Ünlü bilim kurgu dizisi "Fringe"in yapımcısı, oyuncuları, konusu, karakterleri, müzikleri, aldığı puanlar ve incelemesi.

Ünlü "Fringe" dizisini mutlaka duymuşsunuzdur. Özellikle bilim kurgu hayranıysanız asla kaçırmamanız gereken bir yapım olan Fringe; hayal gücünü zorlayan, "bilimin sınırlarında gezen" yapımlarıyla ünlü J.J Abrams'ın imzası taşıyor. Aradan yaklaşık 10 yıl geçmesine rağmen hala keyifle izlenebilen, adını unutulmaz diziler arasına yazdırmış olan Fringe dizisine gelin beraber bakalım.

Fringe

Fringe, 2008-2013 yılları arasında yayınlanmış 5 sezonluk ünlü bilim kurgu dizisi. İlk bölümü 9 Eylül 2008'de yayınlanmış olan dizi, 18 Ocak 2013 tarihinde 100. bölümüyle final yaptı.

Tür: Bilim kurgu, Gizem, Dram, Okült kurgu, Gerilim

Yaratıcıları: J. J. Abrams, Alex Kurtzman ve Roberto Orci

Oyuncular: Anna Torv, Joshua Jackson, John Noble, Jasika Nicole, Lance Reddick, Blair Brown, Kirk Acevedo

Aldığı ödüller:  3 Primetime Emmy adaylığı başta olmak üzere 18 ödül ve 87 adaylık

Ortalama Bölüm Süresi: Sezon 1: 50 dk, Sezon 2-5: 43 dk

Puanları:

Imdb: 8.4 / 10

Rotten Tomatoes: % 90  (Sezon 1 : % 84, S2: %81, S3: %100, S4: %100, S5: %88)

Beyazperde: 4.2 / 5

Dizi Müziği

Bestecileri: Michael Giacchino (2008–2011), Chris Tilton (2009–2013)

Ana Temanın Bestecisi: J.J. Abrams

Dizinin Tema Müziği:

Dizinin Yaratıcısı J.J  Abrams

J.J  Abrams; Yahudi asıllı Amerikalı yapımcı, yazar, yönetmen, oyuncu ve besteci. Aynı zamanda Bad Robot Productions yapım şirketinin kurucusu.

Özellikle aksiyon, bilim kurgu ve dram türündeki işleri ile tanınır. Film dünyasına ilk olarak 1982 yılında, henüz 16 yaşında, “Nightbeast” filminin bestesini üstlenerek adım attı. 1990 yılında ilk kez yazarlık; 1991 yılında ise ilk kez yapımcılık ve oyunculuk yaptı. 2006 yılında Mission: Impossible III (Görevimiz Tehlike 3) ile ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturdu.

J.J  Abrams Yapımlarından Bazıları

Başlıca Filmleri

Başlıca Dizileri

Fringe 1. Sezon Fragmanı   

Fringe Konusu

Açıklanamayan bir tür kimyasal saldırı sonucu acil iniş yapmak zorunda kalan bir uçağın tüm mürettabatının ve yolcularının ölümü sonrası, olayı aydınlatmak adına FBI özel ajanları Olivia Dunham ve John Scott görevlendirilir. Görev sırasında yaşanan bir patlama sonucu komaya giren Scott'ın ardından Ajan Dunham tek başına harekete geçer. Fakat öğrenecekleri onu FBI'ın gizli bir bölümü olan "Fringe (Sınırbilim)" departmanında çalışmaya ve akıl hastanesinden çıkarmak zorunda kaldığı, geçmişte hükümetin gizli deneylerini yürütmüş olan "deli" bir bilim insanı ile onun yasalarla arası iyi olmayan asi oğluyla bir ekip kurmaya iter.

Dizi boyunca var olması mümkün görülmeyen biyolojik ve kimyasal silahların, gen deneylerinin, fizik kurallarının bilinen sınırlarının ötesine geçişin, paralel evrenlerin, zihin kontrollerinin, farklı zaman akışlarının, "gözcülerin" varolduğu ve görünenin ötesinde planların tüm gerçekliği değiştirdiği bir dünyayı; bu alışagelmedik ekiple keşfe çıkarız.

Her bölüm tek bir olayı açıklağa kavuşturarak başlayan dizi; ileriki bölümlerinde olayların birbirleriyle bağlantılı olduğunu göstererek geçmişi ve geleceği, hatta "farklı dünyaları" birbirine bağlayan büyük bir hikayeyi çözümlemeye başlar. 

Fringe Karakterleri

Ajan Olivia Dunham (Canlandıran: Anna Torv)

Olivia; iş odaklı, asla vazgeçmeyen ve sonuca ulaşmak için gereken neyse yapmaktan korkmayan, her şeye rağmen soğuk kanlı bir duruşa sahip olmak için çabalayan bir karakter olarak karşımıza çıkar.

Olağanüstü olarak nitelendirilebilecek birtakım olaylarla karşılaştıktan sonra FBI’ın gizli bir birimi olan “Fringe (sınır bilim)” departmanında çalışmaya başlayan bir ajan, dizinin de ana kahramanıdır. Bu departman, günümüz bilimi ve teknolojisi ile gerçekleştirilmesi mümkün olmadığı sanılan "doğaüstü" olaylarla ilgilenir. Bu yeni görevinde karşılaştığı açıklanamaz olayları aydınlatabilmek için yardıma ihtiyaç duyan Olivia, Walter Bishop'ı ve onu kapatıldığı akıl hastanesinden çıkarması için ikna ettiği oğlu Peter'ı ekibine katar. Başta birbirinden bağımsız olayları tek tek çözerek başladığı görevinde, zamanla yaşanan tüm olaylarla sandığından çok daha iç içe olduğunu öğrenir. Unuttuğu ve zihninde karanlığa gömülmüş çocukluğunun, kendi geçmişi ve yaşadıklarının; gerçeğin çok büyük bir parçası olduğunu keşfetmesi artık an meselesidir.

Peter Bishop (Canlandıran: Joshua Jackson)

Walter Bishop'ın 190 IQ'ya sahip, üniversite terk, kumardan borç batağına batmış, yakalanmadan önce MIT(Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)'ten sahte bir belgeyle makaleler dahi yayınlamayı başarmış usta bir sahtekar olan oğlu. Dizinin henüz başında zeki ama asi ve sorumsuz bir görüntü çizer. Başta pek yanaşmasa da Olivia'nın da tehditleri üzerine pek de hoşlanmadığını babasını kapatıldığı yerden çıkarmaya ve FBI'a yardım etmeye razı olur. Dizi boyu Walter'la beraber Fringe birimine olayların çözümlenmesinde yardım eder ve ekibin önemli bir parçası haline gelir. Olivia'yla özel bir bağları vardır; sık sık çatışsalar da ekip içinde birbirlerini en iyi anlayan ve her koşulda destekleyen kişiler olurlar. Babasıyla olan inişli çıkışlı ilişkisi ve dinamikleri karakterinin çok önemli bir parçasını oluşturur. Zamanla yaşadıkları ve Fringe'in dünyasına kattığı insanlar sayesinde değişen ve olgunlaşan karakterini izleriz. Walter'ın ondan gizlediği çok önemli bir sırrın keşfiyle, tüm "dünyasının" sarsıldığını görürüz.

Walter Bishop (Canlandıran: John Noble)

Geçmişte devlet tarafından sınırbilim alanı üzerine gizli araştırmalar yürütmekle görevlendirilmiş biliminsanı. Asistanının ölümüyle sonuçlanan bir laboratuvar kazası sonrası akıl hastanesine kaldırılır. Ajan Olivia Dunham tarafından sınırbilim dosyalarında yardımcı olabilmesi umuduyla hastaneden çıkarılır ve oğluyla birlikte yeni Fringe ekibinin bir parçası haline gelirler.

Oğlunu çok sevmesine ve bir bağ kurmak adına uğraş vermesine rağmen Peter'la yakınlık kurmakta zorlanır. Geçmiş yaralardan ötürü soğuk ve uzak olan ilişkilerini düzeltmek ister.

Renkli kişiliği ve pek yerinde değilmiş gibi duran akli dengesiyle hem dizinin ana komedi kaynağı hem dehası, olayların çözümündeki kilit noktasıyla izleyiciye bir öğretmen hem de dizi ilerledikçe öğreneceğimiz geçmişiyle ana hikayenin merkezindeki en önemli taşlardan olur.

Pişmanlıklarıyla yaşayan, yaptıklarıyla yüzleşmekten korkan, kaçmaktan yorulmuş, geçmişin ve hatalarının gölgesinde mahsur, kendi bencilliğine yenilmiş bir adamdır Walter Bishop. Her şeyi yoluna koymak adına verdiği mücadelesi, acıları, korkuları, oğluna olan sarsılmaz bağı, onu vazgeçmekten alıkoyan inadı, çabası, sevgisi ve umuduyla, tüm yanlış ve doğrularıyla; dizinin belki de en zengin, en "insan" karakterini çıkarır karşımıza.

İkincil Karakterler

Ajan Phillip Broyles (Canlandıran: Lance Reddick) - Fringe Departmanının başı ve Olivia'nın amiri. 

Ajan Astrid Farnsworth (Canlandıran: Jasika Nicole) - Olivia'nın asistanı, beraber çalıştıkları süre boyunca laboratuvarda Walter'a yardımcı olur ve izlemesi eğlenceli bir dinamik oluştururlar.

Ajan Charles "Charlie" Francis (Canlandıran: Kirk Acevedo) - Olivia ve John Scott'ın yakın arkadaşı.

Nina Sharp (Canlandıran: Blair Brown) - Fringe Departmanına zaman zaman yardım eden üst düzey Massive Dynamic şirketi çalışanı. 

William Bell (Canlandıran: Leonard Nimoy) - Massive Dynamic'in kurucusu, Walter'ın eski dostu ve laboratuvar partneri.

September / Donald (Canlandıran: Michael Cerveris) -  Dünya'da yaşananları, tarihi öneme sahip ve olağanüstü olayları "gözlemek" üzere görevlendirilen "gözcülerden" biri. 

(Ajan Boyles, Nina Sharp, Peter Bishop, Olivia Dunham, Walter Bishop ve Astrid; aynadan yansıyan görüntüde ise bir "gözcü", paralel evrendeki Walter ve Olivia.) 

Gizlenen Semboller

Farklı Açılış Temaları

Dizinin açılış teması 7 farklı versiyona sahiptir. Açılış boyunca bilimin farklı dallarının ve tekniklerinin ekranda geçtiğini görürürüz. Farklı açılışlar, farklı renk tonlamalarına ve stillerine bazen de farklı kelimelere sahip şekilde bölümün konusuna uygun olarak verilir. Açılışlardan mavi olanı bulunduğumuz orijinal "evreni" temsil ederken, kırmızı "paralel evreni", kırmızı-mavi "evrenler arası geçişi", kehribar "farklı bir zaman çizgisini", retro "1985"i, renksiz "2026" yılını, gözcü açılışı ise "2036" yılını temsil eder.

Kod Mesaj

Her bölüm, dizinin kendi kodlama sistemi içerisinde bir mesaj içerir. Dizi; bölümün ana temasına göre "Korku", "Sır", "İhanet", "Dejavu" gibi kelimeleri yayını bölerek parça parça ekrana getirdiği sembollerle yansıtır. Bu sembollerin alfabesini çözmek ise dizinin yayınlandığı süreçte seyirciye bırakılmış. Sembollerin içerisinde farklı anlamlara sahip imgelerin gizli olduğu görülür. Bu semboller kimisinde mutantlı bir elde 6. parmak, bir elma çekirdeğinde yerleşmiş 2 klon cenin, bir denizatının karnında çizilmiş Fibonacci Altın Oranı ya da bir kelebeğinde ortasına yerleşmiş İsa figürü olarak karşımıza çıkar.

Arkaplandaki Gözcüler

Gözcüler, bölümler  ilerledikçe ve "büyük ana hikaye" çözümlenmeye başladıkça çok daha büyük bir önem kazanırlar. Fakat olaylar birbirleriyle bağlanmaya başlamadan önce, özellikle ilk sezonlarda, arkaplanlara gözcülerin yerleştirildiğini görürüz. Gözcüler dünyada gerçekleşen tarihte öneme sahip ve "olağanüstü" olayları gözlemlemek, takip etmekle sorumludur. Dolayısıyla dizide işlenen her "olağanüstü" olayın ardından bariz ya da görülmesi zor bir şekilde ekranda görünürler. Gizlenen gözcüleri yakalamak ise izleyiciye bırakılır. "Tuhaf" olayların yanı başında "gözler önünde gizlenmiş" bir gözcü mutlaka vardır. 

Hem şaşırtan ve meraklandıran macerası hem de duygulandıran ve sevilmesi kolay karakterleriyle hikayesini zenginleştiren; en iyiler arasında gösterilen bir bilim kurgu dizisi Fringe. Bilimin neleri mümkün kılabileceğini hayal etmeyi, çözülmeyi bekleyen gizemleri, pek de fonksiyonel olmayan bir ekibin bir "aileye" dönüş serüvenini ve her şeyin sandığınız gibi olmadığını gösteren şaşırtan anlarla dolu bir hikaye izlemeyi seviyorsanız; Fringe'e mutlaka bir göz atın.

Kaynaklar

https://www.rottentomatoes.com/tv/fringehttps://tr.wikipedia.org/wiki/Fringehttps://www.beyazperde.com/diziler/dizi-3584/https://en.wikipedia.org/wiki/J._J._Abramshttps://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Fringe_characters


BENZER YAZILAR

Çocukluğun Gözünden Yas Süreci: Küçük Anne

Yas süreciyle başa çıkma ve bağlanma üzerine minimal ama yoğun bir anlatıma sahip olan Küçük Anne filminin konusu ve incelemesi.

Türk Tiyatrosu ve Muhsin Ertuğrul

Türk Edebiyatı’nda tiyatronun gelişimi ve Batılı anlamdaki Türk tiyatrosunun kurucusu Muhsin Ertuğrul’un yaşamı.


Paylaş