Steve Jobs'un satışa çıkarılan iş başvurusu, 2. Dünya Savaşı'ndan kalan bomba, Jeff Bezos’un Uzay Yolculuğu, Clubhouse'un Davetiye Sistemini Kaldırması, Instagram, Insights Verilerinin genişletilmesi ve Tokyo 2020 Olimpiyatları'nda Milli Takım'ın başarısı hakkında haftanın haber seçkisi.

Steve Jobs'un 48 Yıl Önceki İş Başvurusu NFT Olarak Satışa Çıkarıldı

2011 yılında hayatını kaybeden Apple'ın kurucusu Steve Jobs tarafından 1973 tarihinde yazılan bir iş başvurusu, hem dijital hem de fiziksel dünyada NFT olarak açık artırma ile satışa çıkarıldı.

Bir girişimci tarafından açık artırmaya çıkarılan Steve Jobs'un iş başvurusu, birkaç yıl önce de açık artırmaya çıkarılmıştı. İş başvurusu 2017 senesinde 18.750 dolara satılmasının ardından 2018'de satın alma bedeli 174.757 dolara çıkmıştı. Ardından 2021 Mart ayında ise 222.400 dolara bir kez daha satın alındı. Böylece eser birkaç kez el değiştirmiş oldu. Şimdilerde ise normal satışının yanında NFT olarak da yeni sahibini arıyor.

Açık artırma 22 Temmuz itibari ile başladı ve bir hafta boyunca sürecek. Satın alacak olan kişiler ister NFT ister fiziksel olarak satın alım işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

NFT Nedir? 

NFT(Non-Fungible Token), başka bir benzeri ya da eşi daha bulunmayan dijital varlıklardır. Non- fungible Türkçe’de “değiştirilemez” anlamına gelir. “Non-fungible token” da değiştirilemez veya eşsiz tokenlar olarak tanımlanır. Buradaki değiştirilemez kavramı tokenın benzersiz olduğunu ve başka bir şeyle değiştirilemeyeceğini ifade eder. 

NFT'nin ayrıntılı tanımı için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz. 

2. Dünya Savaşı'ndan Kalma Patlamamış Bomba İmha Edildi

İngiltere’nin Doğu Yokshire bölgesinde yer alan bir inşaat çalışmasında, çukur kazma işlemi esnasında işçiler tarafından bulunan İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma 227 kilogram ağırlığındaki patlamamış bomba imha edildi.

İmha öncesinde civarda bulunan evler tahliye edilirken çevre yollar da trafiğe kapatıldı. Yetkililer tarafından imha operasyonunun başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği duyurusu yapıldı. İnşaatın yöneticisi, Perşembe günü öğleden sonra işçilerden durumla ilgili bir çağrı aldığını belirtti. İşçilerden birinin yaptığı kazı esnasında metal bir boruya rastladığını düşündüğünü ancak farklı bir şey olduğunu hissedip bunun bir bomba olduğunu anladıktan sonra hızla çalışma yaptığı alanı terk ettiğini aktaran inşaat yöneticisi, bombanın Avro Lancaster tipi uçaktan düştüğünü tahmin ettiklerini belirtti.

Jeff Bezos’un Uzay Yolculuğu

Amazon'un kurucusu milyarder iş adamı Jeff Bezos 2000 yılında kurduğu Uzay Taşımacılık Şirketi Blue Origin’in mekiği olan New Shepard ile uzay yolculuğu gerçekleştirdi. Bezos ve ekibi 11 dakikalık uzay yolculuğunun ardından Dünya'ya döndü. Dünyanın en zengin insanı olarak bilinen olan Jeff Bezos'u ve ekibini taşıyan mekiğin, uzayda geçirdiği kısa sürenin ardından ABD'nin Teksas eyaletindeki çölde yer alan üsse güvenli bir halde iniş yaptığı bildirildi.

Dünya’ya inişinin ardından gündem olan kovboy şapkası ile yolculuğa çıkan Bezos'un, ekibinde yer alan üç kişi ile birlikte yaklaşık olarak 100 kilometre yüksekliğe kadar ulaştığı belirtiliyor. Blue Origin şirketinin turist gezi planları devam ediyor. Eylül ya da Ekim aylarında bir uzay turistini daha uzaya taşımayı planlanıyor.

Clubhouse, Davetiye Sistemini Kaldırdı

Clubhouse, uygulamaya giriş yapabilmek için kullanılan davetiye sisteminin kaldırıldığı duyurdu. Uygulama 2020 yılının Mart ayında ortaya çıkmış ve sosyal medya kullanıcılarının pandemi döneminde akın ettiği bir mecra olmuştu.

Kullanıcılar tarafından çok fazla ilgi gören, katılımcıların canlı ve sesli olarak sohbet odalarında konuştuğu Clubhouse, davetiye sistemini ortadan kaldırarak bütün kullanıcılar için kullanıma açıldı. Öncelikle IOS kullanıcıları için kullanıma sunulan uygulama, 2021 Mayıs ayında Andorid kullanıcıları için de yeni bir sürüm yayınlamıştı. Şirket yaptığı son açıklamada uygulamanın Android sürümünün 10 milyon indirmeyi geçtiğini belirtti.

Şirket tarafından belirtilen rakamlara göre Clubhouse’da günde ortalama 500 bin oda oluşturulurken kullanıcılar yaklaşık bir saat uygulamada vakit geçiriyorlar.

Clubhouse ile ilgili detaylı bilgiye "Clubhouse nedir?" isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Instagram, Insights Verilerini 60 Güne Kadar Genişletiyor

Instagram, Insights içindeki veri izleme süresini iki katına çıkardığını duyurdu. 30 günden 60 güne uzatılan analiz süresi Instagram pazarlamacıları oldukça mutlu edecek bir haber olması bekleniyor.

Instagram, IG Insights'a yeni bir özellik olarak bir takvim aracı eklendi. Böylece kullanıcılar tarih aralığı araçları ile bu takvimi kullanabilecekler. Mevcut olan önceden ayarlanmış tarih aralığı seçenekleri ekranın üst kısmında bulunmaya devam edecek, böylece sonuçlar belirlenen zaman dilimlerine göre ölçülebilecek, ancak yakında, görüntülenen tarih için özel bir genişletilmiş zaman aralığı da girilebilecek.

Bu yeni geliştirilmiş özellik ile artık son iki aylık veriler bir kerede analiz edilebilecek. Çok yakında ise üç aylık hesap performansı verilerine de erişilebilecek ve sonuçları ölçmek için önemli ölçüde fazla kapasite sağlanacak.  

Şu anda, Instagram için 30 günlük analiz verisi sınırının üstüne çıkan bazı üçüncü taraf platformlar var. Ancak bu yeni özellik ile Instagram'ın kendisinden resmi bilgilere erişilebilecek. Böylelikle tüm sosyal analizleri daha uyumlu ve daha kolay erişilebilir hale getirecek. Bu da hem profili hem de zaman içindeki performans ölçme kapasitesini iyileştirecek.

A Milli Kadın Voleybol Takımı Tokyo 2020 Olimpiyatlarına Damgasını Vurdu

A Milli Kadın Voleybol Takımı olimpiyat oyunlarına başarılı bir giriş yaptı. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları B Grubu ilk maçında, son olimpiyat şampiyonu Çin karşısında 3-0 kazanarak önemli bir başarı elde etti.

Ariake Arena'da gerçekleştirilen müsabakanın setlerini 25-21, 25-14 ve 25-14 alan Türkiye, olimpiyat oyunlarını galibiyetle başlamış oldu. A Milli Kadın Voleybol Takımı, ikinci müsabakasını 27 Temmuz tarihinde Türkiye saati ile 10.25'te İtalya ile oynanacak olan maçta gerçekleştirecek.

Tokyo 2020 Olimpiyatları'nda Milli Takım'ın Sonuçları

1- Hakan Reçber-Tekvando: Bronz Madalya

-Milli sporcu Hakan Reçber, Türkiye’nin organizasyondaki ilk derecesini bronz madalya kazanarak getirdi. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda erkekler tekvando müsabakasında yarışıyor.

2- Hatice İlgün- Tekvando 57 kg: Bronz Madalya 

-Milli tekvandocu Hatice İlgün 57 kiloda mücadele ederek bronz madalya kazandı. Hatice İlgün, bu başarısıyla Türkiye’ye ikinci bronz madalyayı kazandırmış oldu.

3- Nazlı Savranbaşı: Artistik Cimnastik

-Milli sporcu Nazlı Savranbaşı, ülkemizi artistik cimnastikte temsil ediyordu. Elemeleri geçmeyerek yarışmaya veda etti.

4- İrem Karamete: Eskrim

Eskrimde Türkiye’yi temsil eden İrem Karamete, bireysel flöre kadınlar alanında ABD'li rakibine yenilerek olimpiyatlara veda etti.

5- Onat Kazaklı: Kürek

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda erkekler tek çifte, Milli kürekçi Onat Kazaklı, çeyrek final müsabakasında 4. olarak madalya kazanma şansını kaybetti.

6- Ömer Akgün 10 Metre Havalı Tüfek 4.'lük

Milli atıcı Ömer Akgün, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları 10 metre havalı tüfek finalinde 4. olarak atıcılıkta gelmiş geçmiş en büyük başarıyı elde etmemizi sağladı.

7- Onur Balkan ve Ahmet Örken-Bisiklet Yol Yarışı

Erkekler Bisiklet Yol Yarışında Türkiye'yi temsil eden yarışmacılarımız Onur Balkan ve Ahmet Örken, bitiş çizgisini göremeyerek oyunlara veda etti.

8-Dilara Ural- Cavit Biriz: Rüzgar Sörfü

Dilara Uralp rüzgar sörfü RS:X'de mücadele ediyordu. 3 yarışa katıldı ve 27 sporcu arasında 21. oldu. Onur Cavit Biriz de erkeklerde aynı kategoride Türkiye'yi temsil ediyordu. 3 yarış sonucunda 19. sırada kaldı.

9- Baturalp Ünlü: 200 Metre Serbest 

Milli yüzücü Baturalp Ünlü, Tokyo 2020'den elenen sporcu oldu. 200 metre serbest seçme yarışlarında mücadele etti. Yarışlarda 1.49.75'lik derecesiyle serisinde 8. oldu ve genel sıralamada da 34. sırada kaldı.

10- Merve Tuncel ve Beril Böcekler: 400 Metre Serbest Stil Yüzme

Milli yüzücülerimiz olan Merve Tuncel ve Beril Böcekler, 400 metre serbest stilde yarıştı ve malesef elemeleri geçemedi.

Kaynaklar:

https://www.socialmediatoday.com/news/instagram-expands-its-insights-data-to-60-days-providing-more-analytical-c/603674/

https://t24.com.tr/haber/steve-jobs-un-1973-yilinda-yazdigi-is-basvurusu-nft-olarak-satisa-cikarildi,967612

https://recrodigital.com/blog/ 

https://www.haberler.com/ingiltere-de-ikinci-dunya-savasi-ndan-kalan-14286219-haberi/

http://https://www.dw.com/tr/uzaya-giden-bezos-d%C3%BCnyaya-d%C3%B6nd%C3%BC/a-58569567

https://www.ensonhaber.com/teknoloji/clubhouse-giriste-davetiye-sartini-kaldirdi


BENZER YAZILAR

Sosyal Medya Adabı Nasıl Olmalı? Görgü Kuralları

Sosyal medya adabı nasıl olmalı? Neden önemli, hayatımızı ne yönde nasıl etkiler gibi soruları yanıtlamaya çalıştık.

Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu olan Quacquarelli Symonds tarafından her yıl yayımlanan en iyi üniversiteler sıralamasının 2021 yılı sonuçları.


Paylaş