İzlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız 5 film önerimizi sizler için bu yazımızda derledik ; Cold Mountain (Soğuk Dağ), Primal Fear (İlk Korku), Collateral (Tetikçinin Gecesi), Babamın Kemanı, ve Dangerous Beauty (Tehlikeli Güzellik)

1) Cold Mountain (Soğuk Dağ) - 2003

Cold Mountain Filmi Hakkında

Yaklaşık iki saat otuz dört dakika uzunluğundağıki Soğuk Dağ filmi 2003 senesinde Anthony Minghella tarafından yazılıp, yönetilmiştir. İtalya, Romanya ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki şirketlerin ortak yapımı olan film Miramax Films tarafından 25 Aralık 2003'te sinemalarda gösterime girmiştir. Gişede 173 milyon doların üstünde hasılat elde etmiştir. 76. Akademi Ödülleri'nde yedi adaylık alarak kritik ve ticari bir başarı elde etmiştir ve Ruby Thewes rolü ile Renee Zellweger En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır.

Cold Mountain Filmi Konusu

Marangozluk yapan Inman (Jude Law) vaizin kızı Ada Monroe’ya aşık olur. Çok zaman geçmeden savaş başlar. Birbirlerini fazla tanımamalarına rağmen savaşa gitmeden Inman Ada’dan bir söz alır. Ada onu bekleyeceğine dair Inman’a söz verir. Inman yanına Ada’nın bir resmini alır. 1861 yılında Cold Mountain’da yaşayan genç adamlar savaşın çıkması ile orduya katılmak üzere cesaretlendirilirler ve yola çıkarlar. Aradan üç yıl geçer, Ada Monroe babasını kaybeder ve sefalet yaşamaya başlar. Yolları Ruby Theves adlı genç kadınla kesişir ve Ruby Ada’nın çiftliği adam etmesinde yardım eder.  Inman Krater Savaşından sağ çıkar, ancak başka bir çatışmada yaralanır. Ölümün eşiğindeyken bir hemşire ona Ada’dan gelen mektubu okur. Mektubunda dönmesi için yalvarır, hala onu beklediğini söyler. Inman hastaneden kaçar ve Soğuk Dağ’a dönmek için uzun bir yolculuğa çıkar. Kaçtığı için kaçak sayılır ve kaçan askerlere öldürülme emri verilir. Bu uzun ve tehlikeli yolda Inman sevdiğine kavuşabilecek mi?

Yönetmen: Anthony Minghella

Tür: Savaş / Dram

Beyazperde: 4.3/5

IMDb: 7.2/10

Rotten Tomatoes: %70

Sinemalar: 8.2/10

Cold Mountain Filmi Fragmanı

Cold Mountain Filmi Oyuncuları

Jude Law – Inman

Nicole Kidman – Ada  Monroe

Renée Zellweger – Ruby Thewes

Charlie Hunnam – Bosie

Natalie Portman – Sara

Jack White – Georgia

Kathy Baker – Sally

Cillian Murphy – Bardolph

Cold Mountain Filmi İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

Cold Mountain Hakkında Bilinmeyenler

2) Primal Fear (İlk Korku) - 1996

Primal Fear Filmi Hakkında

Gregory Hoblit’in yönetmen koltuğunda oturduğu İlk Korku filmi yaklaşık iki saat on dakika uzunluğundadır. Yapıt William Diehl'in 1993 yılında yayınladığı aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Edward Norton’un oynadığı ilk filmdir ve Norton performansı ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiştir. Ayrıca En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü'nü kazanmıştır.

Primal Fear Filmi Konusu

İddialı savunma avukatı Martin Vail’in (Richard Gere) televizyonda gördüğü haber ilgisini çeker. Bu haber Başpisikoposu öldürmek ile suçlanan 19 yaşındaki genç Aaron (Edward Norton)  ile ilgilidir. Vail genç adamı ziyarete gider ve onu eğer isterse ücretsiz olarak temsil edeceğini söyler. Martin müvekkilinin suçsuz olduğuna inanır ve olayı araştırmaya başlar. Davada karşı taraf ise Vail’in eski sevgilisi savcı Janet Venable’dir. Aaron Martin aracıığı il bir psikiyatrist ile görüşmeye başlar. Vail’in araştırması derinleştikçe gerçekler ortaya çıkar. Aaron suçsuz mudur? Yoksa herkese karşı bir oyun mu oynuyor?

Yönetmen: Gregory Hoblit

Tür: Suç

IMDb: 7.7/10

Beyazperde: 4.4/5

Sinemalar: 8.4/10

Rotten Tomatoes: %76

Primal Fear Filmi Fragmanı

Primal Fear Filmi Oyuncuları

Richard Gere – Martin Vail

Laura Linney – Janet

Edward Norton – Aaron

Frances McDormand – Molly

John Mahoney – Shaughnessy

Andre Braughter – Tommy

Alfre Woodard –Shoat

John Seda – Alex

Primal Fear Filmi İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

Primal Fear Filmi Hakkında Bilinmeyenler

3) Collateral (Tetikçinin Gecesi) - 2004

  Collateral Filmi Hakkında

2004 yapımı Colleteral filmi bir neo-noir aksiyon gerilim filmidir ve yaklaşık iki saat uzunluğundadır. Yapıt dünya çapında gişede 220 milyon doların üstünde hasılat elde etmiştir. Genelde eleştirmenlerden olumlu dönütler alan film; National Board of Review tarafından 2004'ün en iyi on filminden biri olarak seçilmiştir. Max rolü ile Jamie Foxx 77. Akademi Ödülleri'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında aday gösterilmiştir. Filmin görüntü  yönetmeni Paul Cameron üç haftalık çekimin ardından çeşitli sebepler ile ayrılmıştır yerine Dion Beebe gelmiştir. Yönetmen Michael Mann filmin çekimlerinde Viper FilmStream Yüksek Çözünürlüklü Kamerayı kullanmayı seçmiştir.

 Colleteral Filmi Konusu

Los Angeles’ta taksi şöförlüğü yapan Max (Jamie Fox) işini en iyi ve titiz şekilde yapmaktadır. Arabasına müşteri olarak binen Vincent (Tom Cruise) ona tüm gece eşlik etmesi karşılığında 600 dolar ödemeyi teklif eder ve Max’de başına geleceklerden habersiz bu teklifi kabul eder. İlk durakta arabasının üstüne düşen ceset ile şok olan Max Vincent'in tetikçi olduğunu anlar ve  kalan duraklarda Vincent’e yardım etmek istemez ancak silah ile tehdit edilir ve o gece çeşitli olaylar yaşanır.

Yönetmen: Michael Mann

Tür: Suç

IMDb: 7.5/10

Rotten Tomatoes: %86

Sinemalar: 8.1/10

Beyazperde: 4.1/5

Colleteral Filmi Fragmanı

Colleteral Filmi Oyuncuları

Tom Cruise – Vincent

Jamie Foxx – Max

Jada Pinkett Smith – Annie

Mark Ruffalo – Fanning

Javier Bardem – Felix

Peter Berg – Richard

Bruce McGill - Pedrosa

Colleteral Filmi İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

Colleteral Filmi Hakkında Bilinmeyenler

4) Babamın Kemanı - 2022

Babamın Kemanı Filmi Hakkında

2022 yapımı Andaç Haznedaroğlu’nun yönettiği  Babamın Kemanı filmi yaklaşık bir saat elli iki dakika uzunluğundadır. Yapıtın başrollerinde Engin Altan Düzyatan, Belçim Bilgin ve Nisa Uray yer alıyor. İçimizi ısıtacak bir hikayesi var. Yeni yayınlanmasına rağmen iki haftadır Türkiye’de en çok izlenen on yapım arasında yerini almış.

Babamın Kemanı Filmi Konusu

Yıllar önce yolları ayrılan kardeşler Ali Rıza ve Mehmet Mahir farklı hayatlar yaşamaktadır. Ali Rıza ,kızı ve arkadaşları ile bir hayat sürer, fakat hastalığı ile kardeşi Mehmet Mahir'i görmek ister. Mehmet Mahir keman virtözüdür. Konser çıkışında abisini görür ve yanına gider. Ali Rıza ona çok hasta olduğunu yakında öleceğini ve bir kızı olduğunu söyler. Özlem'in babası öldükten sonra amcasından başka kimsesi kalmaz. Onu yurda götürürler Ali Rıza'nın arkadaşları Mehmet Mahir ile konuşup Özlemi almak isterler ve kendilerinin bakacaklarını söylerler ancak işler karışır. Özlem amcası ile yaşamaya başlar. 

Tür: Dram

Yönetmen: Andaç Haznedaroğlu

IMDb: 6.4/10

Beyazperde: 3/5

Sinemalar: 6.6/10

Babamın Kemanı Filmi Fragmanı

Babamın Kemanı Filmi Oyuncuları

Engin Altan Düzyatan - Mehmet Mahir

Belçim Bilgin - Suna

Selim Erdoğan - Ali Rıza

Gülizar Nisa Uray - Özlem

Erdem Bas

Yener Sezgin

Yiğit Çakır

Babamın Kemanı İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

5) Dangerous Beauty (Tehlikeli Güzellik) - 1998

Dangerous Beauty Filmi Hakkında

Dangerous Beauty filmi Margaret Rosenthal'ın kurgusal olmayan kitabı The Honest Courtesan'a dayanır. Yaklaşık bir saaat elli dakika uzunluğundaki yapıt 1998 yapımı biyografik drama filmidir. 2008 senesinde filmin müzikal versiyonu Michele Brourman tarafından yapılmıştır. 2011 senesinde ise  Jenny Powers ve James Snyder'ın başrolünde oynadığı bir başka müzikal uyarlama yapılmıştır.

Dangerous Beauty Filmi Konusu

Genç bir kadın olan Veronica Franco (Catherine McCormack) Venedik’te ailesi ile birlikte yaşamaktadır. Aşık olduğu adam Marco ile evlenmek ister ancak sınıf farklılığından dolayı Marco’nun senatör olan babası buna karşı çıkar. Marco başka biri ile evlenmek durumunda kalır. O dönem genç kızlar ya manastıra kapanır ya da fahişelik yaparlar. Veronica’nın annesi ise diğer çocuklarını ve oğlunun komisyon parasını düşünerek ona bir fahişe, kendisinden önceki annesi ve büyükannesi gibi yüksek ücretli, kültürlü bir fahişe olmasını önerir. Öncelerde bu fikirden iğrenen Veronica zaman ile bu fikre ısınır, ve Venedikteki erkekleri etkisi alrına alır.

Yönetmen: Marshall Herskovitz

Tür: Romantik /Dram

IMDb: 7.2/10

Beyazperde: 3.2/5

Rotten Tomatoes: %68

Dangerous Beauty Filmi Fragmanı

Dangerous Beauty Filmi Oyuncuları

Catherine McCormack – Veronica Franco

Rufus Sewell –  Marco Venier

Oliver Platt – Maffio Venier

Fred Ward – Domenico Venier

Naomi Watts – Giulia De Lezze

Moira Kelly – Beatrice Venier

Jacqueline Bisset – Paola Franco

Dangerous Beauty Filmi İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

Dangerous Beauty Filmi Hakkında Bilinmeyenler

 

Kaynaklar

https://www.imdb.com/title/tt0159365/

https://en.wikipedia.org/wiki/Cold_Mountain_(film)

https://www.imdb.com/title/tt0369339/

https://www.imdb.com/title/tt0118892/

https://www.imdb.com/title/tt14369276/


BENZER YAZILAR

Bir İlişkinin Anatomisi: İlk ve Son Dizisi

Birbirinden çok farklı iki insanın psikolojik gözlemler eşliğinde 10 yıllık ilişki serüveni.

Exxen Nedir?

Exxen platformu nedir? İçeriklerinin detaylı incelenmesi ve ilk izlenimlerle platformun eleştirisi.


Paylaş