Balkanlar'ın gözde ülkesinde, Karadağ'da büyüleyici bir körfez kıyısı köyü: Perast'ın güzelliklerini sizler için derledik.

Perast Nerede? Perast Hakkında Genel Bilgiler

Adriyatik Denizi, göz kamaştıran manzarası, yemyeşil dağları ve sakin insanlarıyla Karadağ, güzeller güzeli bir turizm ülkesi. Dünyada "Yeni Fransız Riviera'sı" olarak tanımlanan Karadağ'ın küçük fakat göz alıcı yerleşimi Perast, otantik ve şirin bir Orta Çağ köyü. Güneydoğu Avrupa'da, Karadağ'ın güneybatısında, Kotor Körfezi'nin iç kısmında yer alıyor. Adriyatik Denizi'ne kıyısı olan kasaba, Kotor'a 12 mesafede. 

Unesco Dünya Miras Listesi'nde yer alan Perast, tarihi kiliseleri ve Our Lady of The Rock adaları ile turistlerin ilgisini çekiyor. İki saatte gezebileceğiniz kadar küçük bir yer fakat kalelerine çıkmak, denize girmek, müzeleri gezmek, doyasıya yemek ve mekan görmek isterseniz epey vakit geçirebilirsiniz. 

Perast'ta hala otoban yok, trafiği olmayan pırıl pırıl bir yerleşim yeri. Ülkede "Karadağca" konuşuluyor ve para birimi Euro. Karadağ denilince akla ilk gelen yer Bodva olabilir fakat Perast, Karadağ tatilinizde görmeden dönmemeniz gereken, taş evleri, çiçekli sokaklarıyla size tam bir görsel şölen yaşatacaktır.  

Perast'ın Kısa Tarihi 

Kotor'un kültür ve tarih bölgesi olarak adlandırılan Perast, Venedik 1420-1790 yılları arasında hüküm sürdüğü bir coğrafya. Bu dönem boyunca Venedikliler 17 Katolik Kilisesi 16 barok saray 9 savunma kulesi inşa etmiş. Önce Venedikli denizciler ve sonrasında da Rus denizciler 500 yıl boyunca Adriyatik Denizi ve etrafının donanma kulelerini oluşturmuş olan Perast'a gelip buradaki denizcilik okulunda harita bilimi, mühendislik ve denizcilik eğitimi görmüşler. 1941 yılı ve sonrasında 2. Dünya Savaşı döneminde Perast Yugoslavya topraklarına bağlanmış. Yugoslavya'nın dağılmasının ardından Sırbistan-Karadağ'da kalan bölge en sonunda Karadağ'ın 2006 yılında bağımsızlığa kavuşmasıyla birlikte Karadağ'a kalmış.

Perast'a Nasıl Gidilir?

Karadağ'da diğer balkan ülkeleri gibi vizesiz uçuş sağlanıyor. Aracınızla gidecekseniz veya Bulgaristan'dan geçecekseniz; yeşil pasaport veya Schengen vizesi almanız gerekiyor. Bunun yanında Perast'ın yeryüzü şekilleri ve kasaba olması dolayısıyla havalimanı bulunmuyor. Kasaba'ya en yakın havalimanı ise 23 km uzaklıktaki Tivat şehrinde yer almakta.

Tivat'tan Perast'a gitmek için: İstanbul'dan Tivat şehrine direkt uçuş bulunmuyor bu yüzden İstanbul Havalimanı'ndan hareketle, Belgrad, Roma, Moskova, Kopenhag, Londra, Priştine, Paris, Üsküp gibi şehirlerden aktarmalı uçuşlar ile gidilebiliyor. 

Tivat Havalimanı'na ulaştıktan sonra Perast'a ulaşmak için taksi veya Perast otobüsleri ile gitmek isterseniz otobüs ücretleri 3-5 Euro arasında değişiyor. 

Karadağ'ın başkenti Podgorica'dan Perast'a gitmek için: Podgorico'ya İstanbul Havalimanı'ndan hafta içi günde iki defa direkt sefer bulunuyor. İstanbul-Podgorica uçuş süresi ise 1 saat 45 dakika civarında. Podgorica Havalimanı'na ulaştıktan sonra Perast'a gitmek için yine taksi veya belediye otobüsüyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs ile Perast'a varma süresi ise yaklaşık 2,5 saat.

Perast'ta Gezilecek Yerler

1. Perast Müzesi

Obala Marka Martinovica Caddesi'nde yer alan Perast Müzesi, Kaptan Visko Bujovic'in 17. yüzyılda yaşadığı malikanesinde bulunmakta ve turistlerin en çok ziyaret ettiği müze konumundadır. Hem Perast hem de Karadağ'ın denizcilik ve sanat ile ilgili tarihi arşivleri dahil olmak üzere, içerisinde müze kütüphanesini de barındırıyor. Müzenin içerisinde sergilenen çoğu şey yerli halk tarafından müzeye bağışlanan parçalardan oluşuyor. Müze tüm gün açık ve giriş kişi başı 4 euro. 

2. Nikola Kilisesi

Nikola Kilisesi kasabanın ana meydanında bulunur ve saatli bir çan kulesine sahiptir. Kilisenin ziyaret sebebi de zaten 55 metre uzunluğundaki bu çan kulesine çıkmak çünkü direkt körfez manzarasına sahip. 1691 tarihli bir katolik kilisesi olan Nikola Kilisesi'ne ücretsiz giriş sağlanıyor. Çan kulesini ise 1 euro gibi cüzi bir ücret karşılığında ziyaret edebiliyorsunuz. Perast'ta görebileceğiniz en iyi manzayı kilisedeki kuleden izleyebiliyorsunuz çünkü kulenin koyu ve iki tane adayı gören harika bir manzarası var. 

3. Our Lady of The Rock 

Karadağca Gospa od Skrpjela,Türkçe Kayaların Leydisi olarak anılan Our Lady of Rock adası bir kilise adası. Adanın yapılış hikayesi ise dini temellere dayanıyor. Rivayete göre 1452 yılında çıktığı seferden dönen bir denizci, adanın şu an bulunduğu konumda tepelik bir alanda bakire Meryem Ana ikonası bulmuş. İkonanın ardından seferden başarıyla dönen her denizci buraya bir taş bırakmış, taşların 200 yıl boyunca atılmasıyla birlikte ada, son halini almış. Adayı meydana getiren bu ritüel, Perast'ta günümüzde hala devam eden bir gelenek haline gelmiş bulunmakta. Perast'a her yıl 22 Temmuz günü gerçekleşen Fasinada Festivali'nde yerli halk tarafından taş bırakarak bu gelenek devam ettiriliyor. 

Kayaların Leydisi adası üzerinde bakire Meryem'e adanmış bir kilise ve arkeolojik buluntuların sergilendiği bir müze yer alıyor. Geçmişte başarılı bir şekilde seferden dönen denizciler kendi yolculuklarıyla birlikte denizdeki maceralarını gümüş sikke üzerlerine basarmış. Bunlar da günümüzde kilisenin duvarlarını süslemekte. Limandan adaya giden teknelere biniyorsunuz ve bu geçiş ücreti 5 Euro. Kiliseye giriş 1 Euro ve ayrıca rehberlik hizmeti almak isterseniz, rehberlerin ücreti yine 1 Euro.

4. Sveti Djordje (George Adası)

George Adası yani Karadağca Sveti Djordje Adası tamamen doğal olarak oluşmuş. Büyüleyici bir güzelliği var fakat maalesef bu adacığı uzaktan izleyebiliyorsunuz. 12. yüzyıldan kalma Benediktin manastırı bulunduğu ve aktif olarak kullanıldığı için ziyarete kapalı. Ayrıca uzun yıllar boyunca Perastlı yerli halk tarafından mezarlık olarak kullanılmış bu yüzden "ölüler evi" olarak anılıyor. Körfez üzerinde tur yapan botlarla çok içine girilmeden yakınına kadar gidip izleyebilirsiniz. 

Perast'ın En İyi Plajı: Bajova Kula

Perast'ın ucunda yer alan bu mini plaj kişisel arabanız ile 5 dakika mesafede yer alıyor. Kotor'un da en sevilen plajlarından biri olan Bajova'nın denizi berrak, hafif çakıllı ve çok sakin bir plaj. İşletme içerisinde restaurant mevcut.

Tarihi dokusu, denizi ve doğa harikası manzaralarıyla komşu ülkelerimiz olan Balkan ülkelerini gezmek üzere bir gezi planı yapıyorsanız, hem insanlarının bize yakınlığı ile hem de vizesiz gidilebilen en güzel ülkeler olmaları nedeniyle gezi listenize ekleyebilirsiniz. Başta Perast olmak üzere Karadağ'ın sizin için harika bir tatil olacağına inanıyoruz. 

Kaynakça

https://tr.wikipedia.org/wiki/Karada%C4%9F

https://www.lonelyplanet.com/montenegro/perast

https://www.kotor.com/tr/around-kotor/perast/

 

BENZER YAZILAR

Dünya Mutfaklarından Farklı Tatlılar 

İspanyol, Fransız, İtalyan ve Türk Mutfağının en bilinen tatlıları. 

Mavinin Her Tonuyla Chefchaouen

Fas’ın büyüleyici şehri Chefchaouen, mavinin her tonunu yansıtan sokakları ve büyüleyici konumuyla ziyaretçilerine özel bir deneyim sunuyor.


Paylaş