Bu yazıda, kültür, sanat ve tiyatro tarihçisi Metin And’ı tanıtacağız.

Metin And Kimdir?

Metin And 1927 yılında, Seniha Hanım ve Mustafa Reşit Bey’in çocuğu olarak dünyaya gelir. İstanbul Hukuk Fakültesi mezunudur fakat sanatla tanışıklığı artıkça hukuk dünyasına olan ilgisi azalacaktır. 54 telif eserle sonlanacak olan, kitap yazma yolculuğu, 1958’de ‘’Gönlü Yüce Türk, Yüzyıllar Boyunca Bale Eserlerinde Türkler’’ ile başlar. 1975 yılında ise ‘’Osmanlı Tiyatrosu’’ başlıklı teziyle doçent olur, 1980 yılında ise ‘’Dünyada ve Bizde Gölge Oyunu’’ takdim tezi ile profesörlük yaşantısı başlar. 1993 yılında ise Türkiye Bilimler Akademisi üyeliğine seçilir. Bu büyük araştırmacı ve oyunbazın, aramızdan ayrılması ise 2008 yılına rastlar.

Esra And, Babası Metin And'ı Anlatıyor

Saygıdeğer Esra And, babası Metin And ile olan yaşantısını, bin bir renkli yelpaze olarak tanımlıyor, aynı zamanda babasının Nev’i şahsına münhasır bir kişilik olduğunu da ekler. Ona göre bu kendine özgülüğün, Metin And’ın bir kolunda birçok karpuzu taşımasının yani birçok farklı disiplinle ilgili olmasının yanı sıra tabiatıyla da ilgisi vardır. Esra And, aynı yazıda Metin beyin oyunlara ve illüzyonlara olan ilgisinden de bahseder, aynı zamanda Metin And’ın kendisi de bazı illüzyonlar sergilemekten hoşlanmıştır. İllüzyonları nasıl gerçekleştirdiğini soranlara ise, önce sır tutmayı bilir misin diye sormuş, evet cevabını alınca da ben de bilirim demiştir.

Yüksel Çapanoğlu Metin And'ı Şu Şekilde Anlatıyor

Değerli sahne sanatçısı, Yüksel Çapanoğlu eski eşi Metin And’ı fazlasıyla çalışmalarına düşkün olarak tanımlıyor. Hatta bu düşkünlük öyle boyutlara gelmiştir ki Yüksel Hanım ile olan nikâhını neredeyse kaçıracaktır. Yüksel Hanım, yazdığı yazının devamında Metin And’ı çocuk ruhlu adam olarak tanımlar. Anlatısının sonuna kızı Esra And’ın erken doğum hikâyesini ekler. Karlı bir İstanbul akşamında, dışardan yenilen bir akşam yemeğinin sonunda, Metin And eşine sinemaya gitmeyi teklif eder, izleyecekleri film ise Alfred Hitchcock’un Pyshco filmidir, zaten Hitchcock sinemasının gerilimini zor atlatan Yüksel Hanım, eve döndüklerinde Metin And’ın şaka oyuncaklarından birini Yüksel Hanım’a karşı kullanmasıyla sancı geçirir. İki gün sonraysa Metin And’ın tek kızı dünyaya gelir.

Özetle/Sonuç

Metin And, araştırmaları ile olduğu kadar kişisel hayatıyla da dikkat çekici bir figür ve onun üretimlerine daha bir özenle yaklaşmamız gerekir.

 

Fotoğraf Kaynakları

İlk Fotoğraf

İkinci Fotoğraf

Üçüncü Fotoğraf

Yazılı Kaynaklar

1. Bir Usta Bir Dünya: Metin And


BENZER YAZILAR

Howard Pyle Kaleminden Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri Efsanesi

İngiltere ve Galler folklorünün Ortaçağ'dan beri süregelmiş eşsiz destanı Kral Arthur'un modern edebiyata Howard Pyle aracılığı ile aktarımı

Cumhuriyet Dönemi'nin İlk Dergileri: 4-Ülkü Dergisi

Erken Cumhuriyet Dönemi’nde eğitimi desteklemek için çıkarılan Ülkü dergisinin amacı ve yayın hayatı.


Paylaş