Makineye gerek kalmadan, ocak üstünde espresso elde etmenizi sağlayan, İtalyanlar'ın olmazsa olmazı moka pot ve kullanımı hakkında bilgiler.

"Moka pot nedir, nasıl kullanılır ve espresso nasıl yapılır? Moka pot nasıl çalışır? Kim icad etti? Moka Pot ve French Press'te yapılan kahvenin demleme farkları. Moka pot nasıl temizlenir?" ve birçok sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Moka Pot Nedir? 

Kısaca moka pot, ocak üstünde espresso kahve yapmaya yarayan bir demlik. Kaynayarak demlikte yükselen su, espresso yapımına uygun ince öğütülmüş kahvenin içinden basınçla geçerek kahveyi demler. Basınçlı özel mekanizması sayesinde suyu kahveyle buluşturur ve asit değeri yüksek yoğun aromalı bir kahve elde etmenizi sağlar.

Moka Pot ile özel ve pahalı makinelere gerek duymadan kafe kalitesinde espresso kahve ve Espresso bazlı kahveler yapabilirsiniz. Espresso bazlı kahve çeşitleri ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

İtalya'da yaşam biçiminin vazgeçilmezlerinden biri olan Moka Pot buradan dünyaya yayılmış, Avrupa'da ve Latin Amerika'da çok yaygın. 

Eskiden alüminyumdan yapılan Moka Pot, günümüzde daha çok paslanmaz çelikten yapılıyor. Farklı boylarda 1 ölçekten 12 ölçeğe kadar espresso yapılabilen çeşitlerini bulabilirsiniz.

Moka Pot İsmi Nereden Geliyor?

Adını Yemen'de kahveye de adını veren Mocha'dan alır. Milattan sonra 850'li yıllarda kahvenini Etiyopya'lı kabileler tarafından keşfedildiği, Yemenli tüccarların da kahvenin ticaretini yaptığı düşünülüyor.

Moka Pot'u Kim İcad Etti? Nasıl Yaygınlaştı?

1933 yılında Luigi Di Punti icad etti. İtalyan Mühendis Alfonso Bialetti'nin tasarımı ile de bugünkü şeklini aldı. Bugün Bialetti markasıyla halen satılmaya devam eden Bialetti markasının tarihi de bu icada dayanıyor. Mocha Express Adı altında ticari olarak faaliyetini sürdürüyor. 

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Güney Avrupa'dan dünyanın dört bir yanına yayıldı. Avrupalı üreticiler bu tasarımı kopyalayarak üretmeye başladı. Özellikle de Avustralya'daki İtalyan göçmenler çok yoğun talep gösterdi ve ülkede yaygınlaşmasına neden oldu.

Moka Pot Kahve Demleme Yöntemi: Nasıl Çalışır?

Moka Pot, düdüklü tencereye benzeyen basit bir mekanizmayla çalışıyor. Alt kısmında ısınan su buharlaşarakl orta bölümde filtre içine konan kahvenin içinden geçer. Buhar ve kahve moka pot'un üst bölümünde toplanarak kahve meydana gelir. (Wikipedia)

İpucu

Suyu önceden ısıtıp moka pot'a koyarsanız çok ısınmasını engellersiniz ve kahvede metalik tadı engellemiş olursunuz.

Moka Pot Nasıl Kullanılır? Nasıl İyi Epresso Kahve Yapılır?

Başlangıçta kahveniz Moka Pot'ta kahve yapmaya uygun öğütülmeli. Espresso makinesinden biraz daha kalın 10'lu skalada 3-4 değerlerinde çekilmiş olmalı. Bu aralık Espresso makinesi ile French Press kahvesinin aralığında bir değer.

Moka Pot Kahve Demleme Yöntemi

İpucu 2

Kahvenin yanmaması ve acılaşmaması için üst kahve dolana kadar ocakta bekletmeyin. Kaynama başlayınca ocaktan ayırın, sonra kahve üst kısma tamamen çıkacaktır.

Moka Pot Nasıl Temizlenir?

Öncelikle bulaşık makinesine girmez. İtalyanlar kahvenin yağının bir sonraki yapılacak kahveye lezzet verdiklerini düşünerek sadece durular ve bezle siler.

Küflenmesini önleyerek yıkamak için ılık sudan geçirerek, yumuşak bir sünger veya bezle temizleyebilirsiniz.

Bulaşık süngerinin sert yüzeyiyle, bulaşık teliyle çizmemeye özen göstermenizi öneririz.

Moka Pot ve French Press'te Kahvenin Farkları

Temel fark, moka pot'ta espresso kahve elde edersiniz. Espresso makinesinde yapılan kahve inceliğinde olmasa da yoğun, asit değeri yüksek, aromatik kahve yapabilirsiniz.

Filtre kahve de ise kahve yoğun bir basınca maruz kalmadığı için, suda dinlenerek aromasını bıraktığı için yoğunluğu daha hafiftir. Asit değeri daha azdır.

Moka Pot için öğütülen kahvenin daha ince olması gerekiyor. French Press'in de orta veya orta-kalın aralığında olması gerekiyor.

Moka Pot ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Su yerine süt konur mu?

Cevabı hayır, su ve sütün kaynama değerleri farklı olduğu için moka pot böyle bir demleme metoduna uygun değil. Kahveye sonradan süt ekleyebilirsiniz.

Ocağı ne kadar açmak gerek?

Orta derecede açık olmalıdır.

Hangi kahveyi çekirdeği almalıyım?

Tadım zevkinize göre doğru öğütülmüş her kahveyi alabilirsiniz. Öğütülme derecesini "moka pot'a göre" diyerek isteyebilirsiniz. Hazır ambalajların genellikle üstünde hangi yapım tütüne uygun olduğunu gösteren işaretler yer alır.

Diğer demleme yöntemleriyle ilgilli kısa bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Afiyet olsun.


BENZER YAZILAR

Dolomit Dağları

Dolomit Dağları İtalya’nın kuzeyinde, Avusturya’nın güneyinde bulunuyor. Alp Dağları’nın bir uzantısı.

Café de Flore : Paris'in En Ünlü Kafesi

Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartre, Albert Camus ve Picasso'nun müdavimi olduğu Paris'in tarih kokan kafesi.


Paylaş