Madrid'in 18. yüzyıl tarihinden sahneler sunan dizinin konusu, oyuncuları, fragmanı ve dizinin çekildiği Infante don Luis Sarayı.

The Cook of Castamar (Castamar’ın Aşcısı) 2021 yapımı, 12 bölümden oluşan bir Netflix dizisi. Orijinal dili İspanyolca. Bir bölümü yaklaşık 50 dakika sürüyor. Dizi İspanyol yazar Fernando J. Múñez’in aynı adlı romanından uyarlanmış. 2. sezonun olacağı henüz belli değil.

Dizide 18. yy Madrid’inden esintiler var. Dizi dört dalda Iris ödüllerine aday; en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi senaryoya sahip dizi. Dizi önce İspanyol dijital platformu Atlesplayer tarafından yayınlanmış. İlk sezon tamamlandıktan sonra Netflix tarafından yayınlanmaya başlandı.

Tür: Tarih, Dram

IMDb: 7.4/ 10

Rotten Tomatoes: %83 people like.

Yönetmen: Iñaki Peñafiel, Norberto López Amado

Yapımcı: Tatiana Rodriquez

Çekildiği yer: İspanya, Palacio del Infante Don Louis

The Cook of Castamar Konusu

Castamar Dükü Diego (Roberto Enriquez) eşini kaybeder. Eşinin yasını tutar, daha sonra hem Diego’nun annesi onun eski yaşantısına dönmesini ister hem de kral Diego’nun görevinin başında olmasını ister.

Bir yandan da dizi de Clara’nın yaşantısına şahit oluruz. Clara iyi bir eğitim almıştır ama babasını kaybettikten sonra yoksullaşır. Kendisinin dışarıya çıkamama hastalığı(agorafobisi) vardır. Babasının ölümünden sonra bu hastalığı ortaya çıkar. Daha sonra Clara Castamar Dükü’nün evinde mutfakta çalışmaya başlar ve bir süre sonra aşçı olur. Bir yandan da Lord Diego’nun annesi oğluna evlenmek için uygun bir aday arar. Amelia Castro ile tanışır ve bir süre evlerine misafirliğe davet eder, çünkü onu uygun bir gelin adayı olarak görür.

Dizinin ilerleyen bölümlerinde Clara ve Diego’nun aşkını anlatılır ama önlerinde onları aşkını engelleyen birçok unsur var. Aynı zamanda Enrique’nin (Hugo Silva) Diego’ya düşmanlığını ve arkasından çevirdiği oyunları izler seyirciler. Dizide her karakterin ayrı bir hikayesi var. Çok ayrıntıya girilmese de her karakterin yaşamından geçmişinden ve hayallerinden bahsediliyor. 1720 yıllarında bir dük ile alt sınıftan birinin aşkı pek hoş karşılanmıyor, bu yüzden bu aşk imkansız bir aşk. Hatta o dönem eğer böyle bir şey yaşanırsa soylu insanlar kadınları suçlar. O dönemlerde toplumun katı kuralları var. Ayrıca o zamanlarda siyahi insanlar köle olarak satılabiliyor.

Lord Diego’nun kardeşi Gabriel’in hikayesinde de oldukça etkileyici yerler var. Flashback sahnelerine yer verilmiş ve bu sahneler diziye heyecan katıyor. Dizinin sonunda tüm kötüler cezasını buluyor çünkü hiçbir kötülük cezasız kalmaz.

Kısacası dizinin ana teması Castamar dükü üzerinden ilerlese de başka konulara da değinilmiştir örneğin o dönemdeki sosyal yaşam, kölelik, insanların bakış açıları, o dönem eşcinsel ilişkiye olan tavır, o dönem İspanya kültürü ve nasıl yönetildiği.

The Cook of Castamar Fragman

The Cook of Castamar Oyuncuları

Michelle Jener – Clara Belmonte

Roberto Enriquez- Diego (The duke of Castamar)

Hugo Silva- Enrique

Maria Hervas – Amelia Castro

Fiorella Faltoyano- Mercedes

Jean Cruz - Gabriel

Maxi Iglesias - Francisco Marlango

Agnès Llobet - Beatriz Ulloa

Paula Usero - Elisa Costa

The Cook of Castamar İzleyici Yorumları

Bu izleyici yorumları imdb.com sitesinden alınmıştır.

The Cook of Castamar Dizisinde Palace of Infante Don Louis

Dizide Castamar dükü’nün evi.

Merak edenler için küçük bir bilgilendirme. Bu saray 1763-1765 tarihlerinde Ventura Rodrigez tarafından tasarlanmıştır. Bu saray aynı zamanda İspanyol barok stilinin bir temsilcisi olarak görülüyor. Goya’nın hayaletleri filminde bir sahne burada çekilmiş 2006 yılında. Goya’nın hayaletleri filminin yönetmeni Milos Forman.

Bu saray ziyarete açık. 1761’de Prens Louis tarafından alınmış ve restore edilmiştir. 1936 yılından 1939 yılına kadar süren savaşta inşaat hasar görmüştür ve birçok sanat eseri kaybedilmiştir. 1974 yılında ulusal anıt olarak ilan edilmiştir.

Dizide sarayın önünde çekilen bir fotoğraf.

Bu sarayı ilk bölümde Lord Diego ile eşi ata bindiği sırada görüyoruz. Dizide bu sarayın yanı sıra başka mekanlarda kullanılmış. Örneğin, Segovia'da Riofrío sarayı.

Palace of Infante Don Louis Mimarisi

Ayrıca sarayın bahçelerinin içinde birçok süs unsuru ve vardır ve bahçenin içinde 3 mağara bir gölet ve bir taş köprü varmış ancak bazı süs unsurları sergilenmek üzere Campo del Mora’ya taşınmış.

Sarayın dış cephesi yapılırken inşatta çoğunlukla kırmızı tuğla kullanılmıştır, çatılarda ise Arap kiremitleri tercih edilmiştir.

Saray yaklaşık 6.302,15 m² inşaat alanına sahiptir.

İç mekanda mermer bronz ve alçı gibi malzemeler kullanılmış. Ayrıca çiçek, üzüm, melek gibi dekoratif unsurlara süslemede yer verilmiş. Saray daha önce bazı  sanatçıların sanat eseri koleksiyonuna ev sahipliği yapmış. Bu sanatçılardan bazıları; Goya, Rembrant, Murillo…

Genel Değerlendirme

Dizinin kıyafetleri, atmosferi, çekildiği yerler 18. yy Madrid dönemini yansıtıyor. Dizi yavaş tempoda ilerlese de ve tahmin edilebilir bir senaryoya sahip olsa bile arada izleyiciyi şaşırtacak yerler var.  Tarih ve dram severler boş zamanlarında bu diziye bir şans verebilirler.


BENZER YAZILAR

Marvel Studios’ Eternals (2021)

Marvel'ın, 5 Kasım'da vizyona giren, aynı isimli çizgi romandan uyarladığı filmin detayları.

12 Angry Men: 12 Kızgın Adam (1957)

Suçun ve masumiyetin terazisini jüri odasında kısacık bir sürede dengelemekle görevli 12 insan… İnançları, fikirleri ve karakterlerinin izinde birbirleriyle karşı karşıya gelen 12 kızgın adam…


Paylaş