Dünyaca ünlü müzisyenlerin en bilinen ve sevilen şarkılarının arkasındaki gizli kahraman, başarılı söz yazarı ve prodüktör Chad Hugo'yu hep birlikte daha yakından tanıyalım.

Chad Hugo Kimdir?

Chad Hugo, 24 şubat 1974 tarihinde dünyaya gelen, Filipinli-Amerikalı Grammy ödüllü söz yazarı ve prodüktördür. Bilinen asıl adı ise ''Chase Chad''dir. Ailesi Filipinlidir ancak Virginia'da doğup büyümüştür. Babası emekli subay, annesi laboratuvar teknisyenidir. 

Dünyaca ünlü müzisyen Pharrell Williams ile kurduğu ''The Neptunes'' adlı prodüksyon ekibinin üyesidir. İkilinin aynı zamanda beraber kurdukları ''N.E.R.D'' isimli funk rock grubu da 90'lar ve 2000'lere damga vurmuştur. Chad, piyano, saksafon ve gitar çalmaktadır.

Chad Hugo

Yazdığı Şarkılar ve Katkıda Bulunduğu Albümler

Chad, lise eğitimini Princess Anne High School da ve ardından Kempsville High School da tamamlar. Okul yıllarında saksafon çalmaya başlayan müzisyen tam da bu sıralarda Pharrell ile tanışır ve ikili arasında sıkı bir dostluk başlar. 

Bu dostluk zaman içerisinde iş arkadaşlığına dönüşür. İkili beraber stüdyoya girer ve demolar kaydetmeye başlarlar. 1990 tarihinde Virginia Beach'te kurulan The Neptunes'de Pharell geri vokal yapmayı tercih edip müzik videolarında yer alır. Chad ise, kamera arkasında bulunmayı tercih eder. Hugo'yu Justin Timberlake'nin ''Senorita'' adlı şarkısının klibinde davulda 1 dk kadar görmeniz mümkün. Kendisi aynı zamanda şarkının yazarları arasındadır.

1992 tarihinde The Neptunes ile beraber yerel bir yetenek yarışmasına katılırlar ve böylelikle, Williams'ın okuluna yakın olan stüdyoda Teddy Riley tarafından keşfedilirler. Neptunes, Riley ile çalışmaya başlar ve daha okul yıllarında Wreckx-N-Effect'in şarkısı ''Rump Shaker''ı yazar. 

Chad Hugo'nun katkıda bulunduğu başlıca albümler şu şekildedir;

*In Search Of...(2001)

*The Neptunes Present...Clones (2003)

*Seeing Sounds (2008)

*Nothing (2010)

*No One Ever Really Dies (2017)

Chad Hugo ve Pharrell, The Neptunes prodüksyon ekibi olarak daha birçok sanatçının albümüne ve şarkılarına katkıda bulundular. Bunlardan bazıları ve en bilinenleri ise, Kelis'in ''Kaleidoscope'' albümü, Mase'nin ''Lookin' At Me'' şarkısı, Blackstreet'in ''Tonight's The Night'' şarkısı, N.O.R.E'nin ''Superthug'' şarkısıdır.

Ancak dünya çapında müzik listelerini alt üst eden ve bugün halen daha süperstar olarak kariyerlerine devam eden Britney Spears, Nelly, Justin Timberlake, Timbaland gibi isimlerle yaptıkları şarkılar onları zirveye taşıdı. Bu şarkılar arasında bugün halen daha en çok bilinen ve dinlenenleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Britney Spears'ın 2001 tarihli ''I'm a Slave For You'' şarkısı o dönem müzik listelerinde dünya çapında bir numara oldu. Pharrell ve Hugo şarkının hem prodüktörü hem de yazarları arasındadır. Ayrıca Britney Spears'ın 2002 tarihli ''Boys'' adlı şarkısında da Chad ve Pharrell yazar ve prodüktör olarak yer alır. Pharrell hem şarkının yazarlığını üstlenmiş hem de klipte oynayarak Britney ile düet yapmıştır.

The Neptunes ikilisinin çalıştığı bir diğer isim ise Justin Timberlake. Justin'in Disney Mickey Mouse Club ile başlayan yolculuğu onu önce ''Nsync'' adlı grubun üyesi ardından da bir süperstar haline getirmiştir. Grubun en sevilen şarkılarından ''Girlfriend'' in söz yazarları arasında da Pharrell ve Hugo yer alır.

Daha sonrasında tarihler 2002 yılını gösterdiğinde Justin'in ilk solo albümü olan ''Justified'' da ikili  yazar ve prodüksyon koltuğunda yer alacaktır. Bu albümde yazdıkları en bilinen ve sevilen şarkılar ise ''Like I love U'', ''Senorita'', ''Rock Your Body'', ''Still On My Brain'' gibi şarkılardır. Pharrell, Senorita ve Like I Love U şarkılarının kliplerinde yer almıştır. 

Neptunes'ın çalıştığı isimler arasında bir diğer isim ise Nelly. Asıl adı ''Cornell Haynes'' olan müzisyen de Neptunes ile çalışmış ve birçok şarkıya imza atmıştır. Bu şarkılardan en bilinenleri ise, yine Nsync'in ''Girlfriend'' şarkısıdır. Nelly de bu şarkının yazarları ve bir başka versiyonunda back vokalleri arasında yer alır.

Hatta şarkı piyasaya çıktıktan yaklaşık 20 yıl sonra, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir canlı yayında şarkıyı kendi versiyonu ile orijinalinden biraz farklı olarak tekrardan seslendirmiştir. Yazarlığını ve prodüktörlüğünü üstlendikleri bir başka Nelly şarkısı ise ''Hot In Herre'' dir.

Chad ve Pharrell'in yıllar önce stüdyoda geçirdikleri bir günden.

Şu An Ne Yapıyor?

The Neptunes ikilisi Hugo ve Pharrell, resmi olarak dağılmasalar da son yıllarda farklı projelerde yer almayı tercih ettiler. 2019 yılında Neptunes, Netflix belgeseli ''The Black Godfather'' için Clarence Avant'a yüklü miktarda bir ücret ödedi. Pharrell'in ''Happy'' şarkısı ile tüm dünyayı kasıp kavuran ve artan şöhreti ayrıca 2014-2015 tarihlerinde yaptığı şarkılarla solo kariyerinde adından sıkça söz ettirmesi de bu ayrılığı bir nebze de olsa etkiledi. 

Son olarak 2020 yılında bir araya gelen ve birlikte çalışmak istedikleri sanatçıların listesini açıklayan ikili, 90'lı ve 2000'li yıllardaki kadar popüler olmasa da halen daha beraber müzik yapmaya devam ediyor. Bugün, müzik piyasası ve dinamikleri ne kadar değişse de geçmişte olduğu gibi güzel şarkılara ihtiyacımız var. Dileriz bir gün bu ikiliyi tekrardan dinleme şansımız olur. 

Kaynakça

https://www.grammy.com/artists/chad-hugo/16859

https://celebrity.fm/tr/how-tall-is-chad-hugo/


BENZER YAZILAR

Aysel Gürel: Ezberbozan Kadın

Şair, tiyatro oyuncusu ve edebiyat öğretmeni Aysel Gürel.

Oversinging Nedir?

Çokça kullanılan bir vokal tekniği olan oversinging nedir? Doğru nasıl kullanılır, zararlı mıdır?


Paylaş