Farklı konuları ve karakterleri olan, gerçek hayattan esinlenilmiş biyografik filmleri derledik.

1) Temple Grandin

Mary Temple Grandin Hakkında

2010 yapımı olan Temple Grandin yaklaşık iki saat uzunluğunda sürmektedir. Biyografik türe sahip olan yapıt, otizmli bir bireyin gerçek yaşam öyküsünden esinlenmiştir. Bu gerçek hikaye asıl adı Mary Temple Grandin olan Amerikalı bir bilim insanının hikayesidir.

Mary Temple Grandin 29 Ağustos 1947 yılında Boston’da doğdu. Grandin'in iki kız ve bir erkek kardeşi vardı. Otizm teşhisi resmi olarak Temple Grandin’e çok sonra konuldu. Küçükken gittiği doktorlar beyin hasarı olduğunu söyledi. 1970 yılında Franklin Pierce kolejinden insan psikolojisi alanında lisans eğitimini aldı. Yüksek lisans eğitimini ise hayvan bilimleri alanında 1975 yılında Arizona Eyalet Üniversitesinde tamamladı. Lise son sınıfta teyzesinin yanına Arizona’daki çiftliğe gitmesi hayvan bilimleri alanında yüksek lisansa karar vermesinde etkisi oldu.

Temple Grandin ve filmin başrolü Claire Danes ile çekilmiş bir fotoğraf aşağıda yer almaktadır.

Temple Grandin Hakkında

Filmde ise Clarie Danes başroldedir. Yapıtta otizme farkındalık yaratmak amaçlanmıştır. Temple Grandin iletişimi zayıf olan ve otizm teşhisi konan bir çocuktur. O zamanlar tıp çok iyi olmadığı için otizm yetersiz anne sevgisine bağlanmıştır. Annesi Temple Grandin için terapistler tutmuş ve iletişiminin düzelmesi için elinden geleni yapmıştır. Büyüdüğünde yazın amcasının ve teyzesinin çiftliğine seyahati ve orada çalışması hayatında çeşitli değişikliklere sebep olur.

Film 15 dalda ödüle aday gösterilmiştir. Hem Altın Küre ödüllerini hem de Emmy ödüllerini başarılı performansıyla Claire Danes kazanmıştır.

Yönetmen: Mick Jackson

IMDb: 8.3/10

Sinemelar.com: 8.7/10

Rotten Tomatoes: %100

Temple Grandin Fragmanı

Temple Grandin Oyuncuları:

Claire Danes

Julia Ormond

David Strathairn

Barry Tubb

Melissa Ferman

Catherine O'Hara

Temple Grandin Filmi İzleyici Yorumları:

İzleyici yorumları Rotten Tomatoes’dan alınmıştır.

2) Mavi Gözlü Dev Filmi (Blue Eyed Giant) Nazım Hikmet

Nazım Hikmet Hakkında

Nazım Hikmet 15 Ocak 1902 yılında Selanik’te doğmuştur. O bir şair ve yazardır. Aynı zamanda siyasi yaşamı ile o dönem sık sık gündeme gelmiştir. Birkaç kez tutuklanmıştır ve yaklaşık 12 yıl hapis yatmıştır. 1951 yılında alınan Türkiye vatandaşlığından çıkarılma kararı 5 Ocak 2009 yılında iptal edilmiştir.  3 Ekim 1918'de ilk şiiri olan “Hala Servilerde Ağlıyorlar mı?” yayımlanmıştır.  3 Haziran 1963 yılında Moskova’da kalp krizinden hayatını kaybetmiştir. Ayrıntılı biyografisi için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz. 

Mavi Gözlü Dev Konusu

Mavi Gözlü Dev 2007 yılında çekilmiştir. Yapıtta Nazım Hikmet’in hayatının belli bir kısmını ele almıştır. Bu kısım ünlü şairin Bursa Hapishanesi'nde geçirdiği 1940’lı yıllardır. Bu film Nazım Hikmet’in hayatını ele alan ilk filmdir. Nazım Hikmet’i Yetkin Dikinciler canlandırmaktadır. Filmin senaryosu sekiz kez değişmiştir ve bu süreç yaklaşık 4 yıl sürmüştür.

Yönetmen: Biket İlhan

Beyazperde: 3.5/5

IMDb: 6.6/10

Sinemalar: 7/10

Mavi Gözlü Dev Fragmanı

Mavi Gözlü Dev Oyuncuları

Özge Özberk- Münevver

Dolunay Soysert- Piraye

Yetkin Dikinciler­- Nazım Hikmet

Nil Günal- Samiye

Uğur Polat- Tahsin

Ferit Kaya- Balaban

Mavi Gözlü Dev İzleyici Yorumları

İzleyici Yorumları Beyazperde'den alınmıştır. 

3) Müslüm

Müslüm Gürses ve Film Hakkında

Müslüm filmi Müslüm Gürses’in gerçek yaşam hikayesinden esinlenmiştir. 1953 yılı Mayıs ayında Şanlıurfa’da doğmuştur. Asıl adı Müslüm Akbaş'tır. Ses sanatçısı ve müzisyendir. Ayrıca birçok sinema filminde rol almıştır.1967 yılında aile çay bahçesinde düzenlenen ses yarışmasını kazanmıştır. İlk çıkış şarkısı 1968 yılında yayınlanmıştır. Ekonomik sebeplerden Müslüm üç yaşındayken ailesi ile Adana’ya taşınmıştır. 1985 yılında Muhterem Nur ile evlenmiştir. 1978 yılında bir trafik kazası geçirmiştir. Bu kazada öldüğü zannedilmiştir ve morga götürülmüştür. Daha sonra yaşadığı anlaşılınca tedavi edilmiştir ve iyileşmesi için kafatasına metal bir plaka takılmıştır. Filmde ise çocukluğundan itibaren tüm yaşamı anlatılır. O dönemki izleyici kitlesinin, hayranlarının çokluğu da göz önüne serilir. Filmde Müslüm Gürsesi Timuçin Esen oynar. 

Yönetmen: Can Ulkay

Yapımcı:  Mustafa Uslu

Beyzaperde: 4.3/5

IMDb: 7.7/10

Müslüm Fragmanı

Müslüm Oyuncuları

Zerrin Tekindor- Muhterem

Timuçin Esen- Müslüm Gürses

Taner Ölmez- Ahmet Akbaş

Ayça Bingöl- Emine Akbaş

Şahin Kendirci- Müslüm Gürses

Turgut Tunçalp- Mehmet Akbaş

Müslüm İzleyici Yorumları

Yorumlar sinemalar.com'dan alınmıştır. 

Müslüm Film Müzikleri

4) The Blind Side (Kör Nokta)

Michael Oher Hakkında

2009 yılında çekilen film Michael Oher’in gerçek hayatına dayanmaktadır. Michael Oher bir Amerikan futbolu oyuncusudur. Oher, 28 Mayıs 1986 yılında doğmuştur. 12 kardeşi vardır. Annesinin alkolik ve kokain bağımlısı olması, babasının çocukları ile ilgilenmemesi ve hapishanede olması hayatlarını zorlaştırmıştır. Bir aile Micheal Oher’i evlat edinir ve ona gerekli desteği sağlarlar. Aşağıdaki ilk fotoğrafta gerçek  Michael Oher ve ailesini görebilirsiniz. İkincisinde ise filmdeki ailesi ve Michael Oher rolündeki Quinton Aaron 

The Blind Side Hakkında

Filmin başlangıcında Micheal’ın 17 yaşındaki halini izliyoruz. Michale’ın kendisinden küçük Sean Toughy ile arkadaş olmasının ardından bir süre sonra Sean Toughy’nin annesi Leigh Anne (Sandra Bulldock) Micheal’ı yolda görür, oğlunun arkadaşı olduğunu öğrenince ve kalacak yeri olmadığını öğrenince ona kanepesinde bir gece için yer verir. Zaman geçtikçe Michael’ın Toughy ailesi ile bağı güçlenir. Aile onu evlat edinmeye karar verir ve onun eğitimi için ellerinden geleni yaparlar. O ise Amerikan futbolunun en başarılı isimlerinden biri haline gelecektir.

Sandra Bullock bu film ile En İyi Kadın Oyuncu Akademik Ödülü'nü kazanmıştır. Film gişede de büyük bir başarı elde etmiştir. Toplam iki yüz elli altı milyon dolar elde etmiştir.

Yönetmen: John Lee Hancock

IMDb: 7.6/10

Beyazperde: 4.1/5

Rotten Tomatoes: % 66

The Blind Side Fragmanı

The Blind Side Oyuncuları

Quinton Aaron- Michael Oher

Lily Collins

Tim McGraw

Kathy Bates

Jae Head

Sandra Bulldock

Ray McKinnon

Adriane Lenox

Kör Nokta İzleyici Yorumları

Yorumlar Beyazperde.com'dan alınmıştır.

5) Frida

Frida Kahlo ve Film Hakkında 

2002 yılında çekilmiş film yaklaşık iki saat sürüyor, yönetmen koltuğunda ise Julie Taymor oturuyor. Yapıt Frida Kahlo’nun hayatını ele alıyor.

Genellikle Frida olumlu eleştiriler almış bir filmdir. Yapıt iki akademi ödülü kazanmıştır bunlar; En İyi Makyaj ve En İyi Orijinal Skor ödülleridir. Yapıtta Frida'nın öğrencilik yıllarından başlayan ve hayatını kaybetmesine kadar olan süreç anlatılıyor. Salma Hayek rolü ile Oscar ödülüne aday gösterilmiştir.

Frida Kahlo 18 yaşında geçirdiği kaza yürüme zorluğuda çekmesi  sonucu babasının yönlendirmesi ile ressim yapmaya başlar. Bastonla yürüyerek çıkmaya başlayınca meslektaşı olan Diego Riverayı ziyaret eder. İkisi birbirlerinden ve birbirlerinin çalışmalarından etkilenirler, evlenirler. Filmde nasıl bir evliliklerinin ve hayatlarının olduğu da anlatılıyor. 

Yönetmen: Julie Taymor

IMDb: 7.4/10

Rotten Tomatoes: %75

Frida Fragmanı

Frida Oyuncuları

Salma Hayek- Frida Kahlo

Alfred Molina- Diego Rivera

Ashley Judd- Tina Modotti

Mia Maestro: Christina Kahlo

Edward Norton

Valeria Golino

Frida İzleyici Yorumları

İzleyici yorumları Beyazperde.com'dan alınmıştır.

Frida Film Müzikleri Listesi

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Temple_Grandin_(film)

https://en.wikipedia.org/wiki/Temple_Grandin

https://www.rottentomatoes.com/m/temple_grandin/reviews?sort=fresh

https://en.wikipedia.org/wiki/N%C3%A2z%C4%B1m_Hikmet

https://tr.wikipedia.org/wiki/Mavi_G%C3%B6zl%C3%BC_Dev_(film)

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Blind_Side_(film)

https://en.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCsl%C3%BCm_G%C3%BCrses

https://www.imdb.com/title/tt0120679/

https://www.beyazperde.com/filmler/film-187050/kullanici-elestirileri/en-yeniler/?page=3

https://www.beyazperde.com/filmler/film-29082/kullanici-elestirileri/?page=2

https://www.beyazperde.com/filmler/film-132048/kullanici-elestirileri/en-yeniler/

https://www.sinemalar.com/film/253299/baba-muslum-gurses#comments

 


BENZER YAZILAR

Atlanta/Michael Jackson Ölmedi Mi?

Kıyıda köşede kalmış Atlanta dizisinin konusu, oyuncuları ve verdiği gizemli mesajları yazımızda bulabilirsiniz.

Bir David Fincher Filmi: The Social Network

Facebook platformunun kurucusu Mark Zuckerberg’ün devrim yaratan sosyal ağı kurma hikayesi ve Zuckerberg’e açılan davaları ele alan David Fincher imzalı film.


Paylaş