Her birini deneyimleyen ve beğenen gezginlere göre dünyanın en iyi aktiviteleri.

"Travellers' Choice Best of the Best" her yıl, gerçek gezginler tarafından gezilip görülmüş yerleri oylayarak seyahat noktaları arasından en iyilerini seçiyor. Büyük ya da küçük her türlü seyahati değerlendiriyor, daha önce yapılmamış aktiviteleri deneyip değerlendirenlerin görüşlerini topluyor. Böylece her seyyahın dünyanın başka bir köşesindeki birine bile rehberlik edebilmesini sağlıyor. 

2022'de de, Travellers' Choice gezginleri tarafından dünyanın en güzel 25 noktası belirlendi. Sırasıyla her birine bakalım. 

1. Amsterdam: Kanalda Açık Tekne Gezisi

Kanalda Açık Tekne Gezisi

Kanal gezisi ile birlikte Amsterdam kanallarının güzelliği deneyimleniyor. Anne Frank Evi, Jordaan, Tekne Evi Müzesi, Leiden Meydanı, Rijksmuseum, De Duif ve çok daha fazlası görülebiliyor. 

Kanal gezisi toplamda 1 saat sürüyor. Açık tekneler, lüks ve yiyecek içecek satın alınabiliyor. Bir günde Amsterdam'ın en önemli yerlerinden birkaçı rahatlıkla gezilip görülebiliyor. Üstelik tekneler, ekolojik ve kanala zarar vermeden keşif imkanı sunuyor. Aynı zamanda canlı rehber, seyahat boyunca Amsterdam hakkında bilgiler sunuyor ve soruları cevaplıyor. 

Fiyat: 20.80$

Bağlantı: Kanalda Açık Tekne Gezisi

2. Dubai: Kırmızı Çöl Turu 

Kırmızı Çöl Turu 

Dubai'de yapılan bu kırmızı kumul çöl turunda, ATV sürüşü de dahil olmak üzere, birçok tur yalnızca ek bir ücret karşılığında sunuluyor. ATV ile gezebilir, develere binebilir, kum sörfü yapabilir ve barbekü-açık büfe akşam yemeği ile birlikte canlı şovların tadını çıkarabilirsiniz. 

Gruplar en fazla 200 kişilik oluyor ve ortalama 6 saat sürüyor. Ulaşım ve planlamanın tamamı turun içerisine dahil. Dubai'nin merkezindeki bir otelden alınıp geri aynı yere bırakılıyorsunuz. Deneyimli eğitmen eşliğinde ATV turu, deve gezintisi, Al Khayma Çöl Kampı ziyareti, kum sörfü, kadınlar için kına boyama aktivitesi yapılıyor. Aynı zamanda barbekü büfesi de hem vejeteryan hem de vejeteryan olmayan seçeneklere sahip. 

Fiyat: 85.60$

Bağlantı: Kırmızı Çöl Turu 

3. Honolulu: Kuzey Kıyısı Turu ve Şehir Gezisi

Honolulu Kuzey Kıyısı Turu

Hawaii'nin Oahu adasının Kuzey Sahili, bir rehber eşliğinde bu turla keşfedilebiliyor. Her durakta adayı tanıyarak yüzebilir, alışveriş yapabilir, kano ya da şelale yürüyüşü yapabilirsiniz. 

Turda gruplar 23 kişilik. Ortalama 8 saat sürüyor. Bir rehber yolculuğu anlatıyor. Böylece yol boyunca görülecek yerler hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Esnek bir tur olduğu için, öğle yemeği, sörf ya da kano gibi aktiviteleri tura isteğe bağlı olarak ek ücretle ekleyebiliyorsunuz. 

Fiyat: 139$

Bağlantı: Kuzey Kıyısı Turu ve Şehir Gezisi

4. Aruba: Hint Mağarasına Jip İle Safari ve Aruba Doğal Havuzu

Hint Mağarasına Jip İle Safari

Karayipler'de volkanik kayalarla dövülmüş manzaraları keşfedebilirsiniz. Dos Playa Plajı ve Fontein Bahçesi gibi önemli noktaları görebilirsiniz. Aynı zamanda şnorkel ekipmanlarıyla dalış yapabilirsiniz. 

Gruplar genelde 80 kişilik oluyor ve ortalama 4.5 saat sürüyor. Yerel rehber eşliğinde açık havada jip ile seyahat edilerek Hint Mağarasına gidiliyor. Ardından Aruba Doğal Havuzu'na geçilerek dalış yapılabiliyor. 

Fiyat: 104.94$

Bağlantı: Hint Mağarasına Jip İle Safari ve Aruba Doğal Havuzu

5. Grönland: Açık Kayık Turu

Grönland Açık Kayık Turu

Shell Key Koruma Alanı ve Tampa Bay Bölgesi'nde düzenlenen açık kayık turu Tampa Körfezi'ni yeni bir perspektiften görmenizi sağlıyor. Saydam kanolar, sualtı dünyasını daha fazla keşfetmenize olanak tanıyor. Yol boyunca kıyı kuşlarına, deniz yaşamına ve güzel ağaçlara rastlayabilirsiniz. Gezi, fotoğraf çekmek ve plajda dinlenmek için duraklar da içeriyor. 

En fazla 10 kişilik gruplarla yapılan turlar, yaklaşık 2 saat sürüyor. 

Fiyat: 73$

Bağlantı: Açık Kayık Turu

6. Peru: Machu Picchu'ya Yürüyüş

Machu Picchu'ya Yürüyüş

İnkaların antik patikası boyunca Machu Picchu'ya giden İnka Yolu'nu, ünlü Güneş Kapısı üzerinden doğrudan Machu Picchu'ya doğru yürüyebilirsiniz. İnka kültürleri hakkında içeriden bilgi paylaşan uzman, yerel, yerli rehberlerle yolda birçok tarihi İnka bölgesini deneyimleyebilirsiniz. Bulut ormanlarını, nefes kesici dağ manzarasını, gurme şefleri ve manzaralı kamp alanlarını deneyimleyebilirsiniz.

Tur toplamda 4 gün sürüyor. 14 kişiden oluşan gruplar, sabah, öğle ve akşam olmak üzere yemeklere katılıyor, 2 kişilik çadırlarda konaklıyor ve uzman rehberler eşliğinde Klasik Inca Trail Trek'ten Machu Picchu'ya yürüyorlar.

Fiyat: 675$

Bağlantı: Machu Picchu'ya Yürüyüş

7. Reykjavik: İzlanda'da Bir Yemek Macerası

İzlanda'da Bir Yemek Macerası

Reykjavik Yemek Yürüyüşü turu sırasında Reykjavik'in çok sayıda yemek mekanını keşfedip İzlanda mutfağı hakkındaki bilgi sahibi olabilirsiniz. Yol boyunca Parlamento Binası ve Hallgrimskirkja gibi önemli simge yapıların yanından geçen restoranlar ve yiyecek kamyonları dahil çeşitli yemek mekanlarını keşfedebilirsiniz. Bu lezzet turu İzlanda sosisli sandviçi, peynirler, ev yapımı dondurmalar ve çok daha fazlasını içerebilir.

Gruplar ortalama 14 kişilik ve 3 saat kadar sürüyor. Tüm tur boyunca en iyi Reykjavik yemek noktalarında tadımlar yapılıyor. Kuzu eti, peynir ve dondurma dahil otantik yerel mutfağı keşfedebiliyorsunuz. Yerel rehber ile birlikte yapılan turda toplm4-6 yerel kuruluş ziyaret ediliyor ve onlarca otantik İzlanda lezzeti tadılıyor. 

Fiyat: 119$

Bağlantı: İzlanda'da Bir Yemek Macerası

8. Londra: Yüksek Hızlı Şişme Bot Gezisi

Yüksek Hızlı Şişme Bot Gezisi

Thames Nehri boyunca bir şişme botta, yüksek hızda bir gezi yapabilirsiniz. Sert bir şişme bot ve yüksek sesli bir film müziği eşliğinde Parlamento Binası, London Eye ve Shakespeare's Globe'un yanından geçebilirsiniz. Tower Bridge'e ulaştığınızda, kaptan saatte 55 km hızlara çıkar ve adrenalin seviyelerini artırır. 

Toplamda 12 kişilik gruplar, tek bir botta gezi yapıyor. 50 dakika süren tur heyecan arayanlar için ideal, sıra dışı bir gezi sunuyor. 

Fiyat: 61.65$

Bağlantı: Yüksek Hızlı Şişme Bot Gezisi

9. Brotas: Wild Canoe Territory'den Rio Jacare Pepira'ya Rafting

Brotas rafting

Rafting, Brotas'a gelen turistler için en popüler sporlardan biri. Brezilya'daki en iyi ve en çok ödül alan rehberlerin eşliğinde Jacare Pepira Nehri'nin sularında yapılıyor. 

En fazla 20 kişilik gruplar ortalama 4 saat boyunca rafting yapıyor. Brezilya'nın en çok ziyaret edilen rotası. Katılımcılar, sorumlu bir eğitmen tarafından yönetiliyor. Nehir de şişme botlarla inmek için oldukça uygun. 

Fiyat: 27.88$

Bağlantı: Wild Canoe Territory'den Rio Jacare Pepira'ya Rafting

10. Liverpool: Mavi Güzergah

Liverpool Mavi Güzergah

Bir otobüs ile Liverpool'u tanımak ve Beatles'ın evini keşfetmek bu tur ile mümkün. İki farklı rotaya sınırsız erişim mevcut. 

9 kişilik gruplarla yapılan tur ortalama 90 dakika sürüyor. Canlı rehber eşliğinde şehir ve Beatles evi ziyaret ediliyor. 

Fiyat: 22.22$

Bağlantı: Mavi Güzergah

11. Floransa: Rönesans ve Medici Masalları

Floransa

Floransa “Rönesans'ın beşiği” olarak biliniyor ve şehir birçok önemli sanatçı ve aydına ev sahipliği yapmış. Bu tanıtım amaçlı yürüyüş turuyla Floransa'nın tarihi, kültürü ve şehrin yükselişinin arkasındaki efsanevi Medici hanedanı hakkında bilgi edinebilisiniz.

Katedral, Uffizi Galerisi ve Piazza della Signoria gibi önemli noktaları 2 saat içinde, profesyonel bir rehber ile dolaşabilirsiniz. 

Fiyat: 3.12$

Bağlantı: Rönesans ve Medici Masalları

12. Luksor: Sıcak Hava Balonları Gezintisi

Luksor Sıcak Hava Balonları Gezintisi

Bir sıcak hava balonundan Luksor'un antik yerlerini kuşbakışı olarak görebilirsiniz. Balonda yerel bir rehber ile gökyüzüne süzülebilir, eşsiz manzaraların keyfini çıkarırken bunlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

32 kişilik gruplar, toplamda 3 saat boyunca havada kalıyor ve şehrin arkaik manzaralarına havadan bir bakış açısı sunuyor.

Fiyat: 150$

Bağlantı: Sıcak Hava Balonları Gezintisi

13. Göreme: Kapadokya Balon Gezisi

Kapadokya Balon Gezisi

Anadolu'nun ovalarından yükselen Kapadokya, yeraltı şehirleri ve yükselen, baca şeklindeki kayalarıyla ünlü antik, masalsı bir manzara sunuyor. Bölgenin en iyi gözlem noktasından unutulmaz manzarayı kuşbakışı izlemek için sıcak hava balonlarıyla bir geziye çıkabilirsiniz. 

Gruplar genelde 12 kişilik ve turlar da yaklaşık 3,5 saat sürüyor. Balonlar 1.000 fite kadar çıkıyor. 

Fiyat: 165.41$

Bağlantı: Kapadokya Balon Gezisi

14. Miami: Little Havana Yiyecekleri İle Miami Turu

Miami Turu

Miami'nin Little Havana semtinde, hareketli ve tarihi mahalleyi keşfederek bir yemek yürüyüşü turu yapabilirsiniz. Küçük Havana'yı bir rehberle keşfetmek, denediğiniz her yemeğin arkasındaki hikayeleri öğrenmek, yerel sanatçılarla tanışmak ve Domino Park'taki hareketli sahneye çıkmak için bir fırsat.

Yaklaşık 2.5 saat süren rehberli turlar, en fazla 12 kişilik gruplarla gerçekleştiriliyor. Tü tur boyunca tarihi mahalleleri gezerken yerel lezzetleri tatma imkanı bulunuyor. 

Fiyat: 69$

Bağlantı: Küçük Havana Yiyecekleri ve Miami Turu

15. Vegas: Mojave Çölü ATV Turu

Mojave Çölü ATV Turu

Las Vegas'tan başlayan bu rehberli ATV turunda Mojave Çölü'nde ATV sürmenin heyecanını yaşayabilirsiniz. Bu tura özel bir parkurda yapılan 1.5 saatlik sürüşün yanında fotoğraf çekimi için de durma imkanı bulunuyor.

Tur toplamda 4 saat sürüyor. En fazla 100 kişilik gruplarla profesyonel tur rehberleri eşliğinde yapılıyor. 

Fiyat: 110$

Bağlantı: Mojave Çölü ATV Turu

16. Edinburg: Chocolatarium Çikolata Turu Deneyimi

Chocolatarium Çikolata Turu

Sürükleyici çikolata yapma deneyimi, özellikle seyahat eden aileler veya gruplar ya da yağmurlu günler için uygun bir aktivite. Hem İskoç hem de uluslararası çikolatalardan geniş bir çikolata seçkisini tatmak için tadım odasına gidebilirsiniz. Bunun yanında kendi İskoç temalı çikolatanızı da yapabilirsiniz. 

12 kişilik gruplarla yapılan bu etkinlik ortalama 1.5 saat sürüyor. Katılımcılar dünyanın dört bir yanında 30'dan fazla çikolatayı deneyebiliyor. Aynı zamanda hediyelik olarka kendi çikolatalarını üretebiliyorlar.

Fiyat: 23.96$

Bağlantı: Chocolatarium Çikolata Turu Deneyimi

17. Belfast: Ünlü Siyah Taksi Turları

belfast Siyah Taksi Turları

Belfast'ın çalkantılı tarihi hakkındaki bilginizi genişletmek için bu turları seçebilirsiniz. Özel siyah taksi turunu tercih etmek, kalabalık bir otobüse oranla rahat bir alternatif. Bu tur ile birlikte şehrin ünlü duvar resimleri gibi ilgi çekici yerleri arasında seyahat edebilir ve yol boyunca sürücüye sorular sorarak bilgi edinebilirsiniz. 

Taksi turları toplamda 1-1.5 saat arasında sürüyor. 

Fiyat: 73.73$

Bağlantı: Ünlü Siyah Taksi Turları

18. Dubrovnik: Deniz Kanosu ve Şnorkelle Dalış Turu

Dubrovnik Deniz Kanosu

Dubrovnik Eski Kenti çevresinde yürüyüşe bir ara vererek bu rehberli kano turu ile birlikte pek çok ziyaretçinin asla deneyimlemediği açılardan kenti izleyebilirsiniz. Aynı zamanda popüler ama izole bir plaj mağarasında yüzebilir, şnorkelle dalış yapabilirsiniz. 

Gezi ve dalış turu genellikle 2.5 saat sürüyor ve en fazla 24 kişilik gruplarla yapılıyor. Tura katılanlar rehber eşliğinde Dubrovnik'in 12. yüzyıldan kalma duvarları etrafında kanoyla kürek çekebiliyor. 

Fiyat: 33.08$

Bağlantı: Deniz Kanosu ve Şnorkelle Dalış Turu

19. İstanbul: Özel Rehberli İstanbul Turu

Özel Rehberli İstanbul Turu

Doğu ve batı arasındaki köprü olan İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu'nun eski başkenti olarak muhteşem mimarisi ve zengin tarihi ile canlı bir şehir. Bu tur ile programınıza uygun olarak 1,2 ya da 3 günlük güzergahlar ile Sultanahmet Camii ve Mısır Çarşısı gibi İstanbul'un en turistik mekanlarını keşfedebilirsiniz. Size özel olarka eşlik eden bir rehber olduğu için, istediğiniz kadar soru sorabilir ve bilgi edinebilirsiniz. 

Turlar günlük ortalam 7 saat sürüyor. Müze biletleri ve yemekler ise fiyata dahil değil.

Fiyat: 175$

Bağlantı: Özel Rehberli İstanbul Turu

20. Cancun: Chichen Itza, Cenote ve Valladolid Turu

Chichen Itza

Bir günlük bu tur ile Yucatan'ın kültürel mirasına tanıklık edebilirsiniz. Maya kalıntılarını ve sömürge şehrini keşfederken rehberinizin verdiği tarihi bilgileri dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda Cenote'nin serin sularında yüzebilirsiniz. 

Tur ortalama 12 saat sürüyor ve bir tura en fazla 24 kişi katılabiliyor. 

Fiyat: 69$

Bağlantı: Chichen Itza, Cenote ve Valladolid Turu

21. Dubai: Eski ve Modern Şehir Turu

Dubai Eski ve Modern Şehir Turu

Eski ve Modern Dubai'yi en baştan keşfetmek için ideal bir tur. Etkinlik sırasında İstanbul'daki ünlü Sultanahmet Camii'nden ilham alınarak 21 kubbeli Dubai Sultanahmet Camii'ni keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda Palmiye Adası'nı ve Burj Al Arab gökdelenini görebilirsiniz.

Tur grupları 200 kişiye kadar çıkabiliyor ve ortalama 4-5 saat arasında sürüyor. 

Fiyat: 55.73$

Bağlantı: Eski ve Modern Şehir Turu

22. Roma: Vespa Sidecar Turu

Roma'da Vespa Sidecar Turu

Roma'yı bir scooter ile keşfetmek isterseniz, bu tur tam olarak size göre. Piazza della Repubblica, Trevi Çeşmesi, Aziz Petrus Meydanı ve Trastevere mahallesi gibi popüler simge yapıların yer aldığı bir turla Roma'da geçireceğiniz zamanı en verimli şekilde değerlendirebilirsiniz. Her sürücü için iki misafire izin veren sepetli bir Vespa'ya binerek bir rehberle birlikte tura katılabilirsiniz. 

Yaklaşık 3.5 saat süren scooter ile Roma turu ortalama 11 kişinin katılımı ile yapılıyor. Üstelik tura geleneksel Roma kahvaltısı da dahil. 

Fiyat: 108.55$

Bağlantı: Vespa Sidecar Turu

23. Port Douglas: Dış Resif Şnorkelle Dalma Turu

Port Douglas Şnorkelle Dalma Turu

Doğayı ve vahşi yaşamı seven gezginler bu tur ile şnorkel dalışının keyfini yaşayabilirler. 

Dalış toplamda 7 saat sürüyor ve en fazla 12 kişilik gruplarla dalış yapılıyor. Aynı zamanda her 6 kişli için bir eğitmen bulunuyor ve kişisel bir hizmet veriyor.

Fiyat: 282.64$

Bağlantı: Dış Resif Şnorkelle Dalma Turu

24. Ölüdeniz: Pragliding

Ölüdeniz Pragliding

Bu tandem yamaç paraşütü deneyimi ile Ölüdeniz'e yepyeni bir açıdan bakıp inanılmaz fotoğraflar elde edebilirsiniz. Özel rehberinizin dikkatli gözetimi altında, kendinizi Babadağ'dan atıp turkuaz suların, kumlu plajın ve ayaklarınızın altındaki ormanlık dağların üzerinde süzülürken adrenalininizin yükseldiğini hissedebilirsiniz.

Pragliding deneyimi yaklaşık 2 saat sürüyor. 

Fiyat: 139.56$

Bağlantı: Pragliding

25. San Juan: Porto Riko'da Arenales Mağaraları ve Nehir Macerası

Porto Riko'da Arenales Mağaraları

Arenales Mağaraları'ndaki bu küçük grup turuyla nehirleri ve mağaraları keşfederek maceralı bir gün geçirebilirsiniz. Nehirlerde yürüyüş yapıp, bir yeraltı mağarasını ziyaret edebilirsiniz.

13 kişilik gruplarla yapılan turlar genellikle 8-9 saat sürüyor. 

Fiyat: 140$

Bağlantı: Porto Riko'da Arenales Mağaraları ve Nehir Macerası


BENZER YAZILAR

Hario V60 Kullanımı ve Kahve Demleme İpuçları

Hario V60 en çok tercih edilen kahve demleme yöntemleri arasında. Özellikleri nelerdir, nasıl kullanılır? Hario V60 kahve demleme ipuçları.

Mevsiminde Güzel: Temmuz Ayı Meyve ve Sebzeleri

Mevsimsel beslenmek isteyenler için Temmuz ayı meyve ve sebze listesi.


Paylaş