2011 yılında yayınlanan aynı adlı belgesel filminin devamı niteliğindeki Youtube özel yapım uzun metraj filmi ile ilgili detaylar.

Life in a Day, 25 Temmuz 2020 tarihine ait 192 ülkeden insanın kendi imkanlarıyla çektiği 324.000 video arasından derlenen kitle kaynaklı bir belgesel filmi. 2020 yılına ait bir arşiv niteliğinde.

Life in a Day: Hayattan Bir Gün 2020 Konusu

*(Spoiler içerir)*

Belgesel filmin aslında belirli bir konusu yok. Birbirinden çok farklı yerlerde ve zamanlarda, insanların bir gününe tanık oluyoruz. Film doğum anıyla başlıyor. Hamile kadınların doğum yapmaya çalıştıkları anları görüyoruz. Bir kısmı hastanede, bir kısmı evde. Hepsinin imkanları, kültürleri bambaşka. Sonra sabah rutinlerine, kahvaltılarına ortak oluyoruz. Kimisi alarmla kimisi bahçedeki horozların sesiyle uyanıyor. 

Herkesin en doğal en gerçek haliyle olması belgeselin en güzel yanlarından. 192 ülkeden katılan insanların farklı anlarına, duygu durumlarına denk gelmiş bu tarih. 25 Temmuz'da ne olmuşsa onu izliyoruz. Doğumlar, mezuniyetler, partiler, ölümler, hatıralar, yaslar... çok farklı içerikler var. Belgeselde bizim aklımızda kalan dokunaklı birkaç an var: 

Life in a Day belgesel filmi içeriğinde yer verilen pandemi, doğal afetler, yangınlar, eylemler, George Floyd anısına Minneapolis'te düzenlenen protesto içerikleriyle de gelecek yıllar için tarihi bir arşiv niteliği taşıyor. Bomboş sokakları, statları, sinema/tiyatro salonlarını, dolup taşan hastaneleri ve sağlık çalışanlarının alınlarından akan teri unutmamak için güzel bir zaman tüneli. 

Türkiye'den Video Var mı?

Life in a Day'de Türkiye'den de iki video var. İlk video, anladığımız üzere hayvancılıkla geçinen kalabalık, neşeli bir aileye ait. Diğerinde eski resimlere bakıp 16 yıl önce kaybettiği eşinin hatırasını yad eden yaşlı bir kadın var. 

2020 Yılında Pandemi ve Yalnızlık

Hepimiz 2020'de kendi deyimimizle yalnızlığı yaşadık. Herkesin deneyimi, hissettiği yoğunluk bambaşkaydı. Life in a Day'de de farklı farklı insanların yalnızlıklarına şahit oluyoruz. Filmde bir adam günün tümünü yalnız geçirdiğini, bununla başa çıkmak için evindeki örümceklere isimler taktığını söylüyor. Kamerayla hepsini teker teker gösterip, sonunda da onları "ailem" olarak adlandırıyor.

Hem farklı duyguları, hem benzer duyguların farklı yaşayışlarını, hem de apayrı dertleri, sıkıntıları görmek mümkün. Uzak doğu ülkelerinin birinde oyun parkını dezenfekte eden temizlik görevlilerine hiçbir sebep yokken kabaca "İşinizi doğru yapın" diyerek geçip giden kadını görüyoruz. Ardından temizlik görevlisinin "Kimse bize yaptığımız şey için teşekkür etmiyor" sitemini duyuyoruz. Çok uzak bir yerde de ülkemize de şahit olduğumuz kabalığın aynısını görmek canımızı sıkıyor.

Asfaltsız yolda, kerpiç evlerde yaşayan çocuklarla, yüksek apartmanlar arasındakilerin bir uçurtmayla nasıl aynı sevinci paylaştıklarını da görebilirsiniz. 

Nereden İzlenir? 

Youtube özel yapım filmi olan Life in a Day'in 2 Şubat 2021'de Sundance Film Festivali'nde prömiyeri gerçekleşti. Pandemi nedeniyle bu yılki Sundance Film Festivali 23 Ocak- 2 Şubat tarihleri arasında online olarak yapılmıştı. 6 Şubat itibariyle de Youtube'dan izlenebiliyor. Videoda 31 alt yazı seçeneği mevcut. Şu anda 7 milyon 8 bin küsur izlenmesi var.

Belgesel filmde videoyu çeken kişiler nereli olduklarını, mekanı söylemezlerse videonun hangi kültüre ait olduğunu bilemiyorsunuz. Dillerden ya da çevreden çıkarım yapmak gerekiyor. 

Belgesel Filmin Künyesi

Yapımcı ve yönetmeni kimler?

Life in a Day (Hayattan Bir Gün): 2020 filminin yönetmenliğini 10 yıl önce olduğu gibi yine Kevin Macdonald yaptı. Kai Hsiung ve Ridley Scott yönetici yapımcı, Jack Arbuthnott ve Tim Partridge yapımcı olarak görev aldı. Belgesel film Flying Object'in katkılarıyla Ridley Scott'un kurucusu olduğu RSA Films tarafından üretildi. 

Belgesel için kaç video çekildi?

Belgesel filmin düzenlenme aşamasında arka planda 30 kişilik çok dilli editörler, dünyanın farklı bölgelerinden eleştirmenler görev aldı. Filmin üç ana editörü: Mdhamiri Á Nkemi, Sam Rice-Edwards ve Nse Asuquo; Macdonald ile birlikte 324.000 videoyu düzenleyip derlediler ve 87 dakikalık bir belgesel film haline getirdiler. 

Belgesel Filmin Duyurusu ve Fragmanı 

Macdonald ve Scott filmin duyurusunu 8 Temmuz 2020'de Life in a Day Youtube kanalından yaptı.

Belgesel filmin yapım şirketlerinden Flying Object, resmi Twitter hesabından filmi bu tweet ile duyurdu. 

Life in a Day'in fragmanı ise  25 Ocak 2021'de yine Youtube kanalından yayınlandı.

Nasıl Başvuru Alındı?

25 Temmuz- 2 Ağustos 2020 tarihlerinde katılmak isteyenler bu bağlantı aracılığıyla çektikleri videoları paylaştılar. Ardından belgesel filmin editör ekibi her bir videoyu inceleyerek filmde kullanılacak videolara karar verdiler. Sonrasında videoların sahipleri ile iletişime geçildi. 

Belgesel Film Hakkında Yorumlar

Sundance Film Festivali Yönetmeni Tabitha Jackson filmin prömiyer tarihi için şöyle dedi: 

Ortak paylaşımımız olan insanlığı ortaya çıkarıp, kutlayarak, sinematik anlatımın gücünü göstermek için yeni yapım belgesel filminin prömiyeri mükemmel zamanlama.

YouTube orijinal içerik Küresel Başkanı Susanne Daniels şöyle diyor: 

2010 belgeselinin başarısının ardından Ridley ve Kevin ile birlikte bu yaratıcı film konseptini yeniden ele almak önemli bir an. Bu proje, YouTube'un benzersizliğini gösteriyor. İnsan deneyiminin gücü, dünyadaki bireylerin perspektifinden anlatılıyor.

Youtube izleyicilerinin bazı yorumları ise şu şekilde: 

"I felt how life is precious and valuable. (Hayatın ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu hissettim)" 

-Michiko P - 13 Şubat 2021

"This made my heart melt, to know that all over the world, people are doing amazing things, even in these tough times!❤️❤️ (Bu, tüm dünyada insanların bu zor zamanlarda bile harika şeyler yaptığını bilmek kalbimi eritti)"

-Meya Kershaw Allsop - 15 Şubat 2021

"This could be studied by historians for years to come. (Bu yıllarca tarihçiler tarafından incelenebilir)"

-Nick Fletcher- 12 Şubat 2021

Life in a Day: Hayattan Bir Gün 2010 Nedir? 

192 ülkeden gelen, 24 Temmuz 2010 tarihine ait 80.000 video arasından derlenerek yapılan film 27 Ocak 2011'de Sundance Film Festivali'nde gösterime girdi ve prömiyeri Youtube'da canlı yayınlandı. Yapımcılığını Ridley Scott, yönetmenliğini Kevin Macdonald yapmıştı. Film Youtube'da bugüne kadar 17 milyon izlendi. 

Küçük bir not: 

Videonun bir kısmında karşımıza çıkan, bizi epeyce düşünmeye iten bir kısmı paylaşmak istiyoruz sizinle. Oksiyen makinesine bağlı uzak doğulu bir genç yattığı yataktan paylaşıyor: “Yaşıyor olsam da insanlar bana ölüymüşüm gibi davranıyorlar. Beni dinlemiyorlar, yakınımda olmak istemiyorlar.  Ama ben iyiyim. Sebebi mi? Çünkü hayatta olmak, görebilmek ve nefes alabilmek yeterli değil mi?" 

 

Kaynaklar:

https://www.theguardian.com/film/2021/feb/01/life-in-a-day-2020-review-kevin-macdonald

https://www.hollywoodreporter.com/news/kevin-macdonald-ridley-scott-working-life-day-2020-1302390

https://www.hollywoodreporter.com/news/kevin-macdonald-ridley-scott-working-life-day-2020-1302390

https://realscreen.com

 

 


BENZER YAZILAR

Kerr (2021) 22 Nisan'da Vizyonda

Tayfun Pirselimoğlu’nun yönettiği gerilim filmi, yönetmenin aynı adlı romanından sinemaya uyarlandı.

Galler Prensesi Diana'nın Hayatı/ The Crown

Galler Prensesi Diana'nın ölümü, The Crown dizi özeti ve bilinmeyen gerçekler.


Paylaş