Kahve demlemenin farklı, az bilinen ve lezzetli 4 alternatifi.

Kahve, günümüzde en çok tüketilen içecekler arasında yer alır. Kahve elde etmenin çok basit bir mantığı var; kahve ve suyu buluşturmak. İyi bir kahve için en önemli kriter ise demlenmesi. Profesyonel kahve makineleriyle birlikte ocak üstünde ya da hazır mutfak robotları ile de kahve demlemek mümkündür.

Drip Coffee Bag (Damla Kahve Torbası)

Oldukça basit bir kahve demleme yöntemidir. Küçük torbalar şeklinde içinde hazır çekilmiş filtre kahve bulunuyor. Bardağın iki tarafından sabitlenerek içine sıcak su konulur. Yavaş yavaş bardağın alt kısmına geçen süzülmüş kahve içmeye hazır hale gelir. Marketlerde tekli veya çoklu paket halinde bulunuyor.

Moka Pot

1933 yılında Luigi De Ponti tarafından icat edildi. Ocak üstünde kahve yapmaya yarayan aletler (Stevetop Coffee Maker) ailesinden. Kaynayan su filtre kısmından geçerek cezve kısmında birikiyor. Moka pot ile kahve demlemenin en iyi avantajı hızlı bir şekilde espresso elde edebilmek. Fiyatı ise espresso makinelerinden oldukça ucuz.

Percolator Coffee

Ocak üstünde (stovetop coffe maker) yapılan bir kahve demleme çeşidi. Moka pota çok benzese de aslında yapılışları tamamen birbirinden farklı. Moka potta basınçlı su kahvenin içinden geçer ve demleme işlemi gerçekleşir fakat percolator yönteminde basınçlı su kahvenin üzerinden püskürtülerek kahve demlenir. Su haznesinde yeteri miktarda basınç oluşarak boru yardımıyla yukarı doğru çıkarak sıcak su akmaya başlar. Filtreden geçen su demlenmiş olarak su haznesine geri döner. Espresso içmek için hızlı ve pratik yöntemlerden bir tanesidir.

Syphon (Sifon)

Günümüzde daha çok Japonların kullandığı bir kahve demleme yöntemidir. Kaynatılan su kürenin içindeki borudan ısı basıncıyla yukarı doğru çıkar. Su yukarıya çıktıktan sonra öğütülmüş kahve içine eklenir ve demlenen kahve yeniden su koyulan hazneye ulaşır. Güzel kahve elde etmekle birlikte, hazırlanması görsel açıdan tatmin ediyor.

Bonus:

Mırra

Mırra bir kahvenin hazırlanma ve pişirilme şeklidir. Arap coğrafyasına özgü olarak bilinen ancak ülkemizde de özellikle Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nin önemli içeceklerinden bir tanesi. Uzun uzun kaynatılan kahve ilk olarak telvesinden ayırarak karışıma su eklenir. Ardından mutbak adı verilen bir kapta tortusu ve telvesi ayrılana dek geçirilir. Tadı oldukça ağır ve acıdır.

Kaynaklar:

https://www.coffeepatisserie.com/

http://akademi.kafeingo.com/

 


BENZER YAZILAR

Mutfakta Az Bilinen İpuçları

Her tarifi mükemmel yapan küçük ama etkili püf noktalar var. Uyguladıktan sonra yemeklerinize ve tatlılarınıza lezzet katacak ipuçları burada.

6 Farklı Ülke, 6 İhtişamlı Kütüphane

Kütüphane denince aklımıza gelen soğuk ve sessiz görüntünün dışında kalan, her köşesinde ayrı bir şaheserin bulunduğu bu göz alıcı kütüphaneleri ziyaret ederek edebiyat ve sanatın eşsiz buluşmasının tadını çıkarabilirsiniz.


Paylaş