MCU'nun, 3 Ekim’de vizyona giren, Uzak Doğu içeriği barındıran yepyeni filmin detayları.

Shang-Chi, Steve Englehart tarafından yazılmış hayali bir çizgi roman karakteridir. Karakteri Simu Liu’nun canlandırdığı Shang-Chi ve On Halka Efsanesi filmi, sinemada yayınlanarak Marvel sinematik evrenine dahil oldu. 

Marvel’ın sinemaya taşıdığı yeni projeler ve kahramanlar, sinematik evrenlerine oldukça çeşitlilik sağlıyor. Shang Chi ve On Halkanın Efsanesi bunlardan bir tanesi. Film hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız, bu yazıda hikâyesini inceleyebilirsiniz.

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Konusu ve Hikayesi

Film, ana karakterin babası olan Xu Wenwu’nun hikayesinin anlatımıyla başlıyor. Wenwu’nun sahip olduğu on halka ile yüzyıllar boyunca neler yaptığını anlatıyor. Xu Wenwu’nun Li ile tanışmasından sonra ise hikâyenin seyri değişiyor. Shang-Chi ile ve babası Wenwu’nun arasındaki çatışma hikâyesini konu ediyor.

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Fragman

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Filmi Hakkında

Xu Wenwu yüzyıllardır yaşayan, büyücülük kudreti olan ölümsüz bir savaşçıdır. Sahip olduğu güç ve kudretiyle birçok imparatorluklar yıkmış ve kurmuştur. Li ile evliliğinden 2 iki çocuğa sahip olur. Erkek çocuklarından olan Shang-Chi, babası tarafından suikastçı olmak üzere yetiştirilir. Ayrıca kung fu dövüş sanatları ustasıdır. Tüm bu yeteneklerini babasının kurmuş olduğu imparatorluğa karşı gelmek için kullanır.

3 Eylül 2021 tarihinde vizyona giren yapım, Destin Daniel Cretton tarafından yönetilmiştir. Ayrıca 2021 yılının en çok izlenen film olarak belirlenmiştir.

Yönetmen: Destin Daniel Cretton

Yapımcı: Kevin Feige

Senarist: Dave Callaham,

Stüdyo: Marvel Studios

Vizyon Tarihi: 3 Eylül 2021

Süre: 2 sa 12 dk.

Tür: Macera, Fantezi

Hasılat: $431 milyon

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi IMDb Puanı

Aksiyon, fantastik kategorisinde yer alan filmin IMDb puanı 219 bin kişinin oyuyla 7.6 olarak belirlenmiştir.

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Oyuncuları

Shaun/Shang-Chi: Simu Liu

Xu Wenwu: Leung Chiu-Wai

Katy: Awkwafina

Jiang Li: Fala Chen

Xialing: Meng'er Zhang

Razor Fist: Florian Munteanu

Jiang Nan: Michelle Yeoh

Wong: Benedict Wong

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Film Müzik Detayları

Shang-Chi ve On Halkalar Efsanesi filminde kullanıan şarkıların besteci Joel P.'dir. Joel, film için on sekiz parçadan oluşan bir albüm oluşturmuştur. Bu on sekiz şarkıdan on iki tanesiyse filmde kullanılmıştır. Müzikler aşağıda sıralanmıştır.

Zion.T, Gen Hoshino – Nomad

Anderson .Paak – Fire in the Sky

JJ Lin – Lose Control

NIKI – Every Summertime

Mark Tuan, BIBI – Never Gonna Come Down

Rich Brian, Warren Hue, Guapdad 4000 – Foolish

Audrey Nuna, NIKI – Clocked Out!

Rich Brian, Earthgang – Act Up

Various Artists – Baba Says

DJ Snake, Rick Ross, Rich Brian – Run It

Saweetie, NIKI – Swan Song

Keshi – War With Heaven

88rising, Simu Liu – Hot Soup

Warren Hue, Seori – Warriors

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi İnceleme-Eleştiriler

Marvel'ın sinemaya taşıdığı yeni projeler ve kahramanlar, sinematik evrende oldukça çeşitlilik sağlıyor. Marvel’ın karakterlerini çoğaltması ise bazı seyircilerinin hoşuna gitmiyor. Filmin fazla fantastik öğeye sahip olduğu konusunda seyirciler aynı fikirde. Ancak MCU, bu durumun üzerinden başarıyla kalkmış gibi duruyor. Uzak Doğu kültürünün de tanıtılmış olduğu Shang-Chi, Marvel sinematik evreninin bir parçası olduğunu hissedebileceğiniz, nefes kesici ses ve hikâyesiyle film süresince sıkılmadan izleyebileceğiniz başarılı bir yapım.

Kung Fu Marvel

Karakterin hikayesinin anlatıldığı solo bir film olan Shang-Chi; aile draması, komedi gibi duyguların yanı sıra aksiyon, dövüş sahneleri, savaş, mitoloji ve uzak doğu kültürünü bir arada barındırıyor. Oluşturdukları atmosfer seyirciyi içeriye doğru çekiyor. Dövüş sahneleri izleyicilerin damarlararına heyecan pompalıyor. Gereksiz görülen aksiyon sahnesine pek rastlanmıyor. Kimi dövüş sahneleri, Avatar the Last Airbender izliyormuşsunuz gibi hissetmenize sebep oluyor.

Film, süresini iyi kullanarak karakterlerini hikayeleriyle birlikte hiç uzatmadan anlatıyor. Görsel olarak sahne ve karakterler çok başarılı duruyor. Müzik seçimleri ve müziklerin girdiği anlara yerli yerinde. Mistik öğelerin kullanıldığı filmde, efektler de bir o kadar karşılığını alıyor. Film süresinin sonuna doğru genişleyen bir hikâyeyle aksiyon git gide artış gösteriyor. Ara sahnelere serpiştirilen komik sahneler de filme renk katıyor. Ancak yüzüklerden bahsetmemiş olmaları Lord of the Rings filminde yüzüğünün işlevinin anlatılmamış olduğunu bir kez daha zihnimize hatırlatıyor. Serinin devam filmi için saklanmış olabilir.

MCU’da yeni bir origin yapım görmüş olmak son derece iyi hissettiriyor. After credits sahnelerinden sonra anlaşılıyor ki Shang-Chi, MCU için önemli bir karakter olacak gibi görünüyor.

Kaynakça

https://tr.wikipedia.org/wiki/Shang-Chi

https://www.beyazperde.com/filmler/film-270144/

https://www.imdb.com/title/tt9376612/


BENZER YAZILAR

Firefly Lane: Ateşböceği Yolu

70'lerde "Firefly Lane" isimli sokakta yaşayan Tuly ve Kate adında iki kızın karşılaşmalarıyla başlayan muhteşem dostlukları, hayat hikayeleri.

Vazgeçilemeyen Komedi: The Office

Klasikleşmiş bir komedi dizisi olan The Office dizisini beraber inceleyelim. Amerikan versiyonunun karakterlerine kısaca bir göz atalım.


Paylaş