Elif Feyza Demir

Dokuz Eylül Üniversitesi

8 Yazı

IMDB'ye Göre Gelmiş Geçmiş En İyi Filmler Listesi

IMDb puanları ve beğenilerine göre tüm zamanların en iyi filmler listesi serimizin ilk on filmi.

İZLE

Fransız Yeni Dalgası ve Alain Resnais

Bu yazıda biçimsel anlamda bir edebi akım olan Yeni Roman'dan etkilenen Yeni Dalga Sineması'nı ve Yeni Roman etkisini sinemasında en fazla hissettiğimiz yönetmen Alain Resnais'i ele aldık.

İZLE

Seni Buldum Ya! Film İncelemesi

Reha Erdem’in merakla beklenen yeni filmi Seni Buldum Ya! 13 Mart itibarıyla Mubi’de gösterime girdi. Zoom görüşmelerinden oluşturulan filmin konusu, oyuncuları ve ayrıntıları.

İZLE

Sinemanın Zalim Kışkırtıcısı: Abbas Kiyarüstemi Sineması 

İslami Devrim zamanında, rejimin baskısı altında film yapan İranlı yönetmen Kiyarüstemi ve onun; Köker üçlemesi film serisinin son filmi olan Zeytin Ağaçları Altında filmi.

İZLE

Sinemada Suç, Animasyon ve Renaissance Filmi

Hollywood sineması ve Fransız animasyon sinemasında suç kültürünü karşılaştırarak temasının suç olmasına rağmen klasik tür kodlarını içinde barındırmayan Renaissance'ı bir suç filmi olarak inceledik.

İZLE

Akrebin Yolculuğu'nda Zaman Kullanımı ve Zamansızlık

Kayıp zamanın izini sürmek, Akrebin Yolculuğu'nda (1997) zaman kullanımı ve zamansızlık

İZLE

Pamuk Prenses Masalı ve Uyarlaması İki Film

İkisi de 2012 yılında çıkan, birisi Hollywood filmi; Snow White And The Huntsman, diğeri İspanya'nın 2012 yılı Oscar adayı olan Blancanieves filmlerini Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalı uyarlaması olarak, masal mit ve kadın temsili üzerinden inceledik.

İZLE

Hakikatin ve Gerçekliğin Işığında: Elly Hakkında

Bir grup arkadaşın gittikleri bir hafta sonu tatilinde Elly isimli kadının kaybolması ve bununla birlikte ortaya çıkan birçok gerçeklik sorunsalına odaklanan 2009 yapımlı İran filmi.

İZLE