Edebiyatın fantastik motiflerini okurları ile buluşturan yazar J.K Rowling'in biyografisi ve Harry Potter serisini ortaya çıkarma öyküsü.

J.K Rowling Kimdir?

1965 yılında İngiltere'de doğan yazar JK Rowling ya da gerçek adı ile Joanne Kathleen, sahip olmamasına rağmen Kathleen ismini büyükannesinin anısına aldı. Exeter Üniversitesi'nde Fransız Dili ve Edebiyatı öğreniminin ardından Londra'ya yerleşerek sekreter olarak yaşamını sürdürdü. Henüz 6 yaşlarındayken yazarlığa adımını "Tavşan" adlı öyküsü ile atan Rowling, ilerleyen yaşlarında ilk kitabını bir Çin lokantasında iken tamamladı. Aynı zamanda Edinburgh Üniversitesi'nde yüksek lisansını sürdüren Rowling, üç polisiye romanını da Robert Galbraith takma adı ile yayınladı. Rowling'in anlaştığı yayınevi olan Bloomsbury'nin fikri erkek okurların kadın bir yazarı okumaktan çekinebileceği yönünde olduğundan, yazar Harry Potter serisini de bir erkek ismini andıran JK Rowling olarak yayımlamıştır.

En bilinen serisi Harry Potter haricinde yazarın diğer çok tanınan eserleri şöyledir; Guguk Kuşu, Boş Koltuk, Fantastik Canavarlar serisi ve Çağlar Boyu Quidditch'dir.

Harry Potter Serisinin Ortaya Çıkış Süreci

Pek çok seyirci ve de okuyucu tarafından Harry, en büyük fantastik edebi şahıs olarak görülmektedir. Rowling'in söylemine göre 1990 yılında Manchester'dan Lonra'ya gitmek üzere beklediği trenin rötara uğraması sonucu bu karakteri spontane olarak zihninde tasarladı. 11. yaşgününde büyücü olduğunu öğrenen Harry'nin öyküsü, onun yetim bir çocuk olarak Hogwarts adlı yatılı bir büyücülük okuluna gitmesini konu ediniyor. Rowling'in Harry'yi yetim bir çocuk olarak tasarlamasının sebebi de tam olarak bununla bağlantılı.

Çünkü yazar, ailesini geride bırakarak büyücülüğe merak salan bir çocuk imajı çizmek istememiş. Böylece işler Harry için daha kolay ilerler. Ayrıca aynı zaman tarihinde kendi ebeveynlerini yitiren Rowling, Harry'yi kendinden bir  parçaymış gibi ailesine özlem duyan bir evlat olarak ilham edinir. Rowling ayrıca The Once and Future King romanındaki Wart isimli karakterin Harry'nin ortaya çıkışındaki atası olduğunu belirtir.

Dünya genelinde 500 milyondan fazla okura ulaşan seri, 80 dile çevrilerek tarihin en çok satan kitap serisi olmuştur.

Harry Potter Serisi Karakter Analizi

Harry Potter

Bir büyücü ve fani olan Harry genç yaşında pek çok zorluğa maruz kalarak kendince yaşam dersleri edinir. Bu genç büyücüyü ahlaki açıdan dürüst, adil, iyimser ve yardımsever biri olarak tasvir eden Rowling ayrıca Harry'yi sıska, dağınık siyah saçlı ve tüm yaşadıklarının fiziksel bir temsilcisi anlamına gelen alnında yer alan şimşek şeklindeki yara izi ile simgeler. Harry'nin bir diğer özelliği olan gözlüklerinin de yazar için onun savunmasızlığını teslim ettiğini belirtir. Serinin temalarından olan sınıfçılık ve önyargı ikilisi Harry'nin karakterlerden biri olan hizmetkar elf Dobby'ye vicdanlı yaklaşımı ile derin bir eleştiridir.

Ayrıca genç ve saf Harry arkadaşlarına güvenerek Dumbledore gibi olgun ve bilge birinden öğüt almayı genelde reddeder. Çünkü Harry sadık bir dosttur ve etrafında gelişen kötü olaylara rağmen asla kin tutmaz, aksine çözüm üretmeye çalışır.

Hermione Granger

Bir diğer karakter olan Hermione, Harry'nin yakın iki arkadaşından biridir. Son derece başarılı, mükemmelliyetçi, Hogwarts hakkında her şeyi bilen biridir. Okul kurallarını asla çiğnemez ve büyücülük adına öğretilen her ders onun için her şeyden daha önemlidir.

Ancak Harry ve diğer yakın arkadaşları olan Ron ile yakınlaşmaya başladıklarında Hermione, zaman zaman büyük bir cesaretle öğretmenlerine yalan söylemeye başlar. Bunu arkadaşlarını ve kendini korumak adına yapan Hermione, okulun yalnızca ders ve büyü öğretilen bir yer değil, ayrıca dostluk, sadakat ve güven gibi erdemlerin de öğretildiği bir yer olduğu olgusuna varır.

Ron Weasley

Diğer dostları olan Ron, yoksul bir büyücü ailesinden gelmektedir. Mütevazı, nazik ve dostlarına bağlı olan Ron, Harry'nin Hogwarts'da edindiği ilk arkadaşıdır. Ron başarılı bir büyücüdür ve sahip olduğu özellikler ile birlikte Hogwarts'da başarılı bir büyücü olmanın aile bağlarından gelen bir şöhretle değil yalnızca sıkı çalışma ile elde edilebileceğinin sembolüdür. 

Lord Voldemort

Serinin en önemli karakterlerinden bir tanesi de Voldemort isimli son derece art niyetli ve büyüyü kötüye kullanan, hatta Harry'nin alnındaki şimşek izine sebebiyet veren büyücüdür. İsmi Fransızca kökenli olup, "ölümün uçuşu" anlamına gelmektedir. Harry'nin yaşamındaki yeri epey önemlidir çünkü ebeveynlerinin ölümüne neden olmuştur. Sevgiden yoksun olması onun en büyük zayıflığı olup, kendini Harry ile ezeli düşman ilan eder.

Draco Malfoy

Okulun öğrencilerinden olan diğer önemli karakter Draco Malfoy, zengin bir büyücü ailenin soyundan gelmektedir. Slytherine hanesine ait genç büyücünün adı "kötü niyetli ejderha" anlamına gelmektedir. Her zaman en iyi aileden gelen büyücülerle arkadaşlık edebileceği gibi yanlış düşüncelere sahiptir. Çevresindeki insanları aşağılama içgüdüsüne sahiptir ve okurda geleceğin yeni Voldermort'u olabileceği düşüncesi uyandırır.

Severus Snape

Okulun iksir profesörü olup, Harry'ye kin güden Severus Snape ise kitapta Harry'nin düşmanlarından bir tanesidir. Harry'ye beslediği nefret, şiddetten epey uzak olup insani boyutta nitelendirilir. Çok kötü bir adam gibi görünmesinin ardında, okura iyi ve kötü niyet arasındaki farkı anlayabilme olanağı sunar.

Harry Potter Serisi Uyarlanma Süreci

Toplam 7 kitaptan oluşan serinin ilk filmi olan Harry Potter ve Felsefe Taşı 16 Kasım 2001 tarihinde seyirciyle buluşmuştur. Filmin başrollerinde Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint ve Tom Felton yer almış olup, dünyada genç yetişkin demeden büyük ilgi görmüştür. Bu durum neredeyse her bir yılda serinin diğer kitaplarının uyarlanmasına olanak sağlamıştır. Filmin başarı başrolü Daniel Radcliff 30 adaylıkta 16 ödül kazandırmıştır.

Serinin diğer isimleri şöyledir; Sırlar Odası, Azkaban Tutsağı, Ateş Kadehi, Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Melez Prens, Ölüm Yadigarları 1 ve 2'dir.


BENZER YAZILAR

.

.

Ekim 2021 Yeni Çıkan Kitaplar

Ekim ayında çıkan kitaplar arasından, deneme, tarih, psikoloji, felsefe, kişisel gelişim, öykü, roman ve araştırma türlerinden bir seçki hazırladık.


Paylaş