İrem Karatoprak

İstanbul Beykent Üniversitesi

16 Yazı

İngiliz Edebiyatı'nın Cesur ve Feminist İsmi Charlotte Bronte Biyografisi

Victoria Dönemi'nin katı kurallarını naif biçimde yok sayarak edebiyat tutkusunun peşinden giden Charlotte Bronte'un yaşantısı ve edebi kişiliği.

OKU

J.K Rowling Biyografisi ve Harry Potter Serisinin Ortaya Çıkışı

Edebiyatın fantastik motiflerini okurları ile buluşturan yazar J.K Rowling'in biyografisi ve Harry Potter serisini ortaya çıkarma öyküsü.

OKU

İngiliz Yazar Mary Shelley Biyografisi ve Yazınsal Hayatı

Romantizm ve Aydınlanma Çağı'nın ögeleriyle korku/gotik kategorisinde oldukça önemli bir yer edinen başarılı yazar Mary Shelley ve biyografisi.

OKU

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği ve Dünya Tarihinden Kesitler

Yazar Mary Ann Shaffer tarafından yazılan roman The Guernsey Literary and Potato Pie Society (Edebiyat ve Patates Turtası Derneği) analizi ve film üzerinden tarihi kesitler.

OKU

II. Dünya Savaşı'nın Sanat ve Edebiyat Üzerindeki Etkisi

Tarihi süreç içerisinde insan ırkında büyük iz bırakan olay II.Dünya Savaşı'nın sanatçı ve sanat eserleri açısından değerlendirilmesi.

OKU

Aşk ve Gurur: Dünya Klasiklerinden En Çok Uyarlanan Eser

1813'de anonim biçimde okurları ile buluşan bir İngiliz Edebiyatı ve Jane Austen klasiği Pride & Prejudice ya da bilinen adıyla Aşk ve Gurur kitabının olay örgüsü ve özeti.

OKU

Gotik Bir Fransız Tragedyası: Operadaki Hayalet

Hem Fransız yazar Gaston Leroux'nun gotik türdeki ilk örneklerinden biri olan, hem de tutku ve trajedi bağlamında okurlarını sanatın kalbine sürükleyen roman: Operadaki Hayalet

OKU

Amerikalı Kült Roman Yazarı John Steinbeck Biyografisi ve Eserleri

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar John Steinbeck'in klasikleşmiş eserleri Gazap Üzümleri ile Fareler ve İnsanlar'ın kısaca analizi.

OKU

Mark Twain: Hayatı ve Eserleri

Amerikan Edebiyatı'nın önemli roman yazarlarından Mark Twain'in biyografisi ve eserlerinde işlediği etik-ahlak ilişkisini mizahi yönü ile birleştirmesi üzerine edebi analiz.

OKU

Howard Pyle Kaleminden Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri Efsanesi

İngiltere ve Galler folklorünün Ortaçağ'dan beri süregelmiş eşsiz destanı Kral Arthur'un modern edebiyata Howard Pyle aracılığı ile aktarımı

OKU