Bu yazıda Türkçe Edebiyatın üç büyük şairinin birer öyküleri incelenecek.

Nazım Hikmet Kimdir?

Nazım Hikmet, 1902 yılında Selanik’te doğmuş, 1963 yılında Moskova’da vefat etmiştir. Sonradan araları açılsa da Yahya Kemal Beyatlı’dan şiir üzerine eğitim almıştır. Birçok unutulmaz şiirin yazarı olduğu gibi, birçok farklı kuşaktan şairi etkilemiş, Türkiye’deki toplumcu gerçekçilik akımının yol göstericisi olmuştur.  Ayrıca, şiirleri Cem Karaca, Fikret Kızılok ve Zülfü Livaneli gibi müzisyenler tarafından bestelenmiştir.

Beleşten Sigara Tedariki

Nazım Hikmet, bu yazıda bahsedeceğimiz şairlerden hikâye türünde en fazla eser yazmış olanıdır. Zaten, bu şairin yazın serüvenini bilenler için şaşırtıcı değildir çünkü kendisi birçok farklı türde edebi deneyler yapmıştır. Bu hikâyede olduğu gibi ilk hikâyeleri gazeteler için hazırlanan kısa hikâyelerdir. Sigara Tedariki, hikâyesinde yazarın amacı, sokaktaki iki gaspçıyı anlatmaktır. Nazım Hikmet’in yazını üstüne düşününce, bu durumun şaşırtıcı olmadığı görülür çünkü bir şair ve yazar olarak Nazım Hikmet, yazmayı sürdürdükçe kendi ülkesini her yönüyle tanıtmaya çalışmıştır. Dil kullanımı ise sokaktan iki tipin anlatıldığı bir hikâyeye göre tutuktur ama gene de Nazım Hikmet’in dilde gerçekliği korumaya çaba sarf ettiği görülür.

Orhan Veli Kimdir?

1914 ile 1950 yıllarında yaşamış, arkadaşlarıyla Garip şiir akımının kuruculuğunu yapmıştır. Gündelik temalarda ve şairane dil kullanımına karşı bir şiir geliştirmeye çalışır, Garip akımının kurucusu olarak, şiir dilinin değişmesi ve cumhuriyetin dil reformunun kalıcılık kazanmasında dolaylı da olsa önemli bir rol oynar. Şiirlerin ve öykülerinin yanı sıra, çevirmenlik de yapmıştır.

Hoşgör Köftecisi

Orhan Veli’nin yazdığı bu öykü, her ne kadar Nazım Hikmet’in gerçek olanı anlatma çabasıyla benzerlik gösterse de Orhan Veli’nin yazınında kendine has farklılıklar da vardır. Örneğin Nazım Hikmet’in yazınının siyasi bir arka planı olmakla birlikte, Orhan Veli’de siyaset, daha geri plandadır. Bir başka farklılık ise Orhan Veli’nin şiirlerindeki, ‘’hovardalık’’ veya ‘’keyifçiliktir’’.  (Örneğin, ‘’Dedikodu’’ şiiri) Hoşgör Köftecisinin, Nazım Hikmet yazını ile kıyaslanabilecek bir özelliği de dil kullanımıdır. Kıyasladığımız iki öykü temel alınırsa, Orhan Veli’nin halk veya sokak kitlelerini daha doğrudan tasvir ettiği görülecektir.

İlhan Berk Kimdir?

1918 yılında doğan şair 2008 yılında vefat etmiştir. Gençlik yılları hakkında bilinenler oldukça azdır. İlk şiirleri daha gerçekçi ve dönemin şiirlerinden ilhamla yazılan eserler olsa da daha sonra kendini anlamın gerekmediği bir şiire yönlendirmiştir. Şiirlerinin bu yönelimi ise oldukça dağınık bir edebiyat akımı olan ikinci yeni ile İlhan Berk’in bağlantısını kurmuştur.

Bir Varıyo, Bir Geliyo!

Her ne kadar, diğer iki şairimiz gibi İlhan Berk’te bu öyküsünde gerçekçi bir edebiyata yönelmek istese de bu deneme İlhan Berk için iyi sonuçlanmaz. Bunun en önemli sebebi, İlhan Berk’in kendi asıl şiirinin bambaşka bir şiir olmasıdır. Aynı zamanda İlhan Berk’in nesiri sadece bir okur olarak veya şiirine faydalı olduğu sürece takdir ettiğini bilmek gerekir.

 

Özetle/Sonuç

Kısacası, bugün incelediğimiz üç şair gibi kendi alanlarının dışında yazan birçok yazar vardır ve bu yazarlar bazen yazdıklarında başarıyı yakalasalar da kimi zaman ellerinden kaçırırlar.

 

Fotoğraf Kaynakları

1. Nazım Hikmet

2. Orhan Veli

3. İlhan Berk

 

Yazılı Kaynaklar

1. Nazım Hikmet Biyografi

2. Hikâyeler 1 – Nazım Hikmet

3. Orhan Veli Biyografi

4. Hoşgör Köftecisi - Orhan Veli

5. İlhan Berk Biyografi

6. Bir Limandan Üç Resim – İlhan Berk


BENZER YAZILAR

Kolombiya’nın Nobel Ödüllü Yazarı: Gabriel García Márquez

Dünya Edebiyatının en büyük isimlerinden olan Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez'in hayatı, eserleri ve Nobel'e uzanan serüveni.

Türk Kadını'nın Edebiyattaki Yeri ve Leyla Erbil

Türk Edebiyatı'nda kadın yazar ve şairlerin yeri, Türk romanında kadın ve Leyla Erbil hakkında bilgiler.


Paylaş