Amerikan durum komedisi Friends'in 2021'de çıkan özel bölümü The Reunion, oyuncu kadrosunu yeniden bir araya getirdi. Dizinin setleri ziyaret edildi, ünlü konuklar davet edildi, bölümler canlandırıldı ve kamera arkası görüntüler izlendi.

Friends; oyuncu kadrosunda Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer gibi isimlerin yer aldığı, 1994-2004 yılları arasında yayımlanan dizi. Manhattan’da yaşayan bir grup arkadaşın arkadaşlık ilişkilerini ve yaşamlarını konu alan dizi; yayınlandığı dönemde tüm dünyayı etkisi altına almasının yanı sıra, günümüzde hala seyirci kitlesi artıyor. Bu durumda Friends’in tüm zamanların en beğenilen komedi dizilerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Dizi, günümüzde hala popülerliğini koruyor, en çok izlenen diziler arasında listelerde üst sıralarda kendisine yer buluyor. Dizinin oyuncuları hala gündemden düşmedi, deyim yerindeyse insanlar Friends’e doyamıyor.

Tam da bu sebeple yapımcıları tekrar harekete geçti ve nihayetinde 2019 yılında dizinin hayranlarını sevindirecek müjdeli haber geldi: Warner Bros Television, HBO Max için oyuncuların hepsinin yer aldığı Friends’e özel bir faaliyet geliştirdiğini duyurdu.

Friends Dizisi Nasıl Ekranlar Geri Döndü?

Bu açıklama, dizinin hayranlarını heyecanlandırdığı kadar merakta da bıraktı. Dizinin senaryolu, karakterlerin yıllar sonraki halinin yansıtıldığı bir bölümü mü çekilecekti, yoksa herhangi bir senaryoya sahip olmadan oyuncuların da yer aldığı Friends’i “yad etme” programı mı çekilecekti? Bu noktada kafalardaki soru işaretlerini bitiren, dizinin Ross’u David Schwimmer’ın ellerinde bir senaryo olmadığını söylediği açıklaması oldu.

Friends: The Reunion Resmi Fragman

Korona virüs tedbirleri kapsamında ilk olarak Mart 2020'ye, daha sonra Ağustos 2020’ye ertelenmek durumunda kalan bu özel bölüm, Nisan 2021’de çekildi ve Friends, 27 Mayıs 2021’de HBO Max kanalında seyircisiyle yeniden buluştu.

Bu yazıda;

Friends: The Reunion'da Seyirciyi Neler Bekliyor?

Friends özel bölümünde seyirciyi öncelikle özledikleri efsane ana kadro olan Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer ve onların arasındaki eskimeyen ve azalmayan dostluk bağı bekliyor.

Daha sonra oyuncuların Friends çekimlerinde yıllar önce yaşadıkları, daha önce anlatmadıkları anıları, kamera arkasından eğlenceli görüntüler ve çeşitli sürprizler bekliyor. Friends ekibi, aynı bölümün içerisinde hayranlarını güldürecek, ağlatacak hem de neden efsane bir dizi olduğunu tekrar tüm dünyaya gösterecek anlar yaşatıyor.

Friends: The Reunion Nasıl Bir Başlangıç Yaptı?

Friends: The Reunion, dizi setinin oyuncuları tarafından ziyaret edilmesiyle duygusal bir başlangıç yaparak, bölümün de bu duygusallıkta geçeceği tüyosunu seyirciye verdi. 

Üstelik bu duyguya yalnızca seyirci değil, dizinin ana oyuncu kadrosu da sahipti. Başından sonuna kadar pek çok yerde, seyirci özellikle Jennifer Aniston’u gözleri dolu bir biçimde izledi.

Tüm ekibin samimi bir biçimde özlem gidermesi, daha sonra jeneriğin çekildiği o meşhur mekânda James Corden ve dizinin hayranlarıyla sohbet havasında geçen konuşmaları seyirciyi güzel bir bölümün beklediğinin ipuçlarını vermeye yetti.

Friends: The Reunion’da Herkesi Şaşırtan İtiraf Neydi?

Friends’in özel bölümünde, başrollerden özel bir itiraf geldi. Sunucu James Corden’in ekipten birinin, daha önce ekipten başka birine karşı romantik anlamda his besleyip beslemediği sorusuna David Schwimmer ve Jennifer Aniston, ilk sezonda birbirlerine âşık oldukları cevabını verdi.

Bu cevabın üzerine gösterilen kamera arkası görüntülerde ikilinin birbiri arasındaki etkileşim bu cevabı doğrular nitelikteydi. Bunun üzerine diğer oyuncular da ikilinin arasındaki bu durumu anladıklarını kabul ettiler.

Bu itiraf seyirciyi şaşırtsa da kimisi de ikisi arasındaki enerjinin rol olamayacak kadar gerçek olduğunu ve belli olduğunu düşündüğünü belirtti.

Friends: The Reunion’a Hangi Yıldızlar Konuk Oldu?

Friends dizisinin, yayınlanan bu özel bölümünde yalnızca dizinin yıldızları değil, seyircinin hayranlık duyduğu dünyaca ünlü yıldızlar da konuktu. Başta dizi jeneriğinin çekildiği yerde oyuncularla röportaj gerçekleştiren James Corden olmak üzere seyirci; David Beckham, Justin Bieber, BTS, Cindy Crawford, Cara Delevingne, Elliott Gould, Kit Harington, Lady Gaga ve daha birçok yıldızı bu özel bölümde görme şansına erişti. 

Friends dizisinin milyonlarca hayranından belli bir kısmının da ünlü yıldızlar olduğu -her ne kadar şaşırtıcı bir gerçek olmasa da- bu özel bölümde tüm dünya öğrenmiş oldu.

Bu Son Veda

Friends dizisiyle vedalaşmak ve diziyi yad etmek amacıyla çekilen bu özel bölümün sonlarında oyuncular bu vedanın başka bir vedası olmayacağı gerçeğiyle yüzleşti. Friends’i yad etmek için bu son fırsattı. Ekip, bu fırsatı değerlendirerek içlerini doyasıya dökmeliydiler; öyle de yaptılar. Kameraların çektiğini adeta unutarak, her zamanki samimiyetleri içerisinde birbirleriyle dizi hakkında konuşup vedalaştılar. Seyirci, yılların getirdiği arkadaşlıkları sonucunda birbirlerini çok iyi anlayan, birbirlerini çok iyi tanıyan, birbirlerini çok özleyen altı arkadaşın vedasını izler gibiydi. Bu veda, izleyicisine duygusal anlar yaşatmaya yetmişti.

Friends The Reunion’dan Ne Çıkardık?

Friends dizisinin başarısının ardındaki sırrı seyirci daha rahat anlayabildi. Bu başarının ardında nasıl sıkı bir çalışma olduğunu, cast ekibinin oyuncuları seçme konusundaki titizliği, oyuncuların işlerine ve hayat verdikleri karaktere ne derece bağlı olduğunu tüm dünya görmüş oldu.

Bu bölümde seyircinin gördüğü yalnızca bunlar değildi. Friends’in başarısının ardında, insanlara geçen sıcacık arkadaşlık hikayesini, bu hikâyenin gerçekliğini ve Friends dizisindeki karakterlerin yalnızca birbiriyle değil, seyircisiyle de arkadaş olabildiğini örnekleriyle izleyiciye sundu. Zor zamanlardan geçen, kendisini yalnız hisseden kişilerin Friends izleyerek gülmeyi tekrar hatırladıklarını anlattıkları anlar oldukça duygusal ve izlemeye değerdi.

Bu açıklamaları yapan insanlar, kendileri gibi milyonlarcası olduğunun da farkındaydı. İmkân ve zaman olsaydı ve her bir seyircinin Friends izleme hikayesine yer verilebilseydi herkesin kendine özgü bir hikayesi olduğu ortaya çıkabilirdi. Fakat sayılı örnekleriyle de olsa hem oyuncuları hem de izleyenleri Friends’in ne kadar özel bir dizi olduğunu tekrar anlamış oldu. Seyircisi, Friends kadar özel bir ekibin tekrar bir araya gelmesinin tadını çıkartırken, böyle bir ekibin yerinin dolmayacağı gerçeğiyle de yüzleşmiş oldu.

Friends: The Reunion’a Sosyal Medya Tepkileri

Friends: The Reunion, yayına girdiği andan itibaren hayranlarının yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bu ilgi doğal olarak sosyal medyaya da yansıdı. İşte Friends‘in özel bölümü The Reunion’a gelen bazı tepkiler:

“Bu sefer gerçekten son veda.”

“Ağlamak da sevdaya dahildir. Tek sezonunu (24 bölüm) bir günde bitirdiğim zamanlar olmuştu. Varoluşsal depresyonun en dibindeyken beni hayata bağlayan mükemmel bir baş yapıttın sen. Ve şimdi televizyon tarihinin en kült yapımı olarak son bir geçit törenini hak ettiniz!”

“Geçen tek şey zaman…”

“Gözler dolu dolu izlendi.”

Friends The Reunion Teaser

Tüm bu tepkilerden Friends’in yalnızca bir komedi dizisi olmadığını, insanların gülmeye ihtiyacı olduğunda açıp izledikleri, dizideki karakterlerle gerçek bağ kurdukları anlaşılıyor. 

Özetle;

Yılların eskitemediği, izleyen herkesin kendinden bir şeyler bulduğu, arkadaşlığın ne olduğunu, nasıl olduğunu yapmacıklıktan uzak bir dille gösteren efsane dizi Friends, kendisine özgü bir geri dönüş yaptı.

Bu geri dönüşte izleyici oyuncuları hayat verdikleri karakterleriyle değil, kendileriyle; olduğu gibi izleme, bu efsane diziye veda edebilme şansına erişti. Friends: The Reunion, Friends hayranları tarafından unutulmayacak bir program olarak adını tarihe yazdırdı.


BENZER YAZILAR

Türk Uyarlama Dizileri: Sadakatsiz ve Bizim Hikaye

Neden uyarlama dizi yapmayı tercih ediyoruz? Uyarlama dizi yapmanın riskleri nedir? Toplumsal ögeler uyarlama dizilere nasıl ekleniyor?

The Longest Ride (Seninle Bir Ömür) - 2015

2015 yapımı The Longest Ride ( Seninle Bir Ömür) filminin konusunu, fragmanını, izleyici yorumlarını sizler için derledik. Keyifli okumalar.


Paylaş