Kahve demlemenin farklı, az bilinen ve lezzetli 4 alternatifi.

Kahve demleme yöntemleri nelerdir? Filtre kahve demleme yöntemleri nelerdir? Chemex, Türk kahvesi, filtre kahve, mırra, moka pot, espresso hakkında bilgiler.

Kahve, günümüzde en çok tüketilen içecekler arasında yer alır. Bu lezzetli içeceği elde etmenin çok basit bir mantığı var; kahve ve suyu buluşturmak. Aynı zamanda iyi bir kahve için en önemli kriter ise demlenmesi. Profesyonel kahve makineleriyle birlikte ocak üstünde ya da hazır mutfak robotları ile de kahve demlemek mümkündür.

Türkiye'de geleneksel kahve çeşitleri de dünyadaki demleme yöntemlerine göre sıra dışı ve birbirinden farklı demleme yöntemlerine sahip. Linkten okuyabilirsiniz.

Kahve demleme yöntemleri 1: Drip Coffee Bag (Damla Kahve Torbası)

Kahve demleme yöntemleri arasında oldukça basit bir yöntemdir. Küçük torbalar şeklinde içinde hazır çekilmiş filtre kahve bulunuyor. Bardağın iki tarafından sabitlenerek içine sıcak su konulur. Ardından yavaş yavaş bardağın alt kısmına geçen süzülmüş kahve içmeye hazır hale gelir. Aynı zamanda marketlerde tekli veya çoklu paket halinde bulunuyor.

Moka Pot demleme yöntemi

1933 yılında Luigi De Ponti tarafından icat edildi. Ocak üstünde kahve yapmaya yarayan aletler (Stevetop Coffee Maker) ailesinden. Kaynayan su filtre kısmından geçerek cezve kısmında birikiyor. Ayrıca moka pot ile kahve demlemenin en iyi avantajı hızlı bir şekilde espresso elde edebilmek. Fiyatı ise espresso makinelerinden oldukça ucuz. Moka Pot'un kullanımına dair ayrıntıları buradaki yazımızdan okuyun. 

Kahve demleme yöntemleri 3: Percolator Coffee

Kahve demleme yöntemleri

Ocak üstünde (stovetop coffe maker) yapılan bir kahve demleme yöntemleri arasında. Moka pota çok benzese de aslında yapılışları tamamen birbirinden farklı. Moka potta basınçlı su kahvenin içinden geçer ve demleme işlemi gerçekleşir fakat percolator yönteminde basınçlı su kahvenin üzerinden püskürtülerek kahve demlenir. Su haznesinde yeteri miktarda basınç oluşarak boru yardımıyla yukarı doğru çıkarak sıcak su akmaya başlar. Ardından filtreden geçen su demlenmiş olarak su haznesine geri döner. Sonuç olarak espresso içmek için hızlı ve pratik yöntemlerden bir tanesidir.

Syphon (Sifon) Kahve Demleme

Günümüzde daha çok Japonların kullandığı bir kahve demleme yöntemidir. İlk olarak kaynatılan su kürenin içindeki borudan ısı basıncıyla yukarı doğru çıkar. Ardından su yukarıya çıktıktan sonra öğütülmüş kahve içine eklenir ve demlenen kahve yeniden su koyulan hazneye ulaşır. Sonuç olarak güzel kahve elde etmekle birlikte, hazırlanması görsel açıdan tatmin ediyor.

Bonus:

Mırra

Mırra bir kahvenin hazırlanma ve pişirilme şeklidir. Arap coğrafyasına özgü olarak bilinen ancak ülkemizde de özellikle Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nin önemli içeceklerinden bir tanesi. Mırra kahve demleme yöntemleri şu şekilde: Uzun uzun kaynatılan kahve ilk olarak telvesinden ayırarak karışıma su eklenir. Ardından mutbak adı verilen bir kapta tortusu ve telvesi ayrılana dek geçirilir. Tadı oldukça ağır ve acıdır.

Filtre kahve demleme yöntemleri

Öneri Olarak; 

French Press Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynaklar:

http://akademi.kafeingo.com/


BENZER YAZILAR

İstanbul'un Nefes Aldıran 10 Korusu

Şehrin stresinden uzaklaşmak, şehri keşfetmek isteyenler için İstanbul'un en güzel korularını tanıttık.

İstanbul’a Yakın Kamp Alanları

Sakin, huzurlu ve sessiz bir şekilde kamp yapabileceğiniz, İstanbul'a yakın mesafede bulunan ücretli-ücretsiz kamp alanları. Kampa giderken yanınızda bulundurmanız gerekenler.


Paylaş