1813'de anonim biçimde okurları ile buluşan bir İngiliz Edebiyatı ve Jane Austen klasiği Pride & Prejudice ya da bilinen adıyla Aşk ve Gurur kitabının olay örgüsü ve özeti.

Aşk ve Gurur Kitap Özeti

Varlıklı Charles Bingley’in Netherfield Malikanesi'ni kiraladığı dedikodusu, Longbourn kasabasındaki Bennet Köşkü'nde sevinç uyandırır. Bennetler'ın beş bekar kızı -Jane, Elizabeth, Mary, Kitty ve Lydia- vardır ve anneleri Bayan Bennet onların iyi birer evlilik yapmasını arzular. Babaları Bay Bennet 'in, Charles Bingley ile tanışmasının ardından büyük bir balo beklentisindedirler. Balo gecesi Bay Bingley’in Jane ile ilgili olması anneleri Bayan Bennet’i hoşnut eder. Bingley’in dostu Bay Darcy ise ailenin diğer kızı Elizabeth ile dans etmeyi reddetmesi sonucu herkes tarafından kibirli olarak görülür. Ancak sonraki davetlerde Bay Darcy kendisini gittikçe Elizabeth’in güzelliğine kaptırır.

Bir gün Bingley’in malikanesine misafirlikte bulunan Jane, seyahat esnasında soğuk algınlığına yakalanarak Netherfield’da misafir edilir. Kardeşi Elizabeth, Jane ile ilgilenmek adına çamurlu arazileri geçerek uzun bir yürüyüş yapar. Bingley’in kibirli kız kardeşi onun çamurlu giysileri ile alay eder.

Elizabeth ve Jane geri döndüklerinde evlerini ziyarete gelmiş olan Bay Collins ile karşılaşırlar. Bay Collins, Bay Bennet’in variyetinin tek varisi, din adamı yeğenidir. Genç Bay Collins, Bennet kızlarından etkilenmiştir. Longbourn’e varmasının ardından Elizabeth’e evlenme teklifi eder ancak bu teklifi hayır ile yanıtlanır.

Aynı süre zarfında Bennet kızkardeşler, civardaki Meryton Köyü'nde yaşayan subaylar ile arkadaşlık etmektedirler. Aralarından yakışıklı subay Wickham, Elizabeth’le ilgilidir ve ona Darcy’nin onu nasıl mirasından men ettiğini anlatır. Kış başladığı zaman Jane’i mutsuz eden bir kararla Londra’ya geri dönerler.

Bir diğer şok edici bilgi de Elizabeth’in en iyi dostu Charlotte Lucas ile Bay Collins'in nişanlanma dedikodusudur. Charlotte'ın mazereti ise gittikçe yaşlanıyor olması ve parasal sıkıntıların onu bu ilişkiye itmesi idi. Kış sonlarında Jane, Bingley ile karşılaşma hayali kurarak Londra’ya arkadaşlarını ziyarete gider. Lakin sadece Bingley’in kaba tavırlı kız kardeşini görür. Böylelikle Jane’in evlenme düşleri yok olur.

Mart ayı geldiğinde Elizabeth, Bay Darcy’nin halası Charlotte’ı ziyaret eder. O gün ayrıca davetli olan Darcy ile karşılaşırlar. Ardından Elizabeth, Collinsler'i birçok kez ziyaret eder. Bir gün, Elizabeth’e ani bir evlenme teklifi yapsa da reddedilir. Çünkü Elizabeth, Darcy’yi kibirli ve sıkıcı bulmaktadır.

Bir mektup ile kendini açıklayan Darcy, Wickham’ın mirastan men edilme sebebinin kız kardeşi Georgiana Darcy’yi kaçırma girişimi olarak belirtir. Bu mektup Elizabeth’in hem Darcy’ye hem de Wickham’a karşı olan duygularının yeniden şekillenmesine sebebiyet verir. Eve geri dönen Elizabeth, Wickham’a mesafeli davranır. Aynı günlerde askeri birliklerin kasabadan ayrılması, Bennetler'in en küçük iki kızını telaşlandırır. Kardeşleri Lydia, babasından izin alarak yaz ayını Wickham’ın konaklayacağı Brighton’daki Bay Foster ve karısının yanında geçirir.

Haziran ayında Elizabeth, akrabası olan Gardinerlar ile bir tatile daha çıkar. Gezide kuzeye, yani Darcy’nin yaşadığı yer olan Pemberly’ye uğrar. Pemberly mülkü, ziyarete açık bir müzedir aynı zamanda. Elizabeth, malikâneye ve üzerinde bulunduğu araziye, göle, oraya ve Darcy’ye dair her şeye gıpta eder. Darcy geldiğinde ise Gardinerlar'ın en iyi şekilde ağırlanması için uğraşır.

Ancak evden gelen bir mektup, Lydia’nın sevgilisi Wickham ile kaçtığını bildirir. Evlilik dışı beraberlik dedikodularının duyulmaması adına Elizabeth’in eve dönüş süreci hızlandırılır. Lydia’nın peşine düşen aile ondan haber alamaz. Bir gün Bay Gardiner’ın çifti bulduğu, Wickham’ın senelik bir gelir karşılığında Lydia ile evlenmeyi kabul ettiğine dair mektup gelir. Bennetler bu parayı Wickham’a Bay Gardiner’ın verdiğini kabul ederken, Elizabeth paranın kaynağının Darcy olduğunu öğrenecektir.

Artık evli olan Wickham ve Lydia Longbourn’e döndükten sonra Wickham’in yeni görevi için ayrılırlar. Bu arada Darcy, Elizabeth’e olan teklifinden bahsetmeden Bennet’lere ziyarette bulunmaktadır. Diğer yandan Bingley, Jane’e evlenme teklifi eder. Aile bu teklifi kutlarken, bir gün Elizabeth’le Darcy'nin yürüyüş yaptığı esnada Darcy ona olan duygularının bahardakiyle aynı olduğunu söyler. Sevinç içinde evlilik teklifini kabul eden Elizabeth ve kardeşi Jane,  hayallerindeki erkekler ile evlenirler. Anneleri Bayan Bennet ise üç kızını evlendirmiş olmanın gurur ve mutluluğunu sürdürür.

Aşk & Gurur Uyarlamaları

Pride & Prejudice 2005 Fragman

Neredeyse her on yılda bir dizi ya da sinema filmine uyarlanan eser Türkiye'de Aşk ve Gurur ya da Gurur ve Önyargı isimleri ile bilinmektedir. İlk kez Robert Leonard tarafından çekilen filmin özellikle 2005 senesinde çekilen ikinci versiyonu oldukça popülerleşti. Başrollerinde Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Tom Hollander ve Donal Sutherland'ı barındıran film, Joe Wright yönetmenliğinde başrolü Keira Knightley'e performansından dolayı yakaladığı başarı ile Oscar ve Altın Küre ödüllerinde adaylık kazandırdı.

Pride & Prejudice 1995 Fragman

Jane Austen'ın Kısaca Biyografisi

Yazar Jane Austen 16 Aralık 1775 yılında Hampshire'da doğmuştur. Kadınlara ait olan bir okulda, Reading Berkshire Abbey'de eğitim görmüştür. 12 yaşından itibaren yazarlığa hevesi olan yazar, bu isteğini ancak 25 sene sonra gerçekleştirebildi. Hayatını hiç evlilik yapmadan, ailesi ile sürdüren Jane Austen'ın "garip ve büyük biri" diye tasvir ettiği ilk aşkı Mr. Wisley ile ilişkisi ayrıca Becoming Jane isimli filme konu olmuştur.

41 yaşında kanserden dolayı vefat etmeden önce yayımladığı Emma, Aşk ve Gurur, Sağduyu ve Duyarlılık, Northanger Manastırı gibi eserleri ile dünya çapında büyük başarı yakaladı. Ayrıca tüm kitapları anonim biçimde yayımlanmış olup, vefatının ardından tamamı sinema ve televizyona uyarlanmıştır.

Yazarın ayrıntılı biyografisine buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz. 


BENZER YAZILAR

Utku Özmakas ile Michel Foucault Okuma Rehberi

Utku Özmakas ile Michel Foucault hakkında söyleştik.

Çocuk Edebiyatı Nedir? Özellikleri ve Tarihçesi

Çocuk edebiyatı nedir? Yetişkin edebiyatından ayrılan özellikleri, dünyada ve Türk Edebiyatı'nda çok okunan eserler.


Paylaş