2021 Netflix en çok izlenenler, ilk web sitesinin 30. yılı, Körfez Akıntısı'nın yarattığı iklim felaketi, Barbie'nin sağlık çalışanı koleksiyonu, 3.700 yıllık tablet üzerinde yeni geometrik keşifler ve Türkiye'nin ilk "decacorn"u olan Trendyol hakkında haftanın haberleri.

Netflix 2021 Yılında En Çok İzlenen Yapımları Açıkladı

Netflix, 2021 yılının ikinci çeyreğinde en çok seyredilen orijinal içerikleri açıkladı. Listenin ilk sırasında Army of the Dead bulunuyor. Açıklanan verilere göre, listenin en başında yer alan Army of the Dead 75 milyon kez izlenmiş durumda.

Listenin İkinci sırasında bulunan diğer içerik ise Fatherhood. Komedi-dram türündeki filmin izlenme sayısı 74 milyon. Açıklanan verilere göre 60 milyon izlenme ile üçüncü sırada bu yılın en çok dikkat çeken yapımlarından Sweet Tooth dizisi bulunuyor.

Netflix tarafından paylaşılan liste şu şekilde;

1. Army of the Dead

2. Fatherhood

3. Sweet Tooth

4. Shadow & Bone

5. Lupin 2. Kısım

6. Mitchells vs. The Machines

7. Elite 4. Sezon

8. Who Killed Sara? 2. Sezon

9. The Circle

10. The Sons of Sam

Dünya’nın İlk Web Sitesi 30 Yaşında

İngiliz bilim insanı Tim Berners-Lee, "World Wide Web"(www) adındaki projesini anlatan bir metnin bulunduğu ilk web sitesini 6 Ağustos 1991'de erişime açmıştı.

Tim Berners-Lee’nin yayına aldığı ilk web sitesinin erişime açılmasından bugüne geçen 30 yıllık zaman dilimine baktığımızda kurulan web sitesi sayısı da günümüzde 1,9 milyara ulaşmış durumdadır.

Dünya tarihinin en önemli icatlarından biri olarak kabul gören internet, eğitimden ticarete, ulaşımdan eğlenceye kadar hayatın her alanında büyük yer kaplayan teknolojik bir gelişme olarak görülmektedir.

Tim Berners’ın "World Wide Web" (www) projesini tanıtan metni yayınladığı tarihlerde İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) içeriden erişime açık olan web sitesi "www" misyonunu kullanamıyordu. 6 Ağustos 1991 tarihinde Tim Berners, World Wide Web ağını anlatan bu siteyi dışarıdan erişime açmasıyla birlikte günümüzde kullanılan web sayfalarının ilk örneği kullanıma geçmiş oldu.

Körfez Akıntısı'nın Durması Ciddi Bir İklim Felaketine Yol Açabilir

Dünya genelinde iklim değişiklikleri ile ilgili yapılan araştırmada, Atlantik Okyanusu üzerinde Gulf Stream sıcak su Akıntısı olarak bilinen körfez akıntısının durmasının, çok ciddi bir iklim felaketine yol açabileceği belirtildi.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, körfez akıntısının ortadan kalkmasının yalnızca ülkenin doğusunda bulunan Kanadalılar için değil, dünya üzerinde yaşayan yüz milyonlarca insan adına çok tehlikeli bir durum olabileceği uyarısında bulunuldu.

Araştırmada, Atlantik Okyanusu'nun zaten mevcut sisteminin iklim değişikliği dolayısıyla zayıflıyor olabileceği ve bu durumun Kuzey Amerika ve Avrupa’nın bazı yerlerinde aşırı soğuk, bazı yerlerinde ise yükselen deniz seviyeleri nedeniyle hava durumu üzerinde ciddi değişikliklere yol açabileceği tespiti yer aldı.

Artan sera gazı emisyonları sebebiyle atmosferin ısınmasının ve dolayısıyla okyanus yüzeylerinin çok daha fazla ısı tutacağı belirtilen araştırmada, sistemin muhtemel çöküşünün ise dünyanın hava sistemleri için oldukça kötü senaryolar doğurabileceği kaydedildi.

Mattel'in Yeni Koleksiyonunda Altı Sağlık Çalışanı Kadın Barbie İle Onurlandırılıyor

İngiliz aşı uzmanı Sarah Gilbert artık yeni bir ödüle sahip: Kendi suretinde yapılmış türünün tek örneği bir Barbie bebek.

Oxford Üniversitesi profesörü Gilbert, Oxford/AstraZeneca koronavirüs aşısının geliştirilmesine öncülük etti. Temmuz ayında kendisine ödül verildi ve artık saç stilini, profesyonel gardırobunu ve koyu çerçeveli gözlüklerini Mattel Inc'in yeni bebeğiyle paylaşıyor.

Mattel Inc yeni koleksiyonunda COVID-19 ile mücadelede altı kadını rol model olarak kabul etti. Barbie bebeklere dönüştürülen bilim kadınları arasında Gilbert'ın yanında, ABD sağlık çalışanlarından Dr. Audrey Sue Cruz ve acil servis hemşiresi Amy O'Sullivan, Kanadalı doktor ve sağlık Chicka Stacy Oriuwa, sistemik ırkçılığa karşı savunucu olan Brezilyalı biyomedikal araştırmacı Dr. Jaqueline de Goes Jesus ve Avustralyalı doktor ve koruyucu elbise geliştiricisi Kirby White var.

Mattel Barbie Başkan Yardımcısı ve Küresel Başkanı Lisa McKnight, "Barbie, pandemi ve artan zorluklarla yüzleşirken tüm cephe çalışanlarının muazzam fedakarlıklar yaptığını kabul ediyor. Çabalarına ışık tutmak için hikayelerini paylaşıyoruz." dedi. Bu yeni lansmanın gelecek nesillere bu kahramanların peşinden gitmeleri için ilham vermesini umduğunu belirtti. 

3.700 Yıllık Kil Tablet Üzerinde En Eski Uygulamalı Geometri Örneği Ortaya Çıktı

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde bulunan ve tarihi 3.700 yıl önceye dayanan, Si.427 isimli Babil kil tabletinin, Pisagor'dan da önce Pisagor üçlüsünü kullanan bir arazi planı taşıdığı keşfedildi. 

Tablet, Babil dönemine yani MÖ 1900 ve MÖ 1600 arasında bir tarihe ait. Günümüzde Irak olarak bilinen bölgede, 1800'lerin sonlarına doğru keşfedilmişti. Günüzümüze kadar da İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde duruyordu. 

New South Wales Üniversitesi üyelerinden Dr. Daniel Mansfield ve Doçent Norman Wildberger, daha önce de başka bir Babil tabletinde dünyanın en doğru ve en eski trigonometrik tablosunu tanımlamıştı. O zamanki tahminlere göre Plimpton 322 adlı bu tablet, inşaatta ya da çeşitli ölçme işlemlerinde kullanılmıştı. Tablette Pisagor üçlüleri kullanılıyordu ve dik açılı üçgenler tanımlanıyordu.

Plimpton 322'de keşfedilen yeni bilgi, Pisagor üçlülerini içeren diğer Babil tabletlerini de sorgulama ihtiyacını doğurdu. Böylece İstanbul'daki Si.427 adlı tablet de tekrar incelendi. 

Satılan bir arazi parçası hakkında olan Si.427 tableti, çivi yazısı ile oluşturulmuş ve bataklık, harman yeri ve kuleyi içeren bir alanı kapsıyor. Özel arazi mülkiyetlerinin arttığı dönemlerden birine ait. 

Mansfield’e göre o dönemlerde de günümüzdeki gibi arazi sınırlarını belirlemeye çalışan bilirkişiler vardı ve GPS ekipmanına benzer bir şekilde Pisagor üçlülerini kullanıyorlardı. 

Olayın ilginç tarafı, hem Plimpton 322 hem de Si.427 tabletlerinin her ikisinin de Pisagor üçlülerini kullanması ve tarihlerinin Yunan matematikçi Pisagor'dan en az 1000 yıl önceye dayanması. 

Si.427 tabletinin arkasında bir de 25:29 sayısının kazınmış olduğu biliniyor. Yeni bilgiler ışığında bu sayının bzim bildiğimiz altmışlık sistemdeki 25 dakika 29 saniye olup olmadığı, arazi hesaplarının bir parçası olup olmadığı tartışılıyor. 

Türkiye'nin İlk "decacorn"u Trendyol Oldu

Decacorn, değeri 10 milyar doları aşan şirketler için kullanılan bir tanım. Bir e-ticaret platformu olan Trendyol da dünyanın önde gelen yatırımcılarından 1.5 milyar dolarlık yeni yatırım aldı ve değerlemesini 16,5 milyar dolara çıkardı. Böylece decacorn tanımına sahip, global arenadaki ilk Türk teknoloji şirketi oldu.

Trendyol'un halihazırdaki yatırımcısı Alibaba da bu yılın başında 350 milyon dolarlık bir ek yatırım yapmıştı. Japonya'da merkezi bulunan SoftBank Investment Advisers'ın yönetimindeki SoftBank Vision Fund 2 ve ABD'li yatırım fonu General Atlantic liderliğinde gerçekleştirilen yeni yatırım turuyla Orta Doğu, Amerika, Asya, Avrupa ve Türkiye'den yatırımcılara sahip oldu.  

Trendyol'un Türkiye'deki ilk decacorn olma özelliğinin uluslararası arenadaki konumunu güçlendireceğini belirten Trendyol Kurucusu Demet Mutlu, "Bu yatırım Türkiye'nin dijital ekosistemine uluslararası ilgiyi artıracak ve sektörümüzün gelişmesine ciddi ivme kazandıracak." dedi. 

Kaynaklar:

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/korfez-akintisinin-ortadan-kalkmasi-ciddi-bir-iklim-felaketine-yol-acabilir/2326979

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/ilk-web-sitesi-30-yasina-girdi,2Oyn39Vg6UuPyfdNIZuHVw/BZwdQ5JPvEyGW0mRxDQMQw

https://tr.sputniknews.com/kultur/202107261045057604-netflix-2021in-ikinci-ceyreginde-en-cok-izlenen-film-ve-dizileri-acikladi/

https://arkeofili.com/istanbulda-3-700-yillik-uygulamali-geometri-ornegi-bulundu/

https://www.npr.org/2021/08/05/1024888880/mattels-barbie-turns-women-of-science-including-a-covid-vaccine-developer-into-d

https://www.dunya.com/sirketler/trendyol-turkiyenin-ilk-decacornu-oldu-haberi-630170


BENZER YAZILAR

Deepfake Nedir?

Yapay zeka ve makine öğrenmesi ile birlikte gerçeğinden ayrıt edilemeyecek fotoğraflar ve videolar ortaya çıkaran, tehlikeli olarak nitelendirilen bir teknolojik uygulama

Şibam’ın Toprak Gökdelenleri: Tehlike Altında Bir Dünya Mirası

Şibam'daki topraktan gökdelenler nasıl inşa edildi, burada yaşam nasıl? Antik dönemlerden kalan toprak gökdelenler, insanlığın en zorlu ortamlara adaptasyonunun bir işareti.


Paylaş