American Horror Story dizisinin mimarı iki Amerikalı yazarı Ryan Murphy ve Brad Falchuk, insanlara ve hikayelerine farklı perspektiflerden bakıyor. İlk kez 2011 yılında FX aracılığıyla bizimle buluşturdukları American Horror Story, izleyicinin bilinçaltında derin bir iz bırakıyor.

Her sezon tema olarak birbirinden bağımsız paranormal hikayelere sahip. İnternetteki eleştirilere bakılırsa izleyicileri arasında en beğenilen sezon Asylum. Murphy ve Falchuk, bu hikayelerle zihnimizin derinliklerine misafir olurken, gelin bu sihrin izlerini birlikte sürelim.

American Horror Story Birinci Sezonu-Murder House:

Harmon ailesinin toplayıcı ve birleştirici gücü olan Vivien Harmon (Connie Britton), psikiyatrist eşi Ben Harmon’un (Dylan Mcdermott) kendisini Hayden adlı öğrencisiyle aldattığına tesadüfen şahit olur.

Bunun üzerine yeni bir başlangıç yapmak isteyen aile kızları Violet Harmon (Taissa Farmiga) ile birlikte Los Angeles’a taşınmaya karar verir ve tesadüfen burada korkunç hikayeleriyle nam salmış olan cinayet evine taşınırlar.

Üstelik burada işlenen cinayetlerin kurbanları, bizzat önceki ev sahiplerinin kendileridir ve hala içinde yaşamaya devam etmektedirler. Evin önceki hizmetçisi olan gizemli güzel Moira (Frances Conroy) ve olayların her ne kadar perde arkasında gibi görünse de aslında direk merkezi olan komşuları Constance (Jessica Lange) ile birlikte bu ailenin hayatı da maalesef ki yokuş aşağı gidecektir.

Bu sırada evin ruhlarından Tate Langdon (Evan Peters) zamanla evin genç kızı Violet ile yakınlaşır ve zamanla onun hakkındaki tüyler ürpertici gerçekler de böylelikle ortaya çıkar. İlk sezonun ilgi gören ve merak edilen, gözbebeği karakteriydi.

Bu sezon cinayet ve gizem temasıyla sürükleyici bir açılış yapmış ve ayrıca verdiği alt mesajlarla da insanları çoğu zaman düşündürmüştür. Moira’nın ruhunun o evde hapisken çektiği acı,kendisi susarken bakışları herkese yardım çığlıkları atıyordu.

İkinci sezon - Asylum

Bloody Face olarak bilinen Kit Walker (Evan Peters) karısının ölümünden suçlanır. Bu ölümden kendisinin değil; uzaylıların sorumlu olduğunu öne sürer. Bu nedenle Briarcliff akıl hastanesine yatırılır.

Bu olayın gerçek yüzünü aydınlatmak için hastaneye gelen Lana Winters (Sarah Paulson) adlı gazeteci, lezbiyen olmasının bir hastalık olduğu gerekçesiyle bu hastanede zorla alıkonulur.

Psikiyatrist Dr.Oliver Theredson (Zachary Quinto) ona tedavi konusunda yardımcı olmak gerekçesiyle yaklaşır. Bu esnada hastanenin yetkili rahibeleri Sister Judy (Jessica Lange) ve onun melek kadar saf olan yardımcısı Mary (Lily Rabe) tüm bu olanlar üzerine hepsiyle ciddi bir çatışma içine girer.

İkinci sezonun introsu, konusu ve oyunculukları insanların psikolojisinde farklı izler bırakıyor.

Üçüncü Sezon: Coven

American Horror Story'nin üçüncü sezonunda Zoe Benson (Taissa Farmiga), Salem soyundan bir cadı olduğunu öğrenir. Cadıların soyunu korumaya çalıştıkları yatılı bir akademiye gönderilir.

Sahibi Fiona Goode (Jessica Lange) en son seçilen yücedir ve yaşlandığı için meclisteki yerini bir başkasına devretmek zorundadır. Fakat bu güçten vazgeçmeye de hiç istekli değildir.

Bunun üzerine akademide yüce olmak için savaşlar başlar ve cadılarla olan ezeli düşmanlıkları da bu uğurda yerini barışa bırakır.

Dördüncü Sezon: Freak Show

Ucube olarak nitelendirdiğimiz insanlara aslında içten içe hayranlık duyuyoruz. Onları gözümüzü hiç kırpmadan izliyoruz. Elsa Mars’ın onlara annelik ettiği bir sirkte fiziksel farklılıklara sahip her insanın kusurlarındaki muhteşem kusursuzluğu izliyoruz.

-Spoiler uyarısı-

Bu sezonda içimizi en acıtan sahnelerden biri kuşkusuz, Ma Petite’in öldüğü sahne olmuştu. Jimmy’nin yengeç kollarını kaybetmesi de derin sahnelerdendi.

-Spoiler uyarısı-

Beşinci Sezon: Hotel

Bu sezonda izleyici Lady Gaga’nın oyunculuğu ile karşılaşıyor. İncil’de bahsedilen, işlenmemesi gereken beş günah teması üzerine kurulu olan bu sezon, Countess, James Patrick March, Hpyodermic Sally ve Liz Taylor. Karanlık otelde gerçekleşen gizemli misafirlikleri izliyoruz.

Altıncı Sezon: Ronaoke

Bu sezon iki bölüme ayrılıyor: American Horror Story Ronaoke, American Horror Story Ronaoke Nightmare

Bu sezonda gerçek bir efsane olan Ronaoke kabilesi tema olarak seçilmiş ve ortaya gayet başarılı bir iş çıkmış. İlk beş bölüm Ronaoke kabilesinin bir aileye musallat oluşu, son beş bölüm de bunları canlandıran oyuncuların gerçekleriyle karşılaşması üzerine şekilleniyor.

İnternetteki yorumlara göre bu sezon Türk takipçilerinin favorilerinden biri değildi, yine de Kasap karakteri (Kathy Bates) ve Scathach (Lady Gaga) sayesinde en beğenilen sezonlardan birisi oldu.

Yedinci Sezon: Cult

Bu sezonun teması Amerika’nın siyaset oyunları ve halkı adeta ikiye bölen Trump seviciliği ve düşmanlığı. Kai Anderson adlı hastalıklı bir karakterin kurduğu bir tarikat üzerinden insanların üzerinde oynadığı algı oyunları anlatılıyor. Ama dikkat, Koulrofobi’yi tetiklediği için palyaço fobisi olanların bu sezonu görmemiş gibi yapıp izlememesini en başından tavsiye ederiz. Evan Peters da Andy Warhol’u canlandırmasıyla bu sezona ayrıca bir imza atmıştır.

Sekizinci Sezon: Apocalypse

Kıyamet. temalı bu sezonda Coven sezonundaki Salem soyundan cadılar geri geliyor. Murder House’dan tanıdığımız Tate Langdon’un oğlu Michael Langdon (Cody Fern) ile insanlığı kurtarmak için amansız bir mücadeleye giriyorlar.

Evan Peters bu sezonda dört farklı karakteri muhteşem bir şekilde canlandırmıştır.

Dokuzuncu Sezon: 1984

Bu sezon Camp Redwood ve Bay Şıngırtı’nın kanlı geçmişi hakkında tadında ve sürükleyici bir senaryo izliyoruz. Kampın sahibi olan Margaret, Bay Şıngırtı’nın kurbanlarından birisi ve olayları bizzat kendi ağzından dinliyoruz. 

 

Yeni sezon ne zaman, teması ne?

Buraya kadar gelmişken şu müjdeyi atlayamayız, 10.sezon anlaşması yapıldı fakat pandemiden ötürü set 2021’in yaz ayına ertelendi. Ryan Murphy bu sezonun adının "American Horror Stories" olacağını ve birbirinden bağımsız 16 bölüm süreceğini açıkladı.

Şimdilik netleşen isimler arasında Cody Fern, Dylan Mcdermott, Sarah Paulson ve Evan Peters ve Evde Tek Başına serisiyle tanınan Macaulay Culkin var.

Hayatlarınıza küçük bir mola vererek bu efsane yolculuğa çıkmaya karar verirseniz, emin olun hiç pişman olmayacaksınız.

 


BENZER YAZILAR

Yeşilçam Dizisinin Oyuncuları

BluTV'de yayınlanacak Yeşilçam Dizisinin oyuncuları kimler? Yeşilçam Dizisi oyuncularını yakından tanıyalım.

Dünyadan Film Festivalleri: Karlovy Vary Film Festivali

Her yıl yaz aylarında Çek Cumhuriyeti’nin Karlovy Vary kentinde gerçekleştirilen Karlovy Vary Film Festivali hakkında bilgiler.


Paylaş