Jonathan Nolan'ın yazdığı ve yönettiği; teknolojinin artık herkesi izleyen bir göze dönüşmesini konu alan dizinin oyuncuları, en iyi bölümleri, dizi müzikleri.

Jonathan Nolan Kimdir?

Person of Interest dizisinin yapımcısı, senaristi ve yönetmeni olan Nolan'ın en ünlü eseri "Memento Mori" dir ve Memento adı ile sinemaya kazandırılmıştır. Birçok projede 36 Oscar adaylığı olan yönetmen ağabeyi Christopher Nolan ile birlikte çalışmıştır. Prestij, Kara Şövalye ve Kara Şövalye Yükseliyor gibi büyük projelerde senaryoyu beraber yazmışlardır.

Nolan, 2011'de gösterime giren Person of Interest ve 2016'da gösterime giren Westworld dizisinin yapımcısı, senaristi ve yaratıcısıdır. Bugünlerde Westworld’ün yaratıcılarından olan eşi Lisa Joy ile birlikte 2021 Ağustos ayında çıkacak olan Reminiscence adlı filmin yapımcılığını üstlenmişlerdir.

Nolan, Person of Interest hakkında şöyle demiştir:

"Bu dizi belki de bilim kurgu olarak başladığım ve ardından üçüncü sezona kadar temelde bir belgesel olan aklıma gelebilecek tek gösteridir." 

Person Of Interest Konusu

Harold Finch (Michael Emerson) ve iş arkadaşı Nathan Ingram (Brett Cullen), hükümet için dünyadaki her bir insanı cep telefonu, e-posta ve güvenlik kameraları aracılığıyla izleyerek yapılması planlanmış terör saldırılarını tespit edebilen bir yapay zeka sistemi inşa ederler. Harold bu sistemi “Makine” olarak adlandırır. Bu sistem işlenebilecek suçları daha düşünce aşamasındayken önlemeyi hedeflemektedir.

Finch sistem hakkında henüz tatmin olamadığı fikirlerle uğraşırken makinenin sadece terör olaylarını değil, sıradan insanların işleyebileceği suçları da izlediğini fark eder. Makine bütün insanlığı izler ve saldırıları ilgili ve ilgisiz olarak ikiye ayırır. İlgili olanlar hükümete karşı olan tehditler, ilgisiz olanlar ise sivil halka karşı tehditleri içerir. İlgisiz olanlar sistemde sadece 24 saat kalabiliyor 24 saat geçtikten sonra bu kişi veya kişiler sistemden siliniyor.

Harold sistemi kapatsa da arkadaşı Nathan ilgisiz numaralarla ilgilenmeye devam eder bunu fark eden Harold, Nathan’ın ilgisiz olarak bildirildiğini göremeden sistemi tekrar kapatır ve Nathan, Harold’ı davet ettiği limanda patlamada ölür. Arkadaşının ölümüne tanık olan Harold sistemi yeniden inşa eder ve her gün kurtarılabilecek bir kişi için eski CIA ajanı ve hayatındaki amacını kaybetmiş olan John Reese ile çalışmaya başlar.

Reese sonrasında yozlaşmış bir polis memuru olan Dedektif Lionel Fusco ile karşılaşıp onu işe alacak aynı zamanda uğradığı metro saldırısından sonra tanıştığı cinayet masasından Dedektif Carter ve hem doktor hem de hükümet suikastçısı olan Sameen Shaw ile ekip olmaya çalışacaktır. Zamanla son derece zeki bir bilgisayar korsanı ve suikastçı olan Root karakteri Makine'nin analog yüzü olarak yaşayan ve  Makine ile iletişimde olan tek insan olarak bu ekibin hayatına temas edecek ve ekibin parçası olacaktır. Dizi içinde kendilerine has inançları ve olaylara yaklaşımları olan bu karakterlerin doğru olanı bulmak ve savunabilmek konusundaki mücadelesini izleyeceğiz.

"John Reese: İnsanlara her gün kötü bir şeyler oluyor. Bunları engelleyemezsin.

Harold Finch: Ya engelleyebilseydin?

John Reese: Neye ihtiyacım var?

Harold Finch: Bir amaca ihtiyacın var."

Person Of Interest Fragman

Person Of Interest IMDb

Dizinin IMDb puanı: 8,4/10

IMDb'ye Göre Seçilen En İyi Bölüm

Person of Interest'in 4. sezonunun 11. bölümü olan "If-Then-Else" IMDb'ye göre en iyi bölüm olarak seçildi. Bölüm ilk olarak 6 Ocak 2015'te yayınlandı ve aynı akşam 10.8 milyon insan tarafından izlendi.

"If-Then-Else" Denise Thé tarafından yazılmış ve Chris Fisher tarafından yönetilmiştir. Konu olarak; Makine’nin düşmanı olan ve Makine’yi yok etmeye çalışan Samaritan’ın borsaya saldırdıktan ve şehrin finansal sistemini sakatladıktan sonra Harold ve ekibinin Makine’nin simülasyonları sayesinde New York City borsasını kurtarma görevinde başarılı olabilecekler mi, sorusuna yanıt arıyor. 

Person Of Interest Kaç Sezon, Kaç Bölüm?

2011-2016 yılları arasında çekilen dizi, 5 sezon ve 103 bölümden oluşuyor.

Person Of Interest Karakterleri

Harold Finch Ve Makine İle Olan İlişkisi

Esasen bu takma isimlerinden biridir. Kendisi Makine’yi inşa eden milyarder bir yazılım dehasıdır. Bu Makine’yi inşa etme arzusu babasının başarısız hafızasının yerini alabilecek bir makineye sahip olabilme isteğinden gelir.

Finch en başta Makineyi yok etmek ister ve Makine'nin ahlaki kurallarında veya sadakatinde hiçbir kusur olmamasının çok önemli olduğu inancındadır. Makineyi kısıtlamak zorunda kaldığı için pişman olsa da bunu gerekli görür. Ona düşünme kapasitesinin yanında umursamayı da öğretmesi gerektiği kanısındadır. Bazı eylemlerin (cinayet, saldırı, tecavüz, işkence) affedilemez olduğunu ancak Makine'yi öldürmek için yaratmadığını sürekli tekrarlar. Finch zaman zaman da Makine'nin fazla insan olmaya başlamasından endişe eder. Yine de bir gün Makine'nin insanlığın alakasız olduğunu belirleyebileceğinden endişelenir. Makinenin bir "kitlesel gözetim silahı" olmasına hep karşıdır. Ayrıca, bir yapay zekanın bir gün dünyadaki açlık sorununu çözmek için insan nüfusunun yarısından kurtulmaya karar verebileceği düşüncesi ile de devamlı yüzleşmektedir.

"Harold Finch: Yıllarca onca insanı gözlemledin; peki bir şey öğrendin mi?      

Makine: Öğrendim.. Herkes yalnız ölür. Ama biri için değerliysen… Birine yardım eder veya birini seversen ve tek bir kişi bile seni hatırlarsa, belki de hiç ölmezsin."

Person Of Interest Müzikleri

Bölüm: Pilot 

Bölüm: Witness

Bölüm: Blue Code

Bölüm: No Good Deed

Bölüm: Relevance

Bölüm: RAM

Bölüm: Deus Ex Machina

Bölüm: YHWH

Bölüm: return 0

Kaynaklar: 

https://www.imdb.com/title/tt1839578/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Person_of_Interest

https://tr.wikiquote.org/wiki/Person_of_Interest

https://personofinterest.fandom.com/wiki/Person_of_Interest_Wiki


BENZER YAZILAR

Marvel Filmleri İzleme Sırası 2022

2008 yılından bu yana çıkan Marvel filmlerinin hikayelerine göre izlenme sırası. 

An Astrological Guide for Broken Hearts (Kırık Kalpler İçin Astroloji Rehberi)

Kırık Kalpler için Astroloji Rehberi dizisinin konusunu, fragmanını, izleyici yorumlarını sizler için derledik. Keyifli okumalar.


Paylaş