmüş tarifler bulunmaktadır. Tüm dünyaca bilinen klasik taco tavuklu, etli ya da balıklıdır. İçine koyacağınız et türü farklılık gösterse de kullanacağınız eti seçtikten sonra kullanmanız gereken malzemeler mısır, Meksika fasulyesi, soğan, sarımsak, kırmızı biber ve çedar peyniridir. Malzemeleri mısır unundan yapılıp kızartılmış ya da buğday unundan yapılmış tortillalara koyup afiyetle yiyebilirsiniz.

Burrito Nedir? Kökeni

Meksika’da acı biber, domates, mantar gibi yiyecekleri mısır tortillalarına sararak yeme kültürü milattan önce 10.000. yüzyıla dayanmaktadır. Ancak burritonun günümüzde bildiğimiz halinin tam olarak kökeni bilinmemektedir. Bununla ilgili birçok varsayım bulunsa da en yaygın varsayımlardan birisi ulaşımını eşek ile sağlayan bir sokak satıcısı tarafından bulunduğu ve “food of the buritto” yani “küçük eşeğin yemeği” olarak ün kazandığıdır.

Burritonun nerede yapıldığına göre değişen birçok türü bulunsa da en bilineni torillaya sarılmış et parçaları ve içine konulan patates, mısır, biber gibi sebzelerden oluşanıdır. Amerika'nın Kaliforniya ve Teksas Eyaletleri'nde de vazgeçilmez yemeklerden biridir.

Burrito Tarifi

Quesedilla Nedir, Nasıl Yapılır?

İspanyolcada “peynir” anlamına gelen “queso” sözcüğünden türeyen quesedillanın birçok çeşidi bulunmakta. Çoğunlukla tortillanın içine bol miktarda rendelenmiş kaşar peyniri, jülyen doğranmış et, tavuk parçaları ya da pastırma ile mantar, mısır, biber gibi sebzelerin konulmasıyla oluşur. Yarısına kadar malzemeler konulan tortilla yarım ay şeklinde kapatılarak tavada çift yönlü pişirilir ve ikiye bölünerek servis edilir.

Chilaquiles Hakkında Bilgiler 

Meksika’nın en ünlü kahvaltılıklarından birisi olan chilaquiles, Aztek Uygarlığı’na kadar dayanmaktadır.Biber ve yeşillikler” anlamına gelen chilaquiles, Encarnación Pinedo’nun 1898 yılında çıkardığı "The Spanish Cook" isimli kitabıyla Amerika’da tanınır hale geldi.

Mısır unundan yapılan tortillaların dört parçaya kesilip pişirilmesi ya da kızartılması ve daha sonrasında yeşil ya da kırmızı salsa sosu; tavuk, yumurta ya da et ile karıştırılmasıyla yapılan bir kahvaltılıktır.

Nachos Cips Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

İlk olarak 1943 yılında, küçük bir Kuzey Meksika kasabası olan Piedras Negras’ta aşçı olduğu varsayılan Ignacio "Nacho" Anaya tarafından keşfedildiği düşünülen nachos, zaman içinde tüm dünyadaki en ünlü atıştırmalıklardan birisi haline geldi. O dönemde yapılan orijinal nachos, kızartılmış mısır tortillalarının çedar peyniri ile kaplanıp üzerine jalepeno biberi konmasıyla oluşsa da günümüzde Meksika fasulyesi, et, mısır, tavuk ile de tatlandırılmaktadır.

“Nachos” isimli atıştırmalığın Amerika’da bu kadar popüler hale gelmesi ise bir anda olmadı. 1959 yılında Meksika’dan Los Angeles’a taşınan Carmen Rocha’nın Los Angeles’ın Batı Bulvarı'nda bulunan El Cholo Meksika Restoran’ında işe girmesi sonucu yavaş yavaş bu bölgede ünlenmeye başlamış, 2008 yılında Carmen Rocha öldüğünde ise Amerika’da çoktan popüler olmuştu bile.

Nachos Cips Tarifi

Dünyanın en zengin ve lezzetli mutfaklarından birisi olan Meksika mutfağının en meşhur 5 sokak yemeğinden bahsettik. Peki, bu 5 yemekten hangisini tercih ederdiniz?

Kaynaklar:

http://tacodunyasi.com/taconun-tarihi/

https://sorhadi.net/d/122308-quesadilla-nedir/

http://chilatruck.com/chilaquiles-history-tradition/

https://tr.foodmes.com/legendary-tale-nachos


BENZER YAZILAR

Squid Game Dalgona Şekeri Nedir? Nasıl Yapılır?

Netflix'te yayınlanan Squid Game dizisiyle ünlenen Dalgona Şekeri'nin tarihi, tarifi ve oyunu hakkında merak edilenler.

Türkiye'deki En İyi 5 Kamp Alanı

Doğası ve tarihiyle öne çıkan kamp alanları.


Paylaş