TikTok'ta ünlenen ve şimdilerde herkesin tatmak istediği bir kahve türü Dalgona kahvesi. Biz de bu popüler kahvenin nereden geldiğini ve püf noktaları ile birlikte nasıl yapıldığını anlattık. 

Dalgona kahvesi nedir? TikTok kahvesi nasıl yapılır? Hazır kahve, su, süt ve şekerden yapılan; bulutumsu görüntüsü ve tadıyla çok beğenilen popüler kahvenin tarifi ve ipuçları bu yazımızda. 

Dalgona Kahvesi Nedir? (TikTok Kahvesi)

Aslında çırpılmış kahve olarak da geçen Dalgona kahvesi, 4 basit malzemeden yapılıyor. Granül kahve, şeker, sıcak su ve sütten oluşuyor. TikTok videoları ile geçtiğimiz yıllarda viral olduğu için TikTok kahvesi olarak da biliniyor.

"Dalgona" kelimesi, eski moda bir Kore sokak atıştırmalığının adı aslında. Tarihi 1970'li yıllara dayanan bu şekerli atıştırmalığın yapılış şekli, çırpılmış kahveye benzediği için, kahve de bu ismi almış. Yani yalnızca görünümü ve tadındaki benzerlik için bu adı almış. 

Kökeni ne olursa olsun, Dalgona kahvesi yapmak çok kolay, hızlı ve eğlenceli. 

tiktok kahvesi

Dalgona Kahvesi Hangi Kahve İle Yapılır?

Aslında klasik olarak tercih edilen kahve türü, hazır ve çözünebilir instant kahveler. Bunun nedeni, diğer demleme kahvelerin granül kahveler kadar iyi köpürmemesi ve kremsi bir doku alamaması. Aynı zamanda çabuk çözünememesi. Fakat farklı granül kahve çeşitleri deneyebilirsiniz.

Dalgona Türk Kahvesi İle Yapılır Mı?

Türk kahvesi kullanılarak da Dalgona kahve yapılabilir. Normal bir şekilde kahvenizi pişirdikten sonra süzerek kullanabilirsiniz. Ya da Türk kahvesini sıcak su ile ıslatıp filtre kahve gibi demleyebilirsiniz. Fakat krema kıvamı granül kahvedeki gibi olmayacaktır.

Filtre Kahve ile Dalgona Kahvesi Yapılır mı?

Evde hazır kahveniz yoksa, filtre kahve çeşitleri ya da espresso kullanabilirsiniz. Fakat köpürme aşamasının çok iyi olmayacağını söyleyelim. 

Dalgona Kahvesi Nasıl Yapılır? (TikTok Kahvesi Yapımı)

Yalnızca 4 malzeme ile bir Dalgona kahvesi yapabilirsiniz. Fakat soğuk ve sıcak servislerde, buz küpleri ya da süslemek için farklı malzemeler de ekleyebilirsiniz. Farklı aromalar için karamel ya da çikolata sosları ile bardağınızı süsleyebilir, kahvenizin üzerine kakao ya da tarçın serpebilirsiniz. 

dalgona kahvesi tarifi

Soğuk Dalgona Kahvesi 

Genel olarak bu kahve soğuk tüketilen bir içecek. Bunun nedeni köpüğün soğuk sütte daha yavaş erimesi ve çözünmesi.

Dalgona Kahve Malzemeleri (1 Kişilik)

Soğuk Dalgona Kahvesi Yapılışı

1. Bir karıştırma kabında hazır kahve, şeker ve sıcak suyu birleştirin. Ardından bir kaşık yardımıyla iyice karıştırın. 

dalgona kahvesi yapılışı

2. Daha sonra bir el mikseri ya da süt köpürtücü kullanarak kahve karışımını koyu bir krema kıvamına gelene kadar çırpın. Bu aşama ortalama 5 dakika sürüyor. Elle çırpıyorsanız bu süre 12 dakikaya kadar uzayacaktır. Karışımın koyu kahveden açık kahverengi haline geldiğini görmelisiniz.

İPUCU: Kahve kremanızın doğru kıvamda olduğunu ölçmek için kabınızı aşağıya eğin. Eğer içindeki dökülmüyorsa kremanız doğru kıvama gelmiş demektir.

3. Bardağınıza buz küpleri koyun ve üzerine soğuk süt dökün. 2-3 parmak kadar mesafe bırakın. 

4. Sütün üzerine çırptığınız kremayı ilave edin ve beklemeden servis edin. İçmeden karıştırmanız gerektiğini de unutmayın!

Dalgona Kahve Tarifi Sıcak

Bu kahvenin sıcak versiyonunu, soğuk tarifteki sütü ısıtarak ve buzları tariften çıkararak yapabilirsiniz. Yapım ve malzeme aşamasında sütün sıcak olmasından başka bir fark olmuyor. 

Yalnızca sıcak sütte krema daha hızlı çözüneceği için hızlıca tüketilmesini öneriyoruz. 

dalgona kahve

Dalgona Kahvesi Nasıl Saklanır?

Tek seferde çok miktarda kahve kreması çırptıysanız, bunu daha sonra kullanmak üzere saklamanız mümkün. Arta kalan çırpılmış kahve karışımını hava geçirmeyen bir kaba koyun ve buz dolabında saklayın. Unutmayın ki bu saklama işleminde kremanın sütle temas etmemiş olması gerekiyor. Bu şekilde kremanızı dolapta bir haftaya kadar saklayabilirsiniz. Artık kullanılmaz hale geldiğini, köpüğün sönmesinden ve çözünmesinden anlayabilirsiniz. 

Dalgona Kahvesi Kaç Kalori?

Bir bardak Dalgona kahvesi yaklaşık 150-200 kalori. Kahvede şeker tüketmek istemeyenler, tarifte şeker yerine aynı miktarda bal da kullanabilir. 

İpuçları


BENZER YAZILAR

Tarihin En Gösterişli Mimarilerinden: Aslanlar Mahkemesi

Aslanlar Mahkemesi, Endülüs'te yer alan Elhamra Sarayı'nın bir bölümü.

İstanbul'un Nefes Aldıran 10 Korusu

Şehrin stresinden uzaklaşmak, şehri keşfetmek isteyenler için İstanbul'un en güzel korularını tanıttık.


Paylaş