1958 yılında çekilen Merkez Garı (Cairo Station) filminin konusunu, fragmanını, izleyici yorumları ve filmin yönetmeni Youssef Chahine hakkında kısa bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Cairo Station Hakkında

Yönetmen koltuğunda Youssef Chahine yer alıyor aynı zamanda yapıtta da kendisini Qinawi rolü ile görüyoruz. Youssef Chahine filmlerinde Gerçekçilik (Neo-realism) ve Kara Film (Film Noir) türlerini kullanmıştır. 1958 senesinde çekilen Merkez Garı, bir saat otuz beş dakika uzunluğundadır. Yapıt birçok toplumsal meseleye yer veriyor örneğin; kentsel işci sınıfı, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet. Film 8. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yarışmaya katılmıştır. Ayrıca yapıt Steven Schneider tarafından düzenlenen "Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film" arasında yer almaktadır.

Cairo Station Filmi Konusu

Qinawi topal bir gençtir, gazete bayi sahibi ona acır ve tren istasyonunda gazete satması için teklifte bulunur. Çalışmaya başladıktan sonra engeli nedeni ile kadınlar ondan kaçarlar. Qinawi Hannuma isimli kadını takıntı haline getirir. Hannuma arkadaşları ile istasyonda içeçek satmaktadır. Bagaj taşıyıcı Abu Siri ile nişanlıdır. Qinawi ona açılır ve evlenme teklif eder. Evlenince onu köye götüreceğini ve orada yaşayacaklarını söyler. Hannuma onu reddedince takıntısı daha da artar. Bunun üstüne haberlerdeki bir cinayetten esinlenerek bir bıçak alır ve Hannuma’yı öldürme planı yapar. Başarılı olabilecek mi ve planları anlaşılacak mı?

Tür: Dram / Suç

Yönetmen: Youssef Chahine

IMDb: 7.5/10

Beyazperde: 3/5

Rotten Tomatoes: %100

Cairo Station Fragmanı

Cairo Station Filmi Oyuncuları

Youssef Chahine – Qinawi

Hind Rustum – Hanuma

Farid Shawqi – Abu Siri

Hassan el Baroudi – Madbouli

Naima Wasfy – Hallawatim

Nadia Lutfi

Said Khalil

Abdel Ghani Nagdi

Hana Abdel Fattah

Cairo Station Filmi İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

"Herkese hitap edebilen bir film. Çok hareketli aynı zamanda bu Mısır filmi benim için başlı başına bir mucize. Beğendim size de izlemenizi tavsiye ederim." (dbdumonteil6)

"Mısır filmi izleme konusunda ilk deneyimim. Filme önyargılı yaklaştım , ve yavaş ilerleyeceğini düşündüm ama yanılmışım. Sofistike bir hikayesi var. Filmdeki her yüzün bir hikayesi var gibi geliyor anlatılmasa bile."( DICK STEEL24)

"Tren istasyonunda geçen daha keyifli bir film hayal etmek zor.Ben tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak adlandırabilirim filmi. Tek kelime ile mükemmel." (yuma3105)

Youssef Chahine Hakkında

Youssef Chahine Diğer Filmleri

The Nile and The Life -1968 

Saladin -1963

The Emigrant -1994

Destiny - 1997

Alexandria... Why? - 1979

An Egyptian Story – 1982

The Land –1969

The Emigrant – 1994

The Other – 1999

The Sixth Day – 1986

The Sparrow – 1972

Battle at the Port – 1956

 

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Cairo_Station

https://www.imdb.com/title/tt0051390/

https://en.wikipedia.org/wiki/Youssef_Chahine


BENZER YAZILAR

The Platform /Toplumsal Eşitsizlik

The Platform filminin konusuna, yönetmenine ve alt metnindeki mesajlarına değindik.

A24 Yapımlarının İzlemeniz Gereken 10 Filmi

Son zamanlardaki filmleri ile dikkat çeken A24 yapımlarının popüler ve sevilen 10 filmini sizin için derledik.


Paylaş