Hazırlama yöntemlerine göre espresso bazlı kahve çeşitleri, farkları, özellikleri ve hazırlanışları

Kahve çeşitleri nelerdir? Menülerde dünya kahveleri olarak geçen espresso bazlı kahve çeşitleri ve farkları neler, içlerinde en sert kahve hangisi? Macchiato, Espresso, Cappucino vb. tüm kahve çeşitlerini açıkladık.

Hiç merak ettiniz mi, Cafe Latte ile Flat White'ın farkı nedir? Viyana Kahvesi, Cortado, Doppio ne anlama geliyor? Genellikle Espresso, Americano, Latte ve Filtre Kahve dörtlüsü biliniyor. Geri kalanı biraz karıştırılıyor. 

İşte bu yazımızda menülerde karşımıza sıklıkla çıkan fakat tam olarak ne olduğunu çoğumuzun bilemediği espresso bazlı kahve çeşitlerine değindik.

Espresso Nedir? Nasıl Yapılır?

Koyu kavrulmuş ve ince öğütülmüş kahve çekirdekleri, kahve makinesinde ya da Mokapot'ta içinden basınçlı sıcak suyu geçiriyor. Suyun kuvveti ve basınç ile çok yoğun, konsantre bir kahve ortaya çıkartıyor. Ortaya çıkan bu yoğun kahve diğer kahve türlerinin temelini oluşturuyor.

Ortaya çıkan bir ölçek (shot) espresso kahveye eklenen su, süt, krema, krem şanti, dondurma farklı ölçekler ve metodlar diğer tüm kahve türlerini ortaya çıkartıyor. Hepsinin özü espresso.

Espresso bazlı kahve kültürü son yıllarda çok önemli mesafeler kat etti. Bunda üçüncü nesil kahvelerin yeri büyük önem taşıyor. Espresso, baristaların fikirleriyle ve kültürlerin buluşmasıyla uçsuz bucaksız bir alana dönüştü. 

Espresso Bazlı Kahve Çeşitleri 

Double Espresso

Double espresso "2 ölçek/shot" espresso konarak servis edilen kahve çeşidi. İtalyanca'da iki kat anlamına gelen "Doppio" olarak da karşınıza çıkabilir. Acı ve konsantre olması nedeniyle geleneksel Mırra ile kıyaslanır.

Americano

Espresso'nun sıcak su eklenerek seyreltilmesiyle yapılır. 1 ölçek espresso kahve ve 3 ölçek sıcak su oranıyla servis edilir. Fincan ölçüsü 150 ml.+- 

İsmi de şuradan geliyor: Rivayete göre 2. Dünya Savaşı'nda İtalyan askerleri Espresso içerken Amerikan askerleri ise acı olduğu için seyrelterek içerlerdi. Bu nedenle İtalyanlar tarafından -biraz da alaycı anlamda Amerikalıların içtiği kahve anlamında- Americano adını verdiler.

Red Eye Kahve

Bir shot espresso kahveye bardağı tamamlayacak kadar filtre kahve eklenerek hazırlanır. Yoğun bir kahve türü.

Oran: 1 shot espresso + 180 ml. filtre kahve

Fincan: 240 ml. kahve kupası

Black Eye Kahve

Red eye kahvenin iki kat espresso içeren versiyonu. 240 ml. +- kahve kupasına 2 shot espresso ve fincanı tamamlayacak kadar filtre kahve eklenir. Kafein açısından çok yüksektir.

Long Black

Americano'ya benzer Long Black kahvenin farkı ölçeği. Fincan ölçüsü 170-230 ml. aralığında olup 2 ölçek espresso ve 3 ölçek su eklenir.

Macchiato

"Macchiato" kelimesi işaret veya leke anlamına gelir. Kahvenin içine atılan sütün bıraktığı şekil nedeniyle bu isim verilmiş. Genellikle çeşitli şuruplarla aromalandırılır. Bu nedenle Caramel Macchiato gibi isimler alır.

Oranı: 1 ölçek espresso + 1-2 çay kaşığı buharda pişirilmiş süt

Fincan: 85-100 ml. Cam Espresso Fincanı

Long Macchiato

Genellikle standart bir macchiato ile karıştırılıyor. Long macchiato, ölçekleri ve fincanı ile ayrılıyor.

Oran: 2 shot espresso + 2-4 çay kaşığı buharda pişirilmiş süt

Fincan: 150 ml. cam fincan

Cortado

Espresso'nun asit değerini seyreltmek için kahve ılık sütle eşit şekilde dengelenir. Üstüne köpük eklenerek servis edilir.

Oranı: 1 shot espresso + 30 ml. ılık süt + 1 cm köpük

Fincan: 150 ml. cam fincan

Cappucino

Kalın süt köpüğü tabakası, ilave tatlandırıcılar ve sıcak süt ve espresso kahvesi ile yapılır. İtalya'da genellikle kahvaltıda içiliyor.

Oran: 1-2 ölçek/shot espresso + 60 ml. buharda pişmiş süt + 60 ml. köpüklü süt + çikolata tozu serpme veya tatlandırıcılar (isteğe bağlı olarak)

Fincan: 180-230 ml. Cappuccino kupası

Flat White

Flat White Yeni Zelanda ve Avustralya'dan geliyor. Cappucino'ya çok benziyor ama köpük tabakası ve çikolata tozu gibi tatlandırıcılar yok. Flat White'ı köpüklü değil de kremalı yapmak için buharda pişirilmiş süt fincana önce konur sonra kahve eklenir.

Oran: 1 ölçek/shot espresso + 120 ml. buharda pişirilmiş süt

Fincan: 180 ml. cam bardak

Cafe Latte

Espresso kahvenin asitliğini ve acılığını sütle hafifletmek için yapılır. Genellikle kahveseverlerin başlangıç kahvesi diyebiliriz. Cafe Latte aromalı şuruplarla tatlandırılabilir. 

Oran: 1 shot espresso + 230-300 ml. buharda pişmiş süt + 1 cm köpük

Fincan: 415 ml. fincan

Mocha

Kahve ve sıcak çikolatanın arasında melez bir içecek olarak kabul edilir. Çikolata tozu ya da şurup + buharda pişmiş süt eklenir. Bu ikili espressonun asitliğini ve acılığını kırar.

Oran: 1 shot espresso + 30-60 ml. çikolata şurubu / tozu + 30-90 ml. buharda pişmiş süt + 2-3 cm köpük veya çırpılmış krema

Fincan: 180-245 ml. arası Irish Kahve Kupası

Viyana Kahvesi

Viyana'nın birkaç çeşidi var ama en yaygın olanı espresso ve krem ​​şantiyle yapılır. Krem şanti, kremsi bir doku sağlamak için süt ve şekerin yerini alır.

Oran: 1-2 shot espresso + 30-60 ml. krem şanti

Fincan: 120-150 ml. arası kupa

Affogato

Aslında affogato'ya tatlı demek de mümkün, kahve demek de. Yemek sonrası ikram olarak servis edilebilir. Sebebi ise vanilyalı dondurma.

Fincan içindeki bir top vanilyalı dondurma üstüne bir ölçek espresso kahve dökülerek servis edilir.

Oran: 1-2 shot espresso + 1 kaşık vanilyalı dondurma

Fincan: 150-200 ml.

Cafe au Lait

Espresso shot yerine French Press kahvesi kullanılarak yapılır. Buharda pişirilmiş süt yerine de kaynatılmış süt kullanılır. %50 french press kahvesi, %50 kaynatılmış süt karışımı ile servis edilir. 

Oran: 150 ml. French Press kahvesi + 150 ml. kaynatılmış süt

Fincan: 350 ml. kahve kupası

Iced Coffee

Yaz aylarında en çok tercih edilen kahve çeşitlerinin başında geliyor. Tariflerde bazı farklılıklar var, bazı yerler tarifte sütü suyla değiştirmeyi seçiyor. Genellikle müşterinin tercihine göre farklı aroma şurupları ekleniyor.

Oran: 60 ml. espresso + 120 ml. buz + 120-180 ml. süt veya su + aroma şurubu

Fincan: 420 ml+ bardak

Kahve Çeşitleri, espresso bazlı kahve türleri (infografik)

 


BENZER YAZILAR

Leonardo Da Vinci İzinden Milano

Sanat, tarih, estetik ve kültür kaynağı olan Milano'da Leonardo Da Vinci izlerini sizler için derledik.

Yağmur Ormanlarına Gizlenmiş Bir Hippi Kasabası: PAİ

Tayland'ın kuzeyindeki yağmur ormanlarına gizlenmiş, küçük bir hippi kasabası olan Pai’nin, tarihi ve doğası ile ilgili bilgileri ve Pai’de yapılabilecek aktiviteleri bu yazımızda sizin için derledik.


Paylaş