2022 yılının başında vizyona giren ve Roland Emmerich imzalı Moonfall filminin konusu, oyuncuları, fragmanı, izleyici yorumları, müzikleri ve bilmeniz gereken tüm detaylar.

Moonfall, Montrreal'de çekildi ve sahip olduğu bütçeden dolayı tüm zamanların bağımsız olarak üretilen en pahalı filmlerinden biri sayılıyor. Henüz açılış yaptığı haftasonunda 11 milyon dolar hasılat elde etti. 

Dünya'yı yok edecek felaket senaryolarının en iyi yaratıcılarından olan Roland Emmerich'in yönettiği filmin detaylarına beraber bakalım. 

Moonfall Filmi

Tür: Bilim kurgu ve aksiyon

Yönetmen: Roland Emmerich 

Senaryo: Spenser Cohen, Roland Emmerich ve Harald Kloser

Bütçe: 138 - 146 milyon dolar

Süre: 2 saat 10 dakika

Moonfall Vizyon Tarihi

Film, 4 Şubat 2022'de ABD'de gösterime girdi. 

Moonfall IMDb

IMDb: 5,3/10 

Rotten Tomatoes: 5,3/10 

Metacritic: 38/100

Moonfall Konusu

Moonfall, felaket senaryolarıyla tanınan yönetmen Emmerich'ten beklenebilecek bir konu ile karşımıza çıkıyor. Film, Ay'ın yörüngeden çıkarak Dünya'ya doğru gelmesiyle başlayan felaket olaylarını anlatıyor. 

2011 Uzay Mekiği görevinde bir uydu üzerinde çalışan Astronot Brian Harper, gizemli siyah bir sürünün onlara saldırdığını görüyor ve ekip arkadaşlarından birini kaybediyorlar. Harper'ın yaptığı açıklamalar kimse tarafından dikkate alınmıyor, insan hatası olarak isimlendirilen hata sonucunda Harper kovuluyor. 

Aradan 10 yıl geçtikten sonra Ay'ın yapay bir mega yapı olduğuna inanan komplo teorisyeni KC Houseman, bir teleskopla Ay'ın yörüngesinin Dünya'ya yaklaştığını keşfediyor. 

Gizemli bir kuvvet, Dünya'nın uydusu Ay'ı Dünya'nın çevresinde döndüğü yörüngesinden çıkarıyor ve onu insanlığı ve Dünya'daki tüm yaşamı yok edecek bir çarpışma rotasına doğru savuruyor. Çarpışmaya yalnızca haftalar varken eski astronot ve NASA yöneticisi Jo Fowler, tüm yaşamın kurtulmasını sağlayacak olan çözümü bulduğunu söylüyor. Fakat onun sözlerine yalnızca eskiden beri tanıdığı astronot Brian Harper ve K.C. Houseman inanıyor. 

Bu üç kahraman, hayatlarını ve sevdiklerini geride bırakarak uzayda imkansız bir göreve çıkıyorlar fakat yanlış bir göreve hazırlandıklarını keşfediyorlar. 

Moonfall Fragman

Moonfall Oyuncuları

Halle Berry - Jocinda 'Jo' Fowler

Patrick Wilson - Brian Harper

John Bradley - KC Houseman

Charlie Plummer - Sonny Harper

Michael Pena - Tom Lopez

Carolina Bartczak - Brenda Lopez

Donald Sutherland - Holdenfield

Charlie Plummer - Sonny Harper

Chris Sandiford - Mosley

Moonfall Eleştirileri ve İzleyici Yorumları

Eleştirmenler tarafından genellikle olumsuz yorumlar alan yapım, izleyicilerin de kötü değerlendirmelerine maruz kaldı. Filmde Roland Emmerich'in adı geçmesine rağmen, izleyiciler 2012, Independence Day, Godzilla ya da Stargate gibi yapımlarda yakaladığı aksiyon ve görsel şöleni Moonfall'da göremediklerini söylediler. 

Sadece görsel olarak değil, filmin diyalogları ve felaket senaryosuna bulunan bilimsel çözümler de eksik olarak değerlendiriliyor. 

Moonfall 2 Çekilecek Mi?

Emmerich, ilk filmin başarılı olması durumunda arka arkaya iki devam filmi çekme olasılığının olduğu açıklamasını yaptı. 


BENZER YAZILAR

Outlander Dizisi

2014 yılında çekimleri başlayan, günümüzde hala çekimleri devam eden Outlander (Yabancı) dizisinin konusunu, fragmanlarını, izleyici yorumlarını ve hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik. Keyifli okumalar.

Bir Alfred Hitchcock Filmi: Rebecca

Gerilim filmlerinin ustası Alfred Hitchcock imzalı ünlü psikolojik gerilim filmi Rebecca (1940) ve Netflix’in modern Rebecca (2020) uyarlamasına genel bir bakış.


Paylaş