Ekran başında uzun süre kalamayanlar için öneriler

Netflix, hepimizin vaktinin çoğunu evinde geçirdiği şu zamanlarda hayatlarımızdaki etkisini giderek arttıran platformların başında geliyor. “Bugün ne izlesem?” sorusu ise kafamızda dolanıp durmakta.

Ekran başında uzun süre kalamayanlar ya da bölüm sonu çabucak gelsin diye heyecanla bekleyenler için ise “Bir Solukta İzlenen Netflix Dizileri” oldukça iyi bir yol haritası olacaktır.

Community

Community dizisi uzun bir süredir devam eden bir dizi olmasına rağmen esas ününü Netflix’e gelmesiyle kazandı. IMDB puanı 8.5 olan dizi, büyük bir hayran kitlesine de sahip.

Community Dizisinin Konusu

Dizinin konusu ise kısaca bir avukatın (Jeff) lisans diplomasının sahte olduğunun anlaşılması ile tekrardan üniversite hayatına dönmesi ve üniversite ortamında arkadaş grubunda yaşadığı olaylar denilebilir. İspanyolca sınıfındaki bir öğrenci ile anlaşamaması üzerine Jeff kendisini bir İspanyolca çalışma grubu içerisinde bulur ve tüm olaylar sonrasında bu karakterlerin dostlukları, aşkları ve yaşadıkları maceralar temelinde ilerler.

2009 yılında başlayan dizi 2015 yılı itibari ile sona ermiş olsa da Netflix’e gelmesi ile etkisini tekrardan göstermeye başladı.

Community dizisi kaç sezon? Ana Karakterleri kimler?

Toplamda altı sezon. Dizinin ana karakterleri arasında ise avukatımız Jeff Winger, Jeff’in ilgi duyduğu Britta, dostlukları ve birlikte yaşadıkları maceralar sayesinde aklımızda her zaman birlikte canlanacak olan ikili Abed ve Troy, grubun annesi rolüyle Shirley, sevimli ve yardımsever tavırlarıyla Annie ve grubun en yaşlı üyesi, aksi yanlarıyla öne çıkan Pierce’ı sayabiliriz.

Karakterleri tanıdıkça daha da alışmanızı sağlayan ve böylece kendisine daha da bağlayan bu sit-com izlenecekler listenizin başında yer alabilir. 

Dead to Me

Netflix’in öne çıkan yapımlarından biri olan Dead to Me ise IMDB puanı 8.0 olan oldukça başarılı bir diğer içerik.

Dead to Me dizisinin konusu

Dead to Me dizisi Jen adında iş hayatında oldukça başarılı olan bir kadını konu ediniyor. Eşinin cinayetinin ardından acısını daha kolay atlatabilme amacıyla bir topluluğa katılan Jen’in kendi karakterine tamamen zıt bir karaktere sahip Judy ile tanışması ve hayatının çok daha farklı bir yöne doğru kaymaya başlamasını anlatıyor.

Birbirini tamamlamaya ve birbirlerinin en iyi dostu olmaya başlayan bu ikili arasındaki ilişki ise birtakım sırların öne çıkmasıyla tamamen değişiyor.

Dead to Me dizisi kaç sezon, oyuncuları kimler?

Her sezonunda heyecanı dorukta tutmayı en iyi şekilde başaran dizinin başrollerini ise Jen rolüyle Christina Applegate, Judy rolüyle ise Linda Cardellini paylaşıyor. 2019 yılında yayınlanmaya başlayan bu komedi-drama dizisinin bölümleri ise 30 dakikadan oluşuyor. Toplamda 2 sezonu yayınlanan Dead to Me, bir solukta bitirilecek Netflix dizileri arasında oldukça önemli bir yere sahip. 

Love&Anarchy 

İsveç yapımı olan asıl adı ile Karlek&Anarki, Netflix’in 2020 yılında yayınlanan yeni yapımlarından bir diğeri.

Love&Anarchy dizisinin konusu

Dizi, kariyer danışmanı olarak görev yapan Sophie’nin bir yayınevini modernleştirerek dijitale kazandırma çabaları içerisindeyken yayınevinde bilişim teknisyeni olarak çalışmakta olan Max ile bir çeşit oyun üzerinden başlayan ve aşka dönen ilişkilerini anlatıyor.

Hayatını belli bir düzen ve kurallar çerçevesinde yaşayan ve içten içe de bu durumdan bunalan Sophie’nin Max’ın da etkisi ile aşk aracılığıyla anarşiye yani asıl özüne dönüşünün hikayesi.

Toplumsal normlara meydan okuma amacıyla geliştirdikleri bir oyun aracılığı ile birbirlerine git gide aşık olan Sophie ve Max karakterlerini ise Ida Engvoll ve Björn Mosten canlandırıyor. Lisa Langseth’in yapımcılığını üstlendiği, IMDB puanı 7.4 olan dizinin bölümleri ise genellikle 25-30 dakika civarında ve henüz ilk sezonu yayınlanmış durumda. 

Russian Doll

2019 yılında Netflix’te yayınlanmaya başlayan ve oldukça ses getiren bir diğer yapım Russian Doll, gerçeküstü bir zaman diliminde 36. yaş gününde sıkışıp kalan Nadia isimli bir kadının çevresinde ilerliyor.

Russian Doll dizisinin konusu

36. yaşına girmekte olan Nadia, arkadaşlarının onun için düzenlediği doğum günü partisine katılır, burada bolca alkol ve uyuşturucu alan Nadia, gecenin sonunda ise geçirdiği bir trafik kazası nedeniyle ölür.

Fakat öldüğü anda kendisini katıldığı partinin tuvaletinde aynaya bakarken bulur. Bu döngü Nadia’nın her ölüşü ile tekrarlanacaktır. Ne yaparsa yapsın ölmekten kurtulamayan ve bu kısır döngü içine sıkışıp kalan Nadia, kendisini anlayacak kimseyi de bulamaz ve bu kargaşa içerisinde kafayı yemek üzeredir.

Bu kısır döngü tekrarlandığı sırada, kendisi ile aynı durumları yaşayan ve farklı bir döngü içerisine sıkışmış olan Alan Zavari ile tanışır. İkili içinde bulundukları durumu anlayabilme ve bundan kurtulma çabalarına bu sefer de birlikte gireceklerdir.

Başrolünde Orange is the New Black’teki Nicky karakteri ile tanıdığımız Natasha Lyonne’un (Nadia) bulunduğu dizinin IMDB puanı ise 7.9’tur. Lyonne’un eğlenceli karakteri ile her bölümü enfes kıldığı dizinin bölümleri ise ortalama olarak 30 dakikayı geçmemektedir.

Özetle,

Her gün yenilenen içerikleri ile zamanımızın önemli bir kısmını kaplayan Netflix, içinde bulunduğumuz dönemin de etkisiyle günden güne etkisini arttırıyor. Bir solukta izlenebilen birçok içeriğe sahip olan Netflix içeriklerinden Community, Dead to Me, Love&Anarchy ve Russian Doll ise birçok izleyicinin gözdesi olmuş durumda ve yeni izleyicilerini bekliyor. 

 

Kaynak:

Link 1: https://www.imdb.com/title/tt7520794/?ref_=nv_sr_srsg_0 

Link 2: https://www.imdb.com/title/tt10888876/?ref_=nv_sr_srsg_0 

Link 3: https://www.imdb.com/title/tt8064302/?ref_=nv_sr_srsg_0 

Link 4: https://www.imdb.com/title/tt1439629/?ref_=nv_sr_srsg_0 


BENZER YAZILAR

Seni Buldum Ya

Reha Erdem'in yazdığı bu film 13 Mart tarihinde izleyiciyle buluşacak. Seni Buldum Ya filminin konusu nedir? Oyuncu kadrosunda kimler var? Bu soruları yazımızda cevapladık.

Gençler için Stop Motion Animasyon Atölyesi'nden Filmler

İKSV Alt Kat ve İstanbul Film Festivali iş birliğiyle gerçekleşen atölye ile ilgili bilgiler.


Paylaş