Kasabaları dolaşarak haberleri okuyan Amerikan İç Savaşı gazisi bir adamın bulduğu yetim kıza yuva arama hikayesi.

Netflix'in en popüler filmler sıralamasında üst sıralarda görünen bu film, 2020 yılı yapımı bir Amerikan filmi. Baş rolünde usta oyuncu Tom Hanks var. 6,9 IMDB puanlı bu filmi dünyasında Amerikan İç Savaşı sonrasında Teksas eyaletinin durumunu da gözler önüne seriyor.

Film Tom Hanks'in usta oyunculuğu ile seyirciye, merhamet, aile özlemi ve cesaret duyguları geçiriyor. Film köleliğin kaldırılmasının yeni yeni konuşulduğu ve bu konunun toplum tarafından ısrarla reddedildiği Western Amerikan toplumu ortamında geçiyor. 

"Kiova" adlı Kızılderili kabileden, yetim kalmış İngilizce bilmeyen bir kız çocuğuna "ev" bulma hikayesi.

Dünyadan Haberler News of The World Filminin Konusu

 Jefferson Kyle Kidd (Tom Hanks) Teksas'ta haberleri okuma imkanı ve vakti olmayan insanları toplayarak 10 sent ücret karşılığında haber okuyan ve kasaba kasaba dolaşarak bu mesleği yapan bir yüzbaşıdır. Amerikan İç Savaşı gazisi Jefferson Kyle Kidd kasabadan diğerine giderken bir ceset, at arabası ve çalıların arasında korku dolu gözlerle bakan bir kız çocuğu bulur. Yüzbaşı Jefferson ağaca asılı cesedin üstünde bir mektup bulur.

Mektuptan anlaşıldığı kadarıyla ölen kişi bir devlet memurudur ve yetim kalan kız çocuğu, Kızılderililer'in bir kabilesi olan Kiova'lılar tarafından kaçırılmıştır. Kız kendisini kızılderili sanmaktadır ve Kiova dilinde konuşmaktadır. Ölen memur bu kız çocuğunu gerçek ailesine götürmek için görevlidir. 

Mektupta bulduğu kızın adının Johanna olduğu ve ailesinin adresi yazılıdır. Yazılı olan adres bulundukları yerden 700 km. uzaklıktadır. Bu mesafe at arabasıyla günlerde, haftalarca yolculuk demek.

Yüzbaşı Jefferson ailesini kaybetmenin acısını ve travmasını atlatamamış olan Johanna'yı polise teslim ederek ailesine ulaştırmaya çalışır fakat başarılı olamaz.

Korku dolu yetim bir kız: Johanna

Johanna İngilizce bilmiyor ve Yüzbaşı Jefferson ile konuşamıyor. Ailesi ölüdürülmeden önceki hayatıyla ilgili hemen hemen hiçbir şey hatırlamıyor ve Jefferson'a güvenmek konusunda büyük korkular taşıyor.

Yüzbaşı Jefferson Kidd, bu kötü ve acımasız ortamda bulduğu bu yetim kızı resmi yolları kullanarak yetkililere vermek, onların himayesinde tekrar evine gitmesini sağlamak istiyor. Yerel bürokrasi, polisler ve memurlar buna kayıtsız kalıyor. Memurların ilgisiz kalması karşısında Jefferson'ın vicdanıyla yüzleşerek 700 kilometrelik yolu kendi başına tepmesi gerekiyor. O yolculukla birlikte hem Johanna'nın hem de kendisinin hayatı değişiyor.

Film Yüzbaşı Jefferson'un vicdanı, cesareti; yetim kalan Johanna'nın iç dünyasındaki yıkımlar ve aralarında oluşan bağı ele alıyor. Uzun ve zorlu yolculukta bu ikiliyi cesaret gerektiren birçok zorluk ve macera bekliyor.

Filmin oyuncuları, kadrosu

Filmin yazarı kim, süresi ne kadar?

Yazar Paulette Jiles'in aynı isimdeki kitabının uyarlaması olan bu film 118 dakika uzunluğunda bir klasik.

IMDB puanı: 6.9

Nerede izleyebilirsiniz: Netflix

 

Dünyadan Haberler filminin aday olduğu ödüller

Dünyadan Haberler filmi 2 ayrı dalda Altın Küre'ye aday olma hakkı kazandı. Oscar adaylığı henüz gündemde değil zaman gösterecektir. Bu alanda aday olması durumunda şansının yüksek olacağı yarışma kategorileri Johanna'nın rolüyle "En iyi yardımcı kadın oyuncu" ve "En iyi film müziği" ödülü olabilir.

Dünyadan Haberler Filmi: News of The World hakkında az bilinenler

İzleyenler film hakkında neler söylüyor?

İyi anlatılmış güzel bir hikaye

Tom Hanks'in her zamanki gibi üst düzey formda ve yönetmen Paul Greengrass'ın ustalığı bir arada. Samimi bir film. Hikaye tahmin edilebilir olabilir ama öyle bir sıcaklık ve hisle anlatılıyor ki, gerçekten filmin bitmesini istemedim. Bu zor ve bunaltıcı zamanlarda kalbi sevindirecek bir film.

Günümüzde ender rastlanacak türden harika bir film

Bu film gerçekten harikaydı. Dinamik bir hikaye iyi yönetilmiş. Muhteşem bir aktör olan Hanks, tarihin çalkantılı bir zamanında en eşsiz karakteri canlandırarak her zamanki gibi parlamış. Helena hakkında söyleyebileceğim şey, onun bir mucize olduğu. Benim görebildiğim kadarıyla birçok genç oyuncu onun seviyesine erişemiyor. Bu karakter ikilisi mükemmel bir şekilde icra edildi. Uzun zamandır izlediğim en iyi film.

Çok iyi alt metinler içeren basit bir hikaye

Aile ve evin değeri hakkında bir hikaye. News of the World, Tom Hanks'ın efsane filmlerinden biri olacak.

Dünyadan Haberler News of The World Filminin Müziği

Captain Jefferson adlı soundtrack'i James Newton Howard besteledi.

Bu filmi neden izlemelisiniz?

İzleyenlerin genel yorumları göz önünde bulundurulduğunda şu yorumu yazmak mümkün: Ağır akan bir senaryoda, özlediğiniz Western dünyasında, merhamet ve cesaretle dolu bir hikaye. İleride klasik olarak sayılabilecek bir film. Tom Hanks'in rol aldığı filmlerden bekleneni verecek bir film. Helena Zengel'in oyunculuğu ise en çok beğeni toplayan unsurlardan bir diğeri. 

Amerikan İç Savaşı'nın kalıntıları arasında ırkçılığın yaygın olduğu ve köleliğin kaldırılmasının abes görüldüğü dünyada, Kızılderili kabilelerin evinden edildiği bir Amerika'da geçen bir film.

IMDB değerlendirmelerini değerlendirdiğimizde bu ortamın psikolojik halini yansıtmak ve izleyiciyi içine çekmek, tozlu Amerikan kasabalarında standart bir film çekmenin ötesini gerektiriyor. Yönetmen bunu başarmış görünüyor.

Prodüksiyonun ve yaratıcılığın önemli kalemleri olan mekan tasarımı, kostüm tasarımı, oyuncu seçimi, diyalog metinleri ve aksanlarıyla dönemin ruhunu yansıtan, izleyiciyi dünyasına çeken bir film.

Filmin başından sonuna kadar, uzun çöller, kayalıklar uçsuz bucaksız yollar sizi bekliyor. Küçük kasabalardaki usulsüzlükler, haksızlıklar, yıkık dökük yaşamların arasında yapılan zorbalıkları görmek mümkün. 

İyi seyirler


BENZER YAZILAR

Another Round (2020)

Dogme 95 hareketinin kurucu isimlerinden olan Thomas Vinterberg’ün yönetmenliğini üstlendiği Oscar ve BAFTA ödüllü film.

Nomadland Göçebeler Diyarı

78. Altın Küre adaylarından olan Nomadland filmini konusu, oyuncuları ve genel açılarıyla inceledik.


Paylaş