David Lowery'nin yönettiği ve başrolünde Dev Patel'in yer aldığı, Arthur efsanelerine dayanan The Green Knight filmi hakkında bilgiler.

The Green Knight, başrolünde Dev Patel'i bulunduran ve David Lowery tarafından yönetilen bir bağımsız filmdir. Film, Sir Gawain and The Green Knight isimli 14.yüzyıldan kalma Arthur efsanelerinden birinden uyarlanmıştır. Fantastik bir film olan ve mistik ögelere sahip olan The Green Knight içinde macera, gizem ve aksiyonu barındırıyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye’de gösterime giren film pandemi sebebiyle 2020’de gösterime girmeyip 2021’e kalan filmlerden.

Yönetmen: David Lowery
Senarist: David Lowery
Oyuncular: Dev Patel, Alicia Vikander, Joel Edgerton, Sarita Choudhury, Barry Keoghan
Yapım Şirketleri: Ley Line Entertainment, Bron Studios, Wild Atlantic Pictures, Sailor Bear
Puanları: IMDB - 7.4, Rotten Tomatoes - %88, Letterboxd - 3.9

The Green Knight Fragmanı

Filmin Konusu

The Green Knight, kral Arthur efsanelerinden biri olan ve yazarı bilinmeyen bir halk hikayesine dayanıyor. Film, Arthur’un yeğeni ve Arthur’un yuvarlak masa şövalyelerinden Sir Gawain’in atıldığı bir serüvene odaklanıyor. Filmin başında Green Knight (Yeşil Şövalye) isimli gizemli bir yaratık, Arthur’un şövalyelerinden herhangi birini kendisine karşı dövüşe davet ediyor. Gawain, Green Knight’ın meydana okumasını ve antlaşmasını kabul ediyor. Antlaşma, Gawain’in Green Knight’a karşı kullandığı darbenin aynısını, Green Knight’ın bir yıl sonra Gawain’e karşı kullanacağını söylüyor. Filmin kalanı ise Gawain’in bir yıl sonra Green Knight ile buluşacağı yere giderkenki yolculuğunu anlatıyor.

Filmin Oyuncuları ve Ekibi

Filmde Sir Gawain’i canlandıran Dev Patel, Slumdog Millionaire, The Man Who Knew Infinity ve Lion gibi filmleriyle tanınıyor. Oyunculuk kariyerine ünlü İngiliz gençlik dizisi Skins’teki Anwar Kharral karakteri ile başlayan Patel, ayrıca Aaron Sorkin’in HBO dizisi The Newsroom’da yer almıştır. En son Armando Ianucci’nin yönettiği The Personal History of David Copperfield’da oynamıştır ve kendisinin yönetip başrolünde oynadığı Monkey Man filmini çekip Netflix’e satmıştır.

Essel karakterini canlandıran Alicia Vikander Testament of Youth, Ex Machina ve The Danish Girl gibi filmleriyle bilinmektedir. Vikander, Eddie Redmayne’in başrolünde yer aldığı The Danish Girl filmi ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanmıştır. Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Cannes Film Festivali’nde başrolünde yer aldığı, Justin Chon’un yazıp yönetip oynadığı Blue Bayou filmi ilk gösterimini yapmıştır.

The Green Knight, filmin yönetmeni David Lowery’nin A24 Stüdyoları tarafından dağıtımı yapılan ikinci filmi. 2017 yılında yayınlanan ve eleştirmenlerce beğenilen A Ghost Story isimli filmi de A24 tarafından dağıtılmıştı. Ayrıca Lowery, 2016'da Disney’in 1977 yılında çektiği Pete’s Dragon filmini tekrardan uyarlamıştır ve yine Disney için Peter Pan & Wendy filmini çekmektedir.

Film Hakkındaki Genel Yorumlar

Amerika’da gösterime girdiği ilk haftasonu beklenenden daha çok gişe yapan The Green Knight, seyirciler ve eleştirmenleri ikiye bölen bir film. Rotten Tomatoes isimli film sitesine bakıldığında filmin eleştirmen puanı %88 iken seyirci puanı %49. Genel olarak, izleyiciler filmi ya çok sevmiş ya da hiç sevmemiş durumda. Filmden umduğunu bulamayan kesim içinde filmin uyarlandığı hikayeyi okuyup daha farklı bir film bekleyen insanlar var. Bunun yanında, izleyicilerin kalanında David Lowery’nin efsaneye getirdiği yeni bakış açısını ve filmin Gawain’in yolculuğuna daha çok odaklanmasını sevenler de var. Filmin en öne çıkan özellikleri içinde ise sinematografisi bulunuyor. Görsel efektlerin (CGI) ve pratik efektlerin, kamera oyunlarının birlikte kullanılması beğenilmiş.

6 Ağustos’ta Türkiye’de gösterime giren film hala sinemalarda!

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Green_Knight_(film)

https://www.indiewire.com/2021/07/the-green-knight-review-1234653532/

https://www.vox.com/22585318/green-knight-explained-ending-spoilers-girdle-winifred-temptation


BENZER YAZILAR

Life in a Day: Hayattan Bir Gün 2020 Belgesel Filmi

2011 yılında yayınlanan aynı adlı belgesel filminin devamı niteliğindeki Youtube özel yapım uzun metraj filmi ile ilgili detaylar.

The Godfather

Mario Puzo'nun romanından esinlenerek Coppola'nın yönetmenliği ile çekilen The Godfather, sinema tarihinin mihenk taşlarından birisi ve mafya filmleri ile ilgili düşüncelerimizi değiştirecek bir yapım.


Paylaş