İzlediği zaman göz dolduran, gülümseten ya da ağlatan filmlerin detayları.

Göz dolduran, ara ara iç ısıtan ve insanı deriden etkileyen filmleri sizler için derledik. İşte insanı derin duygulara sevk eden filmler listemizdeki 9 film!

Aşk ve Gurur (2005)

Aşk ve Gurur (2005)

IMDb Puanı: 7.8

Zaman 18. yüzyıl sonraları. Ortamda ise sınıf bilinci hakim. İngiltere'de beş kız kardeş olan Bennet ailesi: Elizabeth, Jane, Lizzie, Mary, Lydia, Kitty anneleri tarafından iyi bir koca bulup gelecekler için güvence yaratabilme hayalleriyle büyütülmüşlerdir. Ancak, hem zeki hem de neşeli bir mizaç sahibi olan Elizabeth, babasının desteği ile hayatını çok daha farklı ve dolu dolu yaşayabilmek için çabalamaktadır.

Romantik ve dram filmleri arasında yerini alan Aşk ve Gurur, seçkin bir İngiliz ailesindeki beş genç kız kardeşlerin evlilik,ahlak ve biçim üzerine yanılmalarının sorunları ve uğraşlarını konu alıyor.

Aynı Yıldızın Altında (2014)

Aynı Yıldızın Altında (2014)

IMDb Puanı: 7.7

16 yaşında genç bir kız olan Hazel Grace üç senedir tiroid kanseriyle savaş vermektedir. Ailesi tarafından zorla bir destek grubuna gönderilen genç kız, orada kendi yaşlarında Augustus Waters isimli bir gençle tanışır.

Augustus zamanında beyin tümörü ile mücadele etmiş ve bunun sonucunda bir bacağını kaybetmiştir. Bu ikili çok kısa biz zaman içerisinde birbirlerine aşık olurlar. Hazel'in tedavi süreci boyunca yanından bir an olsun dahi ayrılmayan Augustus, sevgilisinin bir hayalini gerçekleştirmek adına onunla bir yolculuğa çıkar.

İkilinin planı Amsterdam'a gidip Hazel'in en sevdiği yazar olan Peter Van Houten'i bulmaktır. Hayali budur Hazel'in. Filmi izlerken gözleriniz dolu dolu olacak, biz eminiz.

Not Defteri (2004)

Not Defteri (2004)

IMDb Puanı: 7.8

Bir bakım evinde yaşlanan ve yaşayan ve çevresindeki insanlar tarafından Duke olarak çağrılan yaşlı bir adam, eskimeye yüz tutmuş bir not defterindeki aşk hikayesini okumaya başlar ve böylece macera başlar.

Hikaye 1940 yılında yaşanmaktadır. Güney Carolina'da yer alan Seabrook Adası'na Allie Hamilton adından 17 yaşında genç bir kız gelir. Buraya tatilen gelen genç kız, burada yaşayan Noah isimli bir gençle yakınlaşmaya başlar. Aralarındaki sınıf ve ekonomi farkına hiç takılmadan ilişkilerini doyasıya yaşamaya çalışırlar.

Fakat II. Dünya Savaşı'nın kızışması ve geliyor olması onlar için ayrılığın habercisi olacaktır. Romantik ve dram filmleri arasında bir başyapıt olarak gösterilen filmi bizce ellerinizde mendillerle izlemeye hazır olun.

Hayatın Kıyısında (2020)

Hayatın Kıyısında (2020)

IMDb Puanı: 6.5

Kız kardeşinin ölümü sonrası depresif bir ruh haline bürüne ve böyle bir hayat yaşayan Violet Markey ve sorunlu bir çocuk olarak varolan Theodore Finch'in tanışması, ikisinin de hayatını değiştirecektir.

Daha önceden yaşamış oldukları duygusal olan acılarla yüzleşen bu ikili, birlikte oldukları her zamanın ve mekanın bir değeri olduğunu keşfedecek ve bunun da değerinin bilecektir. İç ısıtan filmimiz yakın zamanlardan. Elinize mendil almayı ve izlemeyi sakın unutmayın.

Schindler's List (1993)

Schindler's List (1993)

IMDb Puanı: 9

Yıllar 2. Dünya Savaşı zamanları. Bir Nazi Almanya'sında girişimci olan Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üretebilen bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler ile sağlar.

Uzunca bir zaman sonra Yahudiler'in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen ve buna sessiz kalmak istemeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar. Yine bir savaş draması ile karşınızdayız. Ellerinizden mendil eksik olmasın diyor, keyifli seyirler diliyoruz.

Dead Poets Society (1989)

Dead Poets Society (1989)

IMDb Puanı: 8.1

1950 yılında Welton Akademisi adlı bir okul ciddi, disiplin sahibi ve akademik anlamda çevre kesimlerde saygınlığı oldukça yüksek ancak geri kafalılık da barındıran bir okuldur. Okul yönetimi bilhassa muhafazakar ve ortodoks tavırlarla okulu öğrenciler için sıkıcı, bunaltıcı bir yer haline getirmekte ısrarlıdır.

Ancak okula yeni gelen İngilizce öğretmeni John Keating ile okulda çok şey değişecektir. Keating tüm öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, basmakalıp bütün sözlerden ve düşüncelerden uzak durmalarını ve hayatlarını ancak bu şekilde dolu dolu yaşayacaklarını öğütler ve okula zıt bir profil çizer.

Özellikle öğrencilerini şiir ve edebi yapıtlarla tanıştıran Keating onlar üzerinde derin bir etki yaratır ve gelecek için hayallerinin oturmasını ve istedikleri gibi şekillenmesini sağlar.

Elbette Keating tarafından var edlien bu yaklaşımın okul tarafından farkedilmesi üzerine okul müdürü Nolan Keating'i okuldan uzaklaştırmak isteyecektir. Fakat öğrencileri tarafından düşünceleri benimsenen Keating için yine aynı öğrenciler tarafından savunulması için harekete geçilmesiyle macera başlar.

Özgürlük Yazarları (2007)

Özgürlük Yazarları (2007)

IMDb Puanı: 7.6

Genç bir öğretmen olan Erin, öğrencilerine hoşgörü sözcüğünü, bu sözcüğü önce kendileri üzerinde uygulamayı ve eğitim kavramını, okul hayatlarının da daha ötesine taşımayı öğretmeyi amaçlamış ve adamıştır kendisini.

İdealist bir öğretmen olan Erin, bambaşka dünyalardan gelen bu karakterlerle uğraşmak zorundadır. Aslında farklı ırklardan gelen bu öğrenciler için okul bir yuva değildir, okul sadece yaşları gereğince orada bulunmaları için zorunda tutuldukları yerdir.

Erin, kendi yöntemleriyle onlarla yakınlaşmaya çalışır fakat bu daha da büyük tepkilere yol açar çünkü öğrenciler hayatta ırksal ve toplumsal bir sürü acıyla yüzleşmektedir ve ve öğretmenleri saf idealizmi bir an önce bırakmalıdır.

Zamanla onlarla iletişim kurmayı ve onlara ulaşmayı başaran Erin, her biri biribirinden farklı hikayesi olan bu gençlere,kendi hikayelerini yazması ve birbirleri ile paylaşması için cesaret verir. İşte tam da bu yazılan yazılar, öğrenciler için hayata tutunmaları amacıyla bir araca dönüşecektir.

Gözlerinizi dolduracak olan Özgürlük Yazarları, gerçek bir öğretmenin hayat hikayesinden yola çıkarak yazılmış aynı zamanda.

Saksı Olmanın Faydaları (2012)

Saksı Olmanın Faydaları (2012)

IMDb Puanı: 7.9

Geçmişinde yaşanan birçok psikolojik travmayı zihninden ve bilincinden atmakta zorluk yaşayan Charlie liseye başlar. Hem sessiz, hem de oldukça asosyal olan Charlie'nin yaşamı, Sam ve Patrick ile tanışınca değişmeye başlayacaktır.

Sosyal olma yolunda önemli adımlar atmaya başlayan,a yrıca aşkı ve dostluğu da öğrenen Charlie, travmatik tüm etkilerden kurtulamadığı ve geçmişiyle boğulduğu, boğuştuğu bir sene geçirir ve macera böylelikle başlamış olur.

Filmde güzelliğiyle nam salan Emma Watson oynuyor. Ayrıca Logan Lerman ve Ezra Miller da oyuncular arasında yerini almaktadır. Göz dolduran bu leziz filmi kaçırmayın.

Jane Eyre (2011)

IMDb Puanı: 7.3

Jane Eyre (2011)

On yaşında öksüz kalan ve babasını öldü olarak bilen genç kız Jane Eyre, kendisine köle gibi davranan halası tarafından yoksul bütün kızların gittiği katı disiplinleri olan bir yatılı okula gönderilir.

On yıl kadar kaldığı bu okulu bitirip sonunda bu okula öğretmen olur. Bir süre sonrası için de Edward Rochester'in malikanesinde mürebbiyelik yapmaya başlar. Jane Eyre, git gide hayal bile edemeyeceği zorluklar ve acılar yaşayacak; evsiz, barksız kalacak; erkeklerin egemenliğindeki bir dünyada yaşamaya çabalarken ayakta kalabilmek için savaş verecektir.

Kaynakça

https://www.sinemalar.com/

https://www.beyazperde.com/

https://www.imdb.com/


BENZER YAZILAR

Don't Look Up (2021) Filmi Hakkında Her Şey

Netflix'in kadrosu yıldızlarla dolu en yeni filmi Dont Look Up izleyici karşısına çıktı. İşte eleştirmenleri ikiye bölen film hakkında bilgiler ve incelemesi.

Biohackers: Ya Gerçekse?

Bilim, aşk, arkadaşlık ve ürkütücü gerçeklerle dolu bir dizi


Paylaş