8-17 Ekim 2021 tarihinde İstanbul'da başlayacak olan Filmekimi Film Festivaline dair detaylar ve merak edilenler.

İKSV 2021 Filmekimi

İKSV (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) tarafından 2002 yılında başlayan Filmekimi, başladığı tarihten itibaren bugüne kadar yurtdışındaki başka film festivallerinde ödüller almış ve beklenen birçok filmin gösterildiği bir film festivali. İlk sekiz yılında İstanbul “Emek Sineması’nda” gösterilmeye başlansa da, 2011 yılından itibaren artık arasında Eskişehir, Diyarbakır, Gaziantep, Trabzon’un da bulunduğu Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde de gösteriliyor. Geçtiğimiz sene çevrimiçi internet üzerinden düzenlenen Filmekimi, bu Ekim ayında da 20. kez sinemaseverlere vizyona önümüzdeki aylarda girecek olan ve Venedik Film Festivali ve Cannes Film Festivali gibi festivallerden de ödül alan filmleri, herkesten önce festival kapsamında izleme şansı sunuyor.

20. İKSV Filmekimi Nerede ve Ne Zaman

Her sene olduğu gibi bu sene de Ekim ayında başlayacak olan festivalin tarihleri, şehirlere göre değişiklik gösteriyor. İstanbul’da 08-17 Ekim’de başlayacak olan festival üç farklı sinema salonunda gösterilecek; Atlas 1948, Beyoğlu Sineması ve Kadıköy Sineması. Ayrıca bu sene sadece üç farklı ilde gerçekleşecek olan Filmekimi; Ankara’da 15-19 Ekim arası Cinemaximum Armada ve İzmir’de 22-26 Ekim arası Cinemaximum Mavibahçe’de gerçekleşecek. Merakla beklenen 20. İKSV Filmekimi İstanbul biletleri Lale Kart üyeleri için indirimli olarak 29 Eylül 10.30’da satışa çıkacak. Ankara ve İzmir biletleri 4 Ekim’de genel satış biletleri ile birlikte 4 Ekim 10.30’da Passo.com.tr internet adresinden satışa çıkacak.

İstanbul gösterimleri haftaiçi tam bilet 35 TL, indirimli ise 25 TL, Cumartesi ve Pazar günleri ise olacak gösterimlerde tam bilet 45 TL, indirimli ise 30 TL olacak. Ankara ve İzmir biletleri 21.30 hariç tam bilet 30 TL, indirimli ise 22 TL olacak. 20. Filmekimi için Korona virüs gereksinimleri filmekimi.iksv.org internet adresinde bulunuyor.

Filmekimi 2021'deki Bazı Filmler

Titane (Açılış Filmi)

6 Numaralı Kompartıman (Compartment No. 6)

Petrov Grip Oldu (Petrov’ Flu)

Yol Ayrımı (The Divide)

Memoria

The Power of the Dog

The Hand of God

Murina

İnek (Cow)

Kardeşlerim ve Ben (My Brothers and I)

Kan Portakalları (Bloody Oranges)

Kuzu (Lamb)

Kürtaj (L’evenement)

Kumarbaz (The Card Counter)

Fransız Postası (The French Dispatch)

Ali and Ava

Belle

Ayrı Dünyalar (Between Two Worlds)

Aline

Dune (Kapanış Filmi)

20. Filmekimi Festivali'nde Öne Çıkan Filmler

The French Dispatch (Fransız Postası)

Daha önce “Büyük Budapeşte Oteli”, “Moonrise Kingdom” gibi filmlerinden de tanıdığımız yönetmen Wes Anderson’ın yeni filmi “The French Dispatch” de sinemalardan önce Filmekimi’nde gösterime çıkacak filmlerden. Timothée Chalamet, Léa Seydoux, Bill Murray, Adrien Brody, Frances McDormand gibi birçok yıldız da filmin kadrosunda yer almakta.

Film, Fransız Postası Dergisi isimli hikâyeleri hayata geçiren bir kurgusal bir yirminci yüzyıl Fransız şehrinde geçiyor. The French Dispatch Cannes Film Festivali’nde de Altın Palmiye ödülüne aday oldu. IMDb puanı 7,2 olan filmin, 3 Aralık 2021’de vizyona girmesi bekleniyor.

Titane

Fransız ve Belçika ortak yapımı olan Titane, Filmekimi’nin öne çıkan filmlerinden biri. 2016’da da “Raw” isimli filmiyle de Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü alarak öne çıkan Julia Ducournau yönetmen koltuğunda oturuyor. Filmekimi'nde de açılış filmi olarak gösterilecek filmin, Vincent Lindon, Agathe Rouselle, Garance Marillier gibi oyuncular da filmin oyuncu kadrosunda bulunmakta.

Bir havalimanında yüzü morarmış bir adam özel müfettişler tarafından bulunduktan sonra bu kaybolan adamın Adrien Legrand isimli biri olduğunu öne sürer, bu süreçte bir yandan da birçok cinayet olur. Titane, 2021 Cannes Film Festivali’nde de Altın Palmiye ödülü aldı. Filmin Türkiye vizyon tarihi belirli değil.

The Power of the Dog

“The Piano”, “The Bright Star” gibi filmlerden de tanıdığımız ve Venedik film Festivali’nde de En iyi Yönetmen ödülünü alan Jane Campion’ın yeni filmi The Power of the Dog, Thomas Savage’ın aynı isimli romanından uyarlandı. Film, iki kardeşin Montana’daki çiftliğine odaklanıyor. Erkek kardeşi eve yeni eşi ve onun oğlunu getirdiğinde Phil, kendini yeni bir aşkın ortasında bulacaktır. Sherlock” dizisiyle de öne çıkan ve son zamanlarda Marvel’da Doctor Strange karakterine can veren Benedict Cumberbatch ve  “Spiderman” ve “Melancholia” filmlerinden tanıdığımız Kirsten Dunst gibi oyuncular da filmin kadrosunda bulunmakta. Film 1 Aralık’ta Netflix üzerinden izlenebilecek.

Anette

Birkaç ülkenin ortak yapımı olan Anette, "Holy Motors" filmi ile de tanınan Fransız yönetmen Leos Carax’ın İngilizce ilk filmi. Cannes Film Festivali’nde de açılış filmi olan Anette, bir stand up komedyeni ve opera şarkıcısı eşinin iki yaşındaki kızlarının şaşırtıcı bir yeteneğe sahip oluşunu konu ediniyor.

Lady Gaga ile beraber çektikleri “House of Gucci (Gucci ailesi)” isimli filmiyle adından söz ettiren Adam Driver ve “Inception” ve “La Vie En Rose” filmleri ile tanıdığımız Fransız oyuncu Marion Cotillard başrolleri paylaşmakta. Film, 2021 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye aday oldu ve en iyi yönetmen kategorisinde de ödüle sahip oldu. Türleri müzikal, romantik ve drama olan filmin Türkiye vizyon tarihi belirli değil.

Dune

Bu senenin en çok beklenen filmlerinden olan Dune da Filmekmi’nde gösterime girecek filmlerden bir diğeri. IMDb’de 54 bin kişinin oylarıyla puanı 8,4. Frank Herbet’in de 1965 tarihli aynı isimli romanına dayanan film, kitabı kadar ilgi çekiyor. Fransız-Kanadalı film yönetmeni Denis Villeneuve, son zamanlarda çok ilgi çeken çalışmaları “Blade Runner 2049”, “Arrival”, “Prisoners” gibi filmlerinden sonra Dune: Çöl Gezegeni ile de çok ses getireceğe benziyor.

Özellikle de oyuncu kadrosundaki Call Me By Your Name’den tanıdığımız Timothée Chalamet, son zamanlarda yükselişte olan “Spiderman”, “Malcolm and Marie” ve “Euphoria” gibi yapımlardan tanıdığımız Zendaya ile sinemaseverlerin ilgi odağında. Ayrıca, Jessica Chastain ile başrolü paylaştığı yeni dizisi “Scenes from a Marriage” ile öne çıkan Oscar Isaac da filmin oyuncu kadrosunda bulunmakta. Uyarlandığı kitaptaki gibi film de, soylu bir aileden gelen bir erkek çocuğun galaksideki en önemli ve değerli varlığı korumayla görevlendirilmesini işliyor. Filmin 22 Ekim 2021 tarihinde Türkiye’de vizyona girmesi bekleniyor.

L’événement (Kürtaj)

2000 tarihinde çımış olan Annie Ernaux’nun yazdığı kitabın da uyarlaması olan L’événement, 1960’ların Fransa’sında Anne isimli bir üniversite öğrencisinin kürtaj yasağı zamanında, tutuklanma riskine girerek kürtaj ile olan deneyimini konu alıyor. Yönetmen koltuğunda Fransız yönetmen Audrey Diwan oturmakta. Filmin kadrosunda, Anamaria Vartolomei, Kacey Mottet Klein, Luana Bajrami gibi isimler oturuyor. 2021 Venedik Film Festivali’nde FIPRESCI ödülüne ve Altın Aslan’a sahip oldu. Filmin Türkiye vizyon tarihi belirli değil.

Kaynakça

https://filmekimi.iksv.org/tr

https://www.imdb.com/?ref_=nv_home

https://tr.wikipedia.org/wiki/Anasayfa


BENZER YAZILAR

Türk Sinematek Derneği

1965'te kurulup 1980'da kapatılan Türk Sinema Derneği ve Yeni Sinematek Sinemaevi hakkında bilgiler.

Sinemanın Şairi: Krzysztof Kieślowski

Dünya sinemasının en iyi yönetmenleri arasında gösterilen Krzysztof Kieslowski'nin hayatı, filmleri ve sanat anlayışı.


Paylaş