6-24 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan İstanbul Müzik Festivali bu yıl 50. yaşını, 12 farklı mekanda 65'ten fazla solist, topluluk ve orkestra ile kutlamaya hazırlanıyor.

Borusan Holding sponsorluğunda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 50. İstanbul Müzik Festivali bu yıl 6-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

İstanbul Müzik Festivali Hakkında Bilgi

Festivalde Bilkent Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası ve Deutsches Symphonie Orchester Berlin gibi önemli toplulukları ve Fazıl Say, Anna Prohaska, Alice Sara Ott, Gautier Capuçon ve Kirill Gerstein gibi yıldız isimleri ağırlayacak. Festivalin teması ise "İstanbul".

İKSV Müzik Festivali 2022

Bu yıl da festivalin birçok ücretsiz etkinliği olacak. Hafta Sonu Klasikleri, ücretsiz olarak açık hava mekanlarında yapılacak. Aynı zamanda İstanbul Müzik Festivali'nde İKSV Alt Kat işbirliğiyle çocuklara ve gençlere yönelik ücretsiz konser ve atölyeler “Müzikli Bir Hafta Sonu” etkinlikleri kapsamında düzenlenecek. Ücretsiz etkinliklerin ayrıntıları festivalin sosyal medya hesaplarından (Instagram: @istanbulmuzikfestivali) ve muzik.iksv.org web sitesinden Mayıs ayında duyurulacak. 

İstanbul Müzik Festivali 2022 

Festival 6-24 Haziran tarihleri arasında yapılacak ve toplamda 3 hafta sürecek. 

İstanbul Müzik Festivali 50. yıl

İstanbul Müzik Festivali 50. yılında İstanbul’un en özel mekânlarında izleyiciyle buluşacak.

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) festival mekanları arasında bu yıl yeniden yer alıyor. Festival 50. yılını kutlarken açılış töreni ve açılış konseri AKM'de yapılacak. Aynı zamanda festivalin ilk haftasında Beyoğlu Kültür Yolu Festivali çerçevesinde konserler verilecek. Toplamda 8 konser burada gerçekleştirilecek. 

Beyoğlu’nda AKM’nin yanında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Fransız Sarayı; Emirgan’da Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras; Harbiye’de Harbiye Saint Esprit Katedrali ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu; Kadıköy’de Moda Meryem Ana-Asompsiyon Kilisesi, Bahariye Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi, Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi ve Süreyya Operası festival konser ve etkinliklerine ev sahipliği yapacak. 

İstanbul Müzik Festivali Program

Açılış Konseri: Tekfen Filarmoni Orkestrası & Kirill Gerstein 

İstanbul Müzik Festivali Hakkında Bilgi

Tarih: 6 Haziran Pazartesi 20.00

Mekan: Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Festivalin açılışı, şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası ile yapılacak. Solist ise piyanist Kirill Gerstein.

“İstanbul Senfonisi” Bilkent Senfoni Orkestrası & Fazıl Say

Tarih: 7 Haziran Salı 20.00

Mekan: Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Fazıl Say'ın İstanbul Senfonisi, solistler Hakan Güngör, Burcu Karadağ, Aykut Köserleleri ve Bilkent Senfoni Orkestrası tarafından seslendirilecek. Aynı zamanda Fazıl Say'ın son eseri Portreler'in İKSV’nin kurucusu, Dr. Nejat Ferit Eczacıbaşı’nı andığı bölümü konserde yer alacak. Say'a bu kısımda flüt sanatçısı Bülent Evcil eşlik edecek.

İKSV Müzik Festivali 2022

Festival Buluşması: Borusan Quartet & Xavier De Maistre

Tarih: 8 Haziran Çarşamba 20.00

Mekan: Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

Çaykovski, Debussy ve Alvars'in yapıtları, günümüzün önde gelen arp sanatçılarından Xavier de Maistre ve Borusan Quartet tarafından seslendirilecek. 

Deutsches Symphonie-Orchester Berlin & Anna Prohaska

Tarih: 9 Haziran Perşembe 20.00

Mekan: Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, dünyanın önde gelen orkestralarından biri. İstanbul Müzik Festivali kapsamında opera sahnelerinin divası Anna Prohaska ile buluşacak. 

Fındıkkıran ve Ben “Çocuklar İçin Masalsı Bir Konser”

İstanbul Müzik Festivali 2022 

Tarih: 11 Haziran Cumartesi 11.00

Mekan: Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

İstanbul Müzik Festivali'nde çocuklar için de konserler var. Piyanist Alexandra Dariescu, dijital animasyon, dans ve multimedya içeren özel projesi "Fındıkkıran ve Ben" ile festivalde yer alacak. 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası & Gautier Capuçon

Tarih: 12 Haziran Pazar 20.00

Mekan: Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), önemli viyolonselcilerinden Gautier Capuçon ile festivalde sahne alacak. Konserde Capuçon, Elgar’ın Viyolonsel Konçertosu’nu; CSO ise Dvořák’ın “Yeni Dünyadan” senfonisini ve Cemal Reşit Rey’in Enstantaneler’ini yorumlayacak. 

“Ey Güzel İstanbul, Benim Sevgili Yârim” İstanbul Semt Şarkıları

Tarih: 13 Haziran Pazartesi 20.00

Mekan: Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras

Konserde, İstanbul’un semtlerinin tasvir edildiği müzikler sergilenecek. 

Amsterdam Sinfonietta & Valentina Lisitsa

Tarih: 14 Haziran Salı 20.00

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

New York Times tarafından “neslinin en başarılı ve eksiksiz müzisyenlerinden biri” olarak övülen piyanist, besteci ve şef Thomas Adès, İstanbul Müzik Fesivali'nde son eseri Shanty – Over the Sea’nin Türkiye prömiyerini gerçekleştirecek. 

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Yıldızları Oda Orkestrası

Tarih: 15 Haziran Çarşamba 20.00

Mekan: Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Yıldızları Oda Orkestrası, vakfın müzik bursları ile eğitimlerini tamamlayan ve hala bu burstan yararlanan müzisyenlerden oluşuyor. Vakfı’ın müzik bursiyerleri İstanbul Müzik Festivali kapsamında özel bir kutlama konserinde buluşacak ve ilk konserlerini verecekler. 

Echoes of Life - “Yaşamdan Yansımalar” Alice Sara Ott

Tarih: 16 Haziran Perşembe 21.00

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Klasik müziğin en yaratıcı zihinlerinden Alice Sara Ott, Echoes Of Life projesiyle festivalde yer alacak. Konserde Hakan Demirel’in hazırlayacağı dijital video yerleştirmesiyle izleyiciler sanal bir yolculuğa çıkacak. 

Kinan Azmeh Cityband

İstanbul Müzik Festivali 50. yıl

Tarih: 17 Haziran Cuma 20.00

Mekan: Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Klarnet ustası Kinan Azmeh topluluğu Cityband ile, Arap müziğini ve caz dünyasını bir araya getiren eserlerini seslendirecek. 

Müzik Rotası

Tarih: 19 Haziran Pazar 12.00 / 13.00

Mekan: Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu, Bahariye Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi, Moda Meryem Ana-Asompsiyon Kilisesi

Müzik Rotası ile bu yıl izleyiciler Kadıköy'ün çeşitli mekanlarında Türkiye, İsrail, Avusturya ve İtalya'dan gelen müzisyenleri izleme şansı bulacak. Bu sanatçılar arasında Duo Aliada, Paolo Tagliamento, JAMD Trio, Barış Büyükyıldırım ve Gülin Ataklı var. 

Yıldızlarla Oda Müziği: Miloš & Ottensamer

Tarih: 19 Haziran Pazar 21.00

Mekan: Harbiye Saint Esprit Katedrali

Gitarist Miloš Karadaglić, festival kapsamında Avusturyalı klarnet virtüözü Andreas Ottensamer’le buluşacak. Villa-Lobos, Piazzolla, Albéniz, Bach ve Sor'un eserleri yorumlanacak. 

Mare Nostrum

Tarih: 20 Haziran Pazartesi 21.00

Mekan: Fransız Sarayı

İsveçli piyanist Jan Lundgren, Sardinyalı trompetçi Paolo Fresu ve Fransız akordeoncu Richard Galliano'dan oluşan Mare Nostrum, İstanbul Müzik Festivali'nde yer alacak. 

Il Pomo d’Oro & Jakub Jósef Orliński “Aşkın Yüzleri”

İstanbul Müzik Festivali Program

Tarih: 21 Haziran Salı 20.00

Mekan: Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

Yıldız kontrtenorlardan Jakub Józef Orliński, Maxim Emelyanchev yönetimindeki Il Pomo d’Oro ile festivalde buluşacak.

BİFO ile Bir Prömiyer: Tan Dun

Tarih: 22 Haziran Çarşamba 20.00

Mekan: Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Grammy ve Oscar gibi pek çok prestijli ödülün sahibi olan besteci Tan Dun’un İkili Konçerto eseri ilk kez Türkiye'de seslendirilecek. Etkinlikte Hope ve Botvinov’a BİFO eşlik edecek.

Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu

İstanbul Müzik Festivali Bilet

Tarih: 23 Haziran Perşembe 20.00

Mekan: Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’nu almaya hak kazanan genç kadın müzisyenlerin katılımıyla özel bir konser gerçekleştirilecek. 

“Rameau À La Turque” Musica Sequenza

Tarih: 24 Haziran Cuma 21.00

Mekan: Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

İstanbul’un saray bestecisi olan ve bu sene İstanbul Müzik Festivali'nin temasını belirleyen Tanburi Mustafa Çavuş’un eserleri Barok müziğin mimarlarından besteci Jean-Philippe Rameau’nun "Les Indes galantes" eseri ile buluşacak. 

İstanbul Müzik Festivali Bilet

50. İstanbul Müzik Festivali biletleri, İKSV ana gişeden ve passo.com.tr internet sitesi üzerinden alınabilir. 

Eczacıbaşı Genç Bilet projesi kapsamında 10 TL’den satışa çıkan öğrenci biletleri maalesef ki kısa sürede tükendi. 

Konservatuvarların müzik ve şan bölümü öğrencileri, festival konserlerini ücretsiz olarak takip edebilecek. Tabi ki mekânların pandemi kapasiteleri el verdiğince ücretsiz kayıt yapılacak. Öğrencilerin, katılmak istedikleri konserden en geç bir gün önce rezervasyon@iksv.org adresine ad, soyadı ve e-posta bilgileriyle birlikte başvurarak rezervasyon yaptırmaları gerekiyor.


BENZER YAZILAR

Word Painting : Söz ve Müziğin Mükemmel Uyumu

Tarihiyle ve örnek müziklerle "wordpainting" nedir?

Caz Müzikle İlgili En Temel Bilgiler

Günümüzde genellikle seküler kesimler tarafından dinlenip tercih edilen bir müzik türü olan caz müzik hakkında temel bilgiler.


Paylaş