Heykelinin önünde kuyruklar olan, Japonya’nın efsane köpeği Hachiko’nun hikayesini sizin için derledik.

Japonya'da yaşamış efsane köpek Hachiko, gerek hikayesiyle gerek de filmlere konu olmasıyla yıllar içinde tüm dünya tarafından tanınır hale geldi. Tokyo'ya yola düşen turistler Hachiko'nun heykelini ziyaret etmeyi ihmal etmiyorlar. Peki, bu tüm dünyaca hayretle dinlenen, film konusu olan bu hikaye nedir, birlikte göz atalım.  

1- Hachiko'nun Hikayesi

1925 yılında Tokyo Üniveristesi'nde Tarım Bilimi profesörü olan Hidesaburo tarafından sahiplenilen, Akita cinsi Hachiko, 1923 yılında Japonya'nın Akita şehrinde doğdu. Hidesaburo Ueno ve eşiyle Tokyo'da yeni bir hayata başlayan Hachiko, her sabah Shibuya İstasyonu'ndan metroya binerek üniversitedeki işine giden profesöre, metroya kadar eşlik etmeye başladı. Profesörü her sabah metroya bırakıyor ve her akşam metroda karşılayıp birlikte eve gidiyordu. 

Hachiko 2 yaşındayken, bir sabah yine Profesör Hidesaburo Uneo ile metro durağına yürüdü. O gün profesör okulda beklenmedik bir kalp krizi sonucu hayata veda etti. Ancak Hachiko, o akşam yine aynı yerde, Shibuya İstasyonu'nun çıkışında yine saat 3'te sahibi profesör Hidesaburo Uneo'yu bekledi. O gün profesör gelmedi. Akşam tek başına eve giden Hachiko, ertesi gün saat 3'te profesörü karşılamak için tekrar istasyona gitti ve beklemeye başladı. İstasyondaki görevliler başta Hachiko'ya sıcakkanlı davranmadılar. Aradan günler, aylar, yıllar geçti. Hachiko, zaman içinde önce civardaki insanlar, sonra tüm Japonya tarafından tanındı. Hachiko'yu görmeye, ülkenin diğer ucundan gelen insanlar vardı. Ancak Hachiko'nun tek isteği, sahibinin trenden inip yanına gelmesiydi.

Hachiko, ölümüne kadar, aynı yerde sahibinin trenden inip yanına gelmesini bekledi. Bu bekleyiş tam 10 yıl sürdü. Hachiko'nun bekleyişi 8 Mart 1935'te Shibuya İstasyonu'nun çıkışında sona erdi. Bu dünyada sahibine kavuşamayacağını anlayan Hachiko, sahibinin yanına gitti. Külleri Tokyo'daki Aoyama Mezarlığı'nda, Profesör Hidesaburo Uneo'nun yanına konuldu. Kürkü doldurularak, saklandı ve şu an Tokyo'daki Japonya Ulusal Doğa ve Bilim Müzesi'nde sergilenmekte.

2- "Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi" 

Hachiko'nun hikayesi, yıllar sonra, 1987'de Japon yönetmen Seijirō Kōyama tarafından yönetilen, "Hachiko Monogatari" filmine konu oldu. Bu yapımda, Profesör Hidesaburo Uneo, "Sihujiro Uneo" adıyla Japon Akademi ödülleri dahil birçok ödüle sahip olan Tatsuya Nakadai tarafından canlandırıldı.

Bu film daha sonra 2009 yılında, Amerikalı yapımcılar Richard Gere ve Bill Johnson tarafından yeniden çekildi. Profesör Hidesaburo Uneo'yu, Parker Wilson ismiyle, aynı zamanda filmin yapımcısı olan, ödüllü aktör Richard Gare canlandırmıştır. 

3- Shibuya İstasyonu'ndaki Hachiko Heykeli

Hachiko, henüz ölmeden önce bile tüm Japonya'da duyulmuştu. Ölümünden sonra yapılan haberlerle dünya çapında tanınır hale geldi.

Japon halkının yüreğine dokunan ve zamanla sadakatin sembolü haline gelen Hachiko'nun, 1934 yılında, 9 yıl boyunca sahibinin dönmesini beklediği yere, bronz heykeli dikildi. Ancak heykel 2. Dünya Savaşı'nda cephane olarak kullanılmak üzere eritildi.

2. Dünya Savaşı bittikten sonra, 1948 yılında heykel tekrardan yapılıp aynı yere kondu. Hachiko o günden sonra bir daha hiç yalnız kalmadı. Bugün hala dünyanın birçok yerinden gelen insanlar, Hachiko Heykeli'ni ziyaret ediyor ve anısını yaşatıyor. Aynı zamanda metro hatlarından birisinin adı "Hachiko" olarak değiştirildi ve Hachiko Heykeli'nin bulunduğu çıkışa "Hachiko-Guchi" adı verildi. 

Ayrıca Tokyo'da bulunan tek Hachiko Heykeli de bu değil. Profesör Hidesaburo Uneo'nun ölümünün 90. yılında Tokyo Üniversitesi Tarım Bilimi Fakültesi, üniversite kampüsüne, Hachiko ve Profesör Uneo'nun bronz heykelini diktirdiler. 

Sadık köpek Hachiko'nun ölümünün üstünden 86 yıl geçmesine rağmen Hachiko, hala, aynı yerde profesörün dönmesini bekliyor. Ancak bu sefer dünyadan birçok insan onunla birlikte. Hachiko'nun anısı, yapılan filmlerle, dikilen heykellerle ve nesilden nesile aktarılan bu hikayeyle korunmaya devam ediyor. Eğer bir gün yolunuz Tokyo'ya düşerse, Hachiko'yu ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

Kaynaklar:

 https://nerdnomads.com/hachiko_the_dog

https://allthatsinteresting.com/hachiko-dog

https://www.imdb.com/title/tt1028532/

https://japantoday.com/category/features/lifestyle/hachiko-japans-most-loyal-dog-finally-reunited-with-owner-in-new-statue-in-tokyo


BENZER YAZILAR

Lizbon'un tarihi asansörü Santa Justa

Lizbon aynı İstanbul gibi bol yokuşlu bir şehir. Bu yüzden deniz seviyesinde olduğu kadar tepe kısımlarda kalan yerleşkeler de mevcut. ⁠

Glacier Express

Tren yolculuklarıyla meşhur olan Avrupa'da görülmeye değer bir tren rotası, Glacier Express.


Paylaş