Bu yazıda oldukça eski olan ve farklı müzik dallarına da kaynaklık eden bir tür olan Blues’u ayrıntılı bir şekilde inceledik. Öne çıkan Blues sanatçılarını sizlerle tanıştıracağız. 

Blues Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Blues Müziğin Doğuşu

Blues 17. Yüzyılın sonlarında köle olarak kullanılan Afrikalıların acılarını, hüzünlerini ifade etmek için kullandığı bir müzik türü olarak ortaya çıkmıştır. Yaklaşık 400 yıla dayanan bir geçmişi vardır, ilk zamanlarda Afrikalı kölelerin hüzünlerini dışa vurmak için bulundukları yerlerde kapılara vurarak çeşitli sesler çıkarmış, sonrasında ise harmonika ve gitar ile tanışarak bu türün ilk adımlarını atmışlardır. 

Blues Nedir, İsmi Nereden Geliyor?

O zamanlar hiçbir ölçü, nota, birim kullanılmadan yaptıkları bu müziğe "Delta Blues" adı verilir. "Blues" ismi Batı Afrika'da acının ifadesi olarak kullanılan "çivit" renginden ve mistisizmden gelir.

Blues Etkisinde Oluşan Müzik Türleri

Bu tür 1865’te köleliğin kaldırılmasıyla birlikte Amerika’ya yayılır ve burada diğer müzik türleriyle de harmanarak Blues’un alt türlerini ortaya çıkarır. Afrikalılar, Amerikan iç savaş sonrasında Hristiyanlaşmanın ve biraz özgürleşmenin de etkisiyle kiliselerde şarkı söylemeye başlarlar ve bu şekilde “Gospel” tarzı orada çıkar.

Delta Blues’un aksine ölçü barından bu tarzda İncil’den dua alıntıları da yapılır. Bir dönem sonra Blues Amerika’da oldukça yaygın bir tür haline gelir.

Afrikalıların klasik müzik enstrumanlarıyla tanışmalarından sonra his müziği olarak da adlandırılan Jazz ortaya çıkar ve 1930’lu yılların başında ilk olarak Amerika olmak üzere dünya genelinde Caz Çağı yaşanır ve elektro gitarın bu müziklerle buluşmasına kadar sürer.

Elektro gitarın  müzikte kullanılmasıyla Elektronik Blues oluşur ve zamanla Swing, Funk, Boogie, Rock and Roll gibi türler de birbirinden etkilenerek ortaya çıkmaya başlar. 

Blues Müziğin İlk Örnekleri

Blues’un yayınlanmış ilk örneği Hart Wand’ın 1912 tarihli enstrümental olarak yayınlanan şarkısı "Dallas Blues" olarak kabul edilir. İlk örnek olarak kabul edilmesinin sebebi Blues’un en temel akor dizilimlerinden olan "12 ölçülük Blues"un kullanılmasıdır.

Dallas Blues’dan önce yayınlanan ve 12 ölçülük Blues kullanılan birkaç şarkı daha vardır ancak o şarkıların yalnızca bazı kısımları blues ölçüsünde olduğundan ilk gerçek blues örneği olarak kabul gören Dallas Blues’dur.

Blues Müzik Temsilcileri

Lonnie Johnson

Lonnie Johnson müzisyen bir ailede yetişti. Büyürken piyano, keman, gitar, mandolin ve birkaç enstrumanı daha çalmayı öğrendi, aynı zamanda şarkı da söyledi. Blues için oldukça önde gelen kişilerden biri olan Lonnie Johnson’ın Blues ile tanışması 1925 yılında katıldığı bir yarışma sayesinde oldu.

Yarışmanın ödülü bir kayıt şirketi ile kayıt yapabilme olanağıydı ve yarışmayı kazanarak ilk kaydını yaptı. Blues’un önde gelenlerinden olan Lonnie sonraları “tek istediğim kayıt yapmaktı, Blues olması önemli değildi.” diye bir itirafta da bulunmuştur.

Blues ile ünlendikten sonra başka bir türe geçmenin zor olacağını düşündüğü için Blues ve Caz çerçevesinde kaldığı da söylenir. 

Robert Johnson

Blues denildiğinde akla ilk olarak Robert Johnson gelir. Kısaca hayatından bahsedecek olursak, Johnson çocukluğu boyunca göçmen kamplarında ve çiftliklerde çalıştı.

Çocukken geçirdiği bir rahatsızlıktan ötürü tek gözü neredeyse kör oldu. Karısı doğum sırasında öldükten sonra kendini tamamen müziğe verdi. Bir rivayete göre bir gece yarısı öylesine fidanlığa gittiği ve burada şeytana ruhunu sattığı ve şeytanın ise onun gitarının akordunu değiştirdiği söylenir.

1990 yılında yapılan araştırmaya göre Robert Johnson’ın gitarı gerçekten de değişik bir şekilde akordluydu, onu akort ederken gören kimse olmamıştı ve o bu akordu kimseye öğretmiyordu.

Zamanının oldukça ünlü Blues ve caz sanatçılarından olan Lonnie Johnson’dan etkilenir ve hatta sahnede Robert Lonnie ismini kullanır. 27 yaşında zehirlenerek öldürülür ve bu talihsiz olay yüzünden sanat dünyasındaki "uğursuz yaş 27" efsanesini başlatan kişi olur. 

B. B. King

Gerçek ismi Riley B. King’dir. King lakabını taşıyan 3 büyük Blues sanatçısından biridir ve B.B. kısaltması 1948’de kendisine verilen “Beale Street Blues Boy” lakabından gelir.

Bu lakap sonraları “Blues Boy King” haline gelmiştir bu nedenle B.B.King olarak anılır. Gitar hakimiyetinde çok ustadır  ve birçok iyi gitarist ile düeti vardır (Eric Clapton, Gary Moore, Jimi Hendrix).

“How Blue Can You Get” şarkısını Eric clapton ve Louisiana Gator Boys ile söyledi ve bu şarkı Blues Brothers 2000 filminin sonunda da çaldı. İleri yaşlarına kadar sahne almaya devam etti ve en ünlü şarkısı “The Thrill Is Gone” oldu.

Bu şarkıyı birçok blues sanatçısı da seslendirdi. Gitarı “Lucille” için hayatımda en uzun kalan kadın ifadelerini kullanır ve Rolling Stones dergisinde yayınlanan bir listede dünyanın en iyi 3. gitaristi olarak geçer. 

KAYNAKÇA: 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Anasayfa

http://www.kumsaatiblues.com/?page_id=323


BENZER YAZILAR

Petra Nachtmanova: Türk Halk Müziğine Gönül Veren Biri

Türk Geleneksel Müziği'ne gönül veren Petra Nachtmanova ve Saz Belgeseli hakkında

27'ler Kulübü Nedir?

Bu haftaki içeriğimizde, müzik tarihinde bıraktıkları izlerle, '27' gibi çok erken bir yaşta aramızdan ayrılan müzik efsanelerinden bahsedeceğiz.


Paylaş