Kar, Beni Sevenler Listesi gibi çok başarılı yapımların yönetmeni Emre Erdoğdu’nun yeniden yönetmen koltuğuna oturduğu Bonkis dizisinin incelemesi.

Bonkis, Deniz Tezuysal’ın yazdığı ve başrolünü üstlendiği 22 Ocak 2021 tarihinde Blu TV platformunda yayın hayatına başlayan dizi. Kar, Beni Sevenler Listesi gibi çok başarılı yapımların yönetmenliğini yapan Emre Erdoğdu’nun yeniden yönetmenliğini üstlendiği bu yapım; 35 yaşında, yaptığı bazı hatalar sonucunda bekar ve işsiz kalmış, asıl mesleği mimarlık olan hayalperest ve inatçı Deniz’ in (Deniz Tezuysal) batmak üzere olan kafesini ve çoktan kaybetmiş olduğu aşkını (Burak Sevinç) geri kazanmak için verdiği mücadeleyi yer yer eğlenceli, yer yer trajikomik bir şekilde bizlere sunuyor.

Bonkis'in Kısaca Konusu ve Karakterleri

Deniz: Deniz Tezuysal

Ilgın: Vildan Atasever

Onur: Burak Sevinç

Eylül: Öykü Naz Altay

Özberk: Sergen Deveci

Deniz'in Annesi: Lale Mansur

Deniz, söz konusu hayalleri olduğunda kimseyi tanımayan bir karakter ama ilk defa bu kadar zor bir durumun içine düşüyor. Artık kafesini kurtarabilmek uğruna karşılaştığı bütün fırsatlara dört elle sarılmaya çabalıyor, bu uğurda kendisini asıl mesleği mimarlığa dönmenin, kafesini feminist pavyona çevirmenin ucunda bile buluyor ve Bonkis, ilk defa mükemmeliyetçilikten uzak, oldukça kusurlu bir karakterin düzensiz yaşantısından trajikomik olaylar ve özgün karakterler sunmayı başarıyor.

“Bonkis” Kahvaltıda avokado yiyen kişi anlamına geliyor ve Deniz bu hususta oldukça inatçı. Fakat hayallerinin peşinden koşarak açtığı bu kafede işler pek umulduğu gibi ilerlemiyor çünkü, kafe neredeyse batma eşiğine geliyor. Annesi de artık bu girişimine maddi anlamda destek sunmaktan vazgeçince, onu bu yolda oldukça sancılı bir süreç bekliyor. Böylece, bizler de kendi ayakları üzerinde durabilmek için her fırsatı değerlendiren ve ailesi tarafından yapılan baskıları her seferinde kendi lehine çeviren Deniz’in attığı güçlü ve eğlenceli adımlarını izliyoruz. Deniz’in bu hiçbir kalıba sığmayan bağımsız karakteri, hepimizin alışkın olduğu “ideal” tarifine ne kadar uyum sağlamaya çabalasa da, maalesef hayat buna pek de izin vermiyor. 

15 Dakikalık 7 bölümden oluşan bu mini dizinin çekimleri Kadıköy’de gerçekleştirildi ve Kadıköy’ün o özlediğimiz güzeller güzeli havasını bize bir kere daha soluma şansı sağladı. 

“Bonkis” Dizisinin Gerçek Hikayesi 

En son “Bir Başkadır” adlı dizide “Meryem” karakteriyle bizleri maceradan maceralara sürükleyen Öykü Karayel, ortağı Deniz Tezuysal ile Kadıköy Moda’da “Bonkis” isimli bir kafe açtı. Küçük ve ferah bir mekan olan Bonkis’te, içeriye girdiğimiz an duvarda asılı tahtada mekanda her zaman bulunabilecek yiyecekler yazıyor. Bunları Öykü Karayel listelemiş, favorilerini de kırmızı tebeşirle yuvarlak içine almış. Deniz Tezuysal’ın mekandaki favorisi ise focaccia sandviç.

Menü mekanın şefi olan Gün Çevik ile şekillenmiş. Bistro tarzı bir kafe olsun istenmiş. Gündüz kahvaltı seçenekleri, akşama doğru da atıştırmalık ve aperatif şeyler çoğunluktaymış. Mekan bir süre Moda’da bulunduktan sonra şikayetler üzerine belediyeden “faaliyet gösteremez” kararı çıktıktan sonra mühür yememek için Hasırcıbaşı’na taşınmış. Burada da bir süre geçirdikten sonra kalıcı olarak kapatılmış. Kafe kapandıktan sonra ise Deniz Tezuysal bu serüvenini bir dizi haline getirmeye karar vermiş ve senaryolaştırarak bu güçlü kadın hikayesini bizlere sunmuş.

Kaynakça

www.milliyet.com.tr › cumartesi 


BENZER YAZILAR

Breaking the Fourth Wall : Dördüncü Duvarı Yıkmak Nedir?

Bir film, dizi veya tiyatroda karakterlerin kurmacanın farkında olduklarını seyirciye hissettirdikleri bu teknik tam olarak nedir?

Netflix'in Macera Dolu Gençlik Dizisi: Outer Banks

Aksiyon, romantik komedi, gençlik, gizem türlerini bir arada bulabileceğiniz Netflix yapımı dizi Outer Banks.


Paylaş