Christopher Nolan’ın karanlık ve gizemli dünyasından; kariyerinde yükselişte olan iki sihirbazın birbirlerine değen saplantılı hayatı, kırılma noktaları ve nefret dolu rekabetin yarattığı zeka savaşları.

Latincede illüzyon anlamına gelen Prestij; Yazar Christopher Priest'in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan, yönetmenliğini Christopher Nolan'ın Memento filminde de birlikte çalıştığı senarist kardeşi Jonathan Nolan ile birlikte yaptığı, 2006 ABD-Birleşik Krallık ortak yapımı film. Filmin başrollerinde Marvel ve DC sinematik evrenlerinin yüzleri de olan Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Scarlett Johansson yer almaktadır.Oscar ödüllü oyuncuları ağırlayan bu filmi sizler için inceledik. Keyifli okumalar.

The Prestige Konusu

Film 19. yüzyılın İngiltere'sinde Viktorya Dönemi olarak anılan bilimsel gelişmelerde dönüm noktası olarak kabul edilen bir dönemde geçer. Sihirbazlığın saygı duyulan bir meslek ve sihirbazların film yıldızları olarak kabul edildikleri bu dönemde, kendini ispatlamaya çalışan sihirbazlar olan Robert Angier (Hugh Jackman) ve Alfred Borden (Christian Bale) Angier'in eşinin de dahil olduğu bir ekiple beraber çalışmaktadırlar. Alfred Borden herhangi bir numaranın temellerini anlama konusunda uzmandır, ancak şovmenlikten yoksundur. Rober Angier ise teknikten daha çok seyirciyle buluşan usta bir şovmendir. Angier'in eşi Julia bir sihir gösterisi sırasında boğularak ölünce, Angier eşinin ölümü için Borden'i suçlar. Bu olay ile iki sihirbaz, değer verdikleri her şey ve herkes ile beraber rekabete sürüklenen bir zeka savaşında karşı karşıya gelir.

The Prestige Fragmanı

The Prestige IMDb Puanı

IMDb sitesinde 1.2 milyon kişinin oylarıyla 10 üzerinden 8,5 puan almıştır.

The Prestige Ödülleri

Film En İyi Görüntü (Wally Pfister) ve En İyi sanat Yönetmeni (Kevin Kavanaugh) dallarında 79. Akademi Ödülleri'ne aday olmuş fakat ödülü alamamıştır.

Christopher Nolan

36 Oscar adaylığı ve kazanmış olduğu 10 Oscar ödülü bulunan İngiliz film yönetmeni, senarist, yapımcı, görüntü yönetmeni ve editör.

Following filmiyle ilk yönetmenlik denemesini yapan Nolan; Memento adlı kısa öyküden uyarlanmış gerilim filmi ile “En İyi Senaryo” ve “En İyi Kurgu” dallarında Oscar adayı olmuştur. Insomnia (Uykusuz, 2002) isimli filmi, Christopher Nolan’ın bakış açısıyla zamanı yorumladığı bir polisiyedir. Batman Begins (Batman Başlıyor, 2005), The Dark Knight (Kara Şövalye, 2008) ve The Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor, 2012) isimli Kara Şövalye Üçlemesi ile Sekiz dalda Akademi Ödülü'ne aday oldu.

Yönetmenin Interstellar (Yıldızlararası, 2014), Inception (Başlangıç, 2010) ve Prestige (Prestij, 2006) filmleri bilim kurgu türündeki zaman kavramını yorumlayan filmler olarak öne çıkmıştır. Inception filmi “En İyi Sinematografi”, “En İyi Ses Kurgusu”, “En İyi Ses Miksi” ve “En İyi Görsel Efekt” dallarında Oscar Ödülü almıştır. 2017 yılında senaristliğini de yaptığı Dunkirk (2017) isimli epik II. Dünya Savaşı filmini yönetmiştir. Dunkirk filmi “En İyi Ses Kurgusu”, “En İyi Ses Miksi” ve  “En İyi Kurgu” dallarında Oscar Ödülü'ne layık görülmüştür. 

Pandemi döneminde senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı bir casus filmi olan Tenet “En İyi Görsel Efekt” dalında Oscar kazanmıştır. Nolan'ın Universal altında gerçekleşecek yeni projesi atom bombasının mucidi olarak anılan bilim insan J. Robert Oppenheimer’a odaklanacak olup  filmin çekimlerine 2022 yılında başlanacaktır.

Nolan'ın The Prestige de görebildiğimiz gibi filmlerinin en belirgin özelliklerinden biri doğrusal olmayan zaman akışıdır. Zamanın göreliliği ve alternatif gerçeklik Nolan’ın üzerinde durduğu kavramlardır. Filmleri seyircilerin sentez yapmasını zorunlu kılan belirsiz sonlara sahiptir. Voice-over, flashback, paralel kurgu gibi kullanımları ile biten Nolan’ın kurgusu, duyguların açığa çıkarılmasının da bir başka yoludur. Karakterleri çoğunlukla kimlik bölünmesi yaşar. İnsanlar hem iyi hem de kötü yönleri ile sergilenir. İntikam, suçluluk duygusu gibi yaygın temaları çarpıcı bir biçimde seyirciyle buluşturur.

Top 250’de Yer Alan Filmleri

Memento (2000),The Prestige (2006),Inception (2010),Interstellar (2014),Batman Begins (2005), The Dark Knight (2008) ve The Dark Knight Rises (2012) ile birlikte 7 filmi yer almaktadır. Christopher Nolan'ı Alfred Hitchcock'tan sonra bu listede en çok filmi bulunan yönetmen olarak görmekteyiz.

The Prestige Ana Karakterleri

Hugh Jackman (Robert Angier , Gerald Root)

Avustralyalı aktör ve yapımcı olan Hugh Jackman Wolverine'i canlandırdığı X-Men filmlerinin dışında Büyülü Çift, Van Helsing, Prestij, Avustralya, Çelik Yumruklar, Sefiller ve Tutsak filmlerinde oynadığı başroller ile tanınır. Sefiller filmindeki tarihsel oyunculuğu Jackman'a En İyi Aktör dalında ilk Akademi Ödülü adaylığını getirmiş ve Altın Küre ödülünü kazandırmıştır. Aynı zamanda şarkıcı, dansçı ve sahne müzikali oyuncusu olan aktör, The Boy from Oz'daki rolüyle Tony Ödülü'nü kazanmıştır.Hugh Jackman ve Scarlet Johansson prestij ile aynı yıl vizyona giren Woody Allen imzalı Scoop’ta da birlikte rol almışlardır.

Christian Bale (Alfred Borden, Falton Borden)

Metot oyunculuğu ve çok yönlülüğü ile bilinen Christian Bale, bir Akademi Ödülü ve iki Altın Küre Ödülü'ne sahiptir. Oynadığı The Fighter filmi ona ilk oscarını getirmiştir. Makinist filmi için 28 kilo vermiş ve bir yıl sonra Batman filmindeki rolü için verdiği kilonun tam iki katını alarak sektördeki yerini hak ettiğini göstermiştir.

Michael Caine (Harry Cutter) 

İki Akademi Ödülü sahibi olan İngiliz oyuncu Michael Caine birçok filmde Christopher Nolan ile beraber çalışmıştır: Batman Başlıyor, Prestij, Başlangıç,Kara Şövalye, Kara Şövalye Yükseliyor, Yıldızlararası.

Scarlett Johansson (Olivia Wenscombe) 

Atlara Fısıldayan Adam, Hayalet Dünyası (Ghost World), Bir Konuşabilse (Lost in Translation) ve İnci Küpeli Kız (Girl with a Pearl Earring) filmleri ile tanıdığımız Scarlett Johansson Jojo Rabbit filmindeki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar adaylığına, Marriage Story filmindeki rolüyle ise en iyi kadın oyuncu Oscar adaylığına gösterildi.Johansson,Black Widow solo filmi ile2021 yılında Temmuz ayında Marvel Evreni'ne veda etti.

David Bowie (Nikola Tesla)

140 milyona ulaşan rekor satışları ile beraber David Bowie dünyanın en çok satan müzisyenlerinden biridir.2008 senesinde Yaşam boyu Başarı Grammy Ödülü almıştır.Bowie, bir oyuncu olarak da eleştirmenlerden yüksek puanlar toplamayı başarmıştır.The Man Who Fell to Earth filmindeki performansı ile de Saturn Ödülü kazanmıştır.

Andy Serkis ( Mr. Alley)

Andy Serkis Yüzüklerin Efendisi üçlemesindeki Gollum karakteriyle tanınır.

Rebecca Hall (Sarah Borden)

Prestij, Barselona, Barselona,Hırsızlar Şehri, Frost/Nixon, Iron Man 3, Evrim ve Geçmişten Gelen filmleri ile tanınan Rebecca Hall Altın Küre ve BAFTA Ödüllerine aday gösterilmiştir.

The Prestige Film Çözümlemesi 

Tesla vs Edison 

Rekabeti ve onunla birlikte ortaya çıkan hırsın, insanın ikili doğasındaki kaosu nasıl başlatabileceğinin hikayesini merkezine alan The Prestige; bazı çevrelerce Nikola Tesla ile Thomas Edison arasında tarihte gerçekleşmiş olan rekabetin metaforik bir yansıması olarak görülmüştür.

Thomas Edison, kapitalist bir girişimcinin tüm özelliklerine sahipti: Parayı ve insanları yönetmeyi biliyordu. Ürünlerini doğru kişilere pazarlamasını sağlayacak geniş bir çevre ve iletişim ağına sahipti. Nikola Tesla ise idealist dünyasından ötürü iş dünyasının realizmi ile uyum gösteremiyordu. Bu nedenle pazarlama ve finans kaynağı sağlamak gibi konularda Edison'un çok gerisindeydi.

Filmde David Bowie'nin canlandırdığını gördüğümüz Tesla, günümüzde alternatif akım (AC) elektrik kaynağı sistemine verdiği katkılarla tanınmaktadır. 1890'lı yıllarda New York ve Colorado Springs'te yaptığı yüksek voltajlı, yüksek frekanslı güç deneylerinde kablosuz aydınlatma ve dünya çapında kablosuz elektrik enerjisi dağıtımı konusunda çalışmıştır. 1893 yılında, cihazlarıyla kablosuz iletişim olasılığı hakkında açıklamalar yapmış ancak bu fikirleri gerçekleştiremeden parası tükenmiştir. 

Yer Değiştiren Adam

Tesla'nın Robert Angier'ın yer değiştiren adam gösterisi için yarattığı makinenin zamanımızın da merak edilen konularından biri olan ışınlanma ile çalıştığını görüyoruz. Tarihte ışınlanma ile yapılan ilk deney rivayete göre 1943 yılında Amerikan donanması tarafından gerçekleştirilen Philadelphia deneyinidir. Bu olayı merak ediyorsanız 1984 yapımı ‘"Philadelphia Experiment" isimli filme göz atabilirsiniz. Sonrasında Eugene Polzik ve çalışma arkadaşları ilk defa çok miktarda atomun toplu halde taşınmasını sağlamıştır. Bu deney sayesinde güvenilir kuantum ışınlanmanın mümkün olabileceği söylenmektedir. En son olarak 2017 yılında Çin'de kuantum ışınlamayla ilgili büyük bir adım atılmış ve yeryüzünden 1400 kilometre uzaktaki uyduya bir foton parçasını ışınlanmıştır.

The Prestige Film Müzikleri

David Julyan – Are You Watching Closely

David Julyan – Colorado Springs

David Julyan – The Light Field

Thom Yorke  -  Analyse

Gizemli sunumuyla şüphe uyandıran ve devasa bir sihir numarası gibi olan filmi izlerken belki de filmin şu sözlerini hatırlamalıyız:

“Şimdi sırrı arıyorsunuz… Ama bulamayacaksınız çünkü aslında dikkatle bakmıyorsunuz. Aldatılmak istiyorsunuz.” 

Kaynaklar

https://kurgusalteoriler.blogspot.com/2019/09/isnlanma-nasl-mumkun-olabilir.html

https://filmloverss.com/etiket/christopher-nolan/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Prestij

https://tr.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla

https://evrimagaci.org/tesla-edisona-karsi-iki-devin-carpismasi-4125

https://www.imdb.com/title/tt0482571/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Philadelphia_Deneyi

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/923484

https://evrimagaci.org/tesla-edisona-karsi-iki-devin-carpismasi-4125


BENZER YAZILAR

The Trial of the Chicago 7

Aaron Sorkin imzalı The Trial of the Chicago 7, 1968’de Chicago’da Vietnam Savaşı’na karşı yapılan protestolar bağlamında haklarında suçlamalar bulunan bir grup insanın dava sürecini anlatıyor.

Quo Vadis, Aida?: Nereye Gidiyorsun Aida?

1995 Srebrenitsa soykırımını konu alan ve Oscar Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film kategorisinde yarışan Quo Vadis Aida? film incelemesi.


Paylaş