Ortaçağ şairi ve filozofu Dante Alighieri'nin hayatı, eserleri ve ölümünün 700. yılını kutlamak için düzenlenen etkinlikler.

İtalyan dilinin babası kabul edilen filozof Dante Alighieri, ölümünün 700. yıl dönümünde yüzlerce anma etkinliğiyle hatırlanıyor. İtalya, 2021'i Dante yılı ilan edip; ücretsiz ve çevrimiçi kaynaklar içeren geniş bir programla ünlü şairi anıyor. “25 Mart Ulusal Dante Günü”nde başlayan etkinlikler yaz boyu devam edecek

Dante Kimdir?

Dante, 1265 yılında İtalya'nın Floransa kentinde doğdu. Köklü ve asil bir aileye sahip olarak dünyaya geldi. Şehirdeki Fransisken okullarından birinde dilbilgisi, dil ve felsefe alanlarında eğitim aldığı tahmin ediliyor. Dante’nin, küçük yaştan itibaren eczacı olmak istediği de biliniyor. 13. yüzyılın sonlarında Floransa’da kitaplar eczanelerde satılıyordu, bu da kâğıt veya parşömenin üzerindeki kelimelerin zihinleri herhangi bir ilaç kadar etkileyebileceği şeklindeki yaygın görüşün bir kanıtıydı.

Gençlik yıllarında edebiyata gösterdiği büyük ilgi sayesinde ebeveynleri tarafından bu alana yönlendiriliyor. Ünlü şair ve yerel İtalyanca düzyazı yazarı Brunetto Latini’nin yanında çıraklık yaptı ve şair Guido Cavalcanti ile arkadaş oldu. Kendini Boethius, Cicero ve Aristoteles'in felsefi eserlerini incelemeye adadı ve yenilikçi, kendi şiirsel sesini oluşturan şiirler yazdı. Eserlerinde gerçek adı Durante’yi, Dante olarak kısalttığından bu isimle tanındı.

1300'lerde Dante, siyaset alanında giderek daha aktif hale geldi. 1301'de bir darbe düzenlediğinde, Dante de dâhil olmak üzere önde gelen siyasetçi ve yazarların mülkleri ellerinden alındı. Şehirden sürüldü. Şair; İlahi Komedya, Belagat, Şölen ve Monarşi kitaplarını sürgündeyken tamamladı. İlahi komedya kitabı, resimlere konu olmuş kitaplar arasında. 

Hayatının sonlarına doğru Guido da Polenta'nın himayesinde İtalya'nın Ravenna kentine yerleşti ve burada 13 veya 14 Eylül 1321'de sıtmadan öldü.

Dante Eserleri

Genelde yapıtlarının kahramanı olarak, çocuk yaştayken âşık olduğu ve başkasıyla evlenen, 24 yaşında da ölen Beatrice isimli bir kadın karşımıza çıkıyor. Eserlerinde onun adını, sonsuz bir aşk ile bağdaştırıyor. Beatrice'in genç yaşta ölümü, Dante'nin onu ölümsüzleştirmesine sebep oluyor. Ve Dante’nin edebi kişiliğini oluşturuyor.

Latince Eserleri

İtalyanca Eserleri

Dante İlahi Komedya

1308-21 dolaylarında İtalyanca yazılmış uzun şiirler İlahi Komedya’yı oluşturuyor. Genellikle en büyük edebiyat eserlerinden biri olarak kabul edilir. Üç ana bölüme ayrılan anlatı (Cehennem, Araf ve Cennet), Dante'nin karanlıktan ilahi ışığa çıkmasına kadar olan yolculuğunun izini sürüyor.

İnsan hayatı hakkındaki acımasız gerçeği bir şiirselliğe çevirdiği ölümsüz eseri, eleştirmenler, edebiyatçılar, dilbilimciler ve filozoflar tarafından dikkatle incelendi. Yüzyıllar boyunca ressamlara ve heykeltıraşlara ilham veren, sonsuz bir şekilde uyarlanan, alıntı yapılan, referans alınan bir edebi eser olarak önemli yere sahip. Ancak İlahi Komedya sadece yazarlar ve görsel sanatçılar için bir ilham kaynağı değil, İtalyan dili olarak bildiğimiz şeyin yaratıcısı niteliğinde.

İtalya’da; Rönesans'ın, ondan sonraki Reformun ve günümüzdeki hümanizmin yolunu açan kişinin Dante olduğuna inanılıyor. Etik, siyaset teorisi, metafizik, teoloji, İncil tefsiri, edebi tarih, retorik ve estetik açıdan Dante’nin başyapıtı olduğu ise kuşkusuz.

Dante İtalya’da Nasıl Anılıyor?

İtalya; Dante'nin hayatını ve eserlerini, özellikle şairin doğduğu Floransa ve Toskana'da kutlayacak. Dante'nin sürgüne gittiği ve 1321'de gömüldüğü şehir Ravenna'da ise özel etkinlikler düzenecek. Ravenna’daki Dante'nin Mezarı, kutlamaların merkezinde olacak.

Etkinlik takvimi #Dante2021 etiketi ile sosyal medyadan da takip edilebiliyor.

Museo d'Arte della Citta Müzesi: 700. Yıl Özel Dante Sergisi

En büyük etkinliklerden biri Ravenna'daki Museo d'Arte della Città'daki “Sürgün Zamanlarında Sanat” sergisi. Dante'nin 700. ölüm yıl dönümüne özel düzenlenen sergide, şairin seyahatlerinde gördüğü ve yazılarında yer verdiği önemli sanat eserleri sunuluyor. Sergilenen eserler, Louvre ve Uffizi Galerileri de dâhil olmak üzere bir dizi kurumdan ödünç alındı.

Sergi, önemli bir mozaikle temsil edilen Cimabue ve Dante'nin zamanında saygı duyulan sanatçıların eserlerini içeriyor. Sanatçılar arasında Dante'nin tanıdığı Arnolfo di Cambio, Nicola ve Giovanni Pisano ve Giuliano da Rimini yer alıyor. Sergi, temmuz ayına dek ziyarete açık kalacak.

Dante sadece bir edebiyat adamı, bir şair ve bir yazar değil; aynı zamanda bir dilbilimci, bir ilahiyat ve felsefe akademisyeni, İtalyan dilini ve edebiyatını, Batı kültürünü derinden etkileyen bir politikacıydı. Dante'nin yazılarını, büyük şairin asla hayal edemeyeceği bir ölçekte erişilebilir kılan anma etkinlikleri dünyanın dört bir yanında birden çok dilde gerçekleşiyor. 2021 yılının tamamı, özellikle de şairin yaşamı boyunca yaşadığı veya seyahat ettiği şehirlerde, etkinlikler ve kutlamalarla dolu olacak. Yıl boyu devam edecek olan etkinlik programına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar

https://plato.stanford.edu/entries/dante/

https://news.artnet.com/art-world/dante-uffizi-1970057

https://www.ft.com/content/b0a832ae-5fa5-4909-ba04-db701262243d


BENZER YAZILAR

Modern Edebiyatın Romantik Yazarı: Nicholas Sparks

"The Notebook" eseriyle tanınan Nicholas Sparks ve eserleri hakkında bilgiler.


Paylaş