Geçtiğimiz aylarda üçüncü sezon finali yapan, kara mizah ve drama dolu bu ödül rekortmeni dizinin incelemesini sizler için hazırladık.

Succession Hakkında Genel Bilgi

Sucession 2018 yılında Amerika’da yayına giren bir HBO yapımı hiciv-drama dizisidir. Dizi Jesse Armstrong tarafından yazılmaktadır. Başrollerinde Jeremy Strong, Brian Cox ve Matthew Macfadyen gibi ünlü isimler bulunan dizi En İyi Televizyon Dizisi Altın Küre ve En İyi Drama Dizisi Primetime Emmy gibi birçok önemli ödülün de sahibidir. Dizinin müziklerini ünlü besteci Nicholas Britell yapmıştır. Üçüncü sezonu 17 Ekim 2021 tarihinde yayımlanmış dizi dördüncü sezon onayı da almıştır. Dizinin IMDb puanı 8.8'dir.

Dizinin fragmanı aşağıdadır.

Succession Genel Konusu ve Sezonların İncelenmesi

Succession genel itibariyle oldukça zengin bir medya patronu olan Logan Roy’un, emekli olma düşüncesi ile başlar. Daha sonra kendisinin sıfırdan kurduğu şirketi Waystar Royco'yu, çocuklarına devretmesi ve bunun doğurduğu çocuklar ve babaları arasındaki güç yarışını anlatır. Dizi uzaktan bakıldığında hepsi birer güç bağımlısı gözüken Roy ailesinin yakın penceresine girer ve her karakteri çevresiyle birlikte mercek altında incelememize olanak sağlar. Zekice yazılmış senaryosu ve usta oyunculuklara sahip dizi, genellikle karakterler ve diyalogları odaklı çekilir, böylece oyunculara da doğaçlama yapacak alanlar bırakır, bu da diziye ayrı bir keyif katar.

İlk bölüme Logan Roy’un 80. yaş günü yemeği ile başlıyoruz. Logan şirkette aktif olarak çalışan tek çocuğu olan Kendall’a şirketin bir sonraki CEO’su olma sözünü vermiştir. Kendall uzun süren çalışmaları sonucu bu makamı kazandığından dolayı çok mutludur ve babasının bu doğum günü yemeğinde kararını herkese açıklamasını ummaktadır. Bu sırada şirket olarak Vaulter adlı başka bir şirketle çok kritik bir anlaşma yapılmaktadır. Kendall anlaşmayı kazanmak için babasına söz verir.

Bölüm boyunca anlaşma ve babasının doğum günü arasında mekik dokur. Logan da bu sırada oğlunu bir sınavdan geçirmektedir. Bölümün bir noktasında Kendall’ın babasının doğum gününe katılmak ve şirketle kalmak arasında bir tercih yapması gerekir. Yaptığı bu seçim ve sonrasında alınan kararlar dengeleri tamamen değiştirecek ve kartların yeniden dağıtılmasına yol açacaktır.

Bu kısımdan itibaren sezonlardan bahsedeceğiz, her sezon kendi içinde spoiler içermektedir.

Succession Sezon 1

Kendall yıllar süren rehabilitasyon ve uyuşturucuyu bırakma süreci sonucunda şirkete adapte olmuş ve oldukça güçlü bir şekilde şirketin sonraki CEO'su olmayı istemektedir ancak Logan verdiği sözü tutmaz ve aile yemeğinde kendisinin bir süre daha CEO olarak kalmak istediğini açıklar. Bunun sonucunda Kendall yıkılır ve sezon genel olarak Kendall’ın kazandığı koltuğu alma savaşı şeklinde ilerler. İlk bölümün sonunda Logan kalp krizi geçirir bunun sonucunda şirketin hisseleri hızlıca düşer ve birinin hızlıca şirketin başına geçmesi gerekir. Bu da şirket hakkında en çok bilgiye sahip olan Kendall olur. Diğer iki kardeşi Shiv ve Roman bunu desteklemese de Kendall acil olarak şirkete geçer ve şirketi kurtarmaya çalışır. Buna karşılık Logan hasta olmasına rağmen sağlığını hiçe sayarak şirkette kalmaya devam eder.

Kendall da bir sonraki hamle olarak babasının hasta olduğunu diğer yöneticilere gösterir ve kardeşi Roman ile iş birliği içine girip bir güven oyu düzenler ancak güven oyu sırasında bir hissedarı ikna etmek için gitmek zorunda kalınca toplantıya yetişemez. Sonuç olarak Roman’ın da toplantı sırasında babasının tarafına geçmesiyle toplantıyı Logan kazanır ve Kendall şirketten kovulur.

Kendall daha sonra intikamını alıp şirketin başına geçmek için arkadaşı Stewy ve onun ortağı Sandy ile hisselerini birleştirip, babasına karşı bir savaş daha başlatır. Savaşı bir bilgi sızıntısı yüzünden Shiv’in düğününde başlatmak zorunda kalan Kendall, tam kazanmak üzereyken yaptığı büyük bir yanlışla tekrar babasının ipleri almasına sebep olur.

Succession Sezon 2

Kendall için oldukça dramatik başlayan bu sezonda Kendall babasının himayesi altındadır ve tüm sezonu yaşattığı büyük acının verdiği sorumluluk hissiyle boğuşarak geçirir. Kendall son anda geri çekilse de Sandy ve Stewy bu hissedarlar savaşını sürdürmeye kararlıdır ve bu şirketin sonunu getirebilir. Logan’ın şirket için acil bir CEO seçmesi gerekir ve burada şirketle aslında ilgilenmek istemeyen kızı Shiv’i kullanır. Shiv politikayla ilgilenmektedir ve başkanlık seçimlerinde babasının desteklemediği bir adayı temsil eder. Logan ona bu hissedarlar savaşını kazanmaları dahilinde şirketin CEO’su olma teklifini sunar. Shiv teklifi kabul edip politikayı bırakır böylece Logan istediği iki şeyi de almış olur.

Bu sırada Logan, şirketi kurtarmak için bir sonraki hamle olarak tüm yerel tv kanallarını altına almak ister. Bu sayede Pierce ailesiyle tanışırız ve gerilimli bir anlaşma sürecinin olduğu birkaç bölüm izleriz. İşler Roy ailesi için güzel ilerlerken Waystar’ın içindeki bazı gizli belgeler dışarı sızdırılır sonuç olarak anlaşma iptal olur ve Waystar şirketi, tüm aile bir yargı sürecine girer.

Mahkemeden kurtulmaları için güçlü bir kurbanlara ihtiyaçları vardır ve sezon finalinde bu kurban Kendall olarak seçilir ve Kendall hapse girmesi için New York’a gönderilir. Kendall için her şey bitmiş gibi gözüküyordur ancak basın konferansında yaptığı herkesi şaşırtan çıkışıyla dengeler birdenbire altüst olur. Kendall tüm olaylar için babasını suçlamaktadır üstelik elinde kanıtlar da vardır. Bu epik sezon finali ile yeni bir Kendall ve Logan savaşı başlar.

Succession Sezon 3

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan sezon Kendall’ın zafer sarhoşluğuyla başlamaktadır. Yanına sağlam bir ekip alan Kendall, babası ve şirketiyle tekrar savaşmaya hazırdır. Logan’ın ekibinde ise CEO olma sözü verilmiş ancak tutulmamış olduğundan dolayı gururu kırılmış Shiv, hevesli küçük kardeş Roman ve şirketin yönetim kurulu vardır. Roman ilk sezonlarda şirket ile sadece eğlencesine ilgilenirken sezonlar ilerledikçe daha çok dahil olmak ister ve sonunda şirketle ilgili eğitimlere katılır, alaycı ve umursamaz olduğu için kimse tarafından ciddiye alınmayan Roman, üçüncü sezonun dolaylı yoldan CEO olma sözü verilen kurbanı olarak seçilir.

Logan ve Kendall arasındaki savaş, hissedarlar toplantısı sürecinde biraz durulmak zorunda kalır. Şirketin hissedarlarla bir anlaşmaya varması gerekir yoksa hisselerini geri çekeceklerdir bu da şirketin batmasına yol açacaktır. Sezonun yarısı hissedarları ikna etmekle geçer ve sonunda toplantıda bir anlaşmaya varılır ve olay Logan’ın istediği gibi biter. Bu sırada Kendall da son kozlarını oynar ancak işler onun istediği gibi ilerlemez ve daha da dibe batar. Suçluluk duygusu, yaptığı hiçbir işin olmaması, güvendiklerinin ihaneti onu sezon sonlarına doğru ciddi bir melankolik bir hale sokar.

Şirkete dönersek, şirket hissedarlar toplantısı sonrası yıkılmamıştır ancak yine de oldukça kan kaybeden şirketin ilerleyebilmesi için kendini yenilemesi gerekir. Medya yazılımı konusunda uzman Gojo adlı genç bir şirketle anlaşmalar yapılmaya çalışılır. Bu anlaşmaları Roman ayarlar ve tam sonuca geldiklerinde, Logan ve Gojo şirketinin kurucusu gizli bir anlaşma içine girerler. Logan çocuklarından habersiz tüm şirketi Gojo'ya satmaya çalışır. Bu ihaneti öğrenen Roy kardeşleri ilk kez güçlerini birleştirip babalarını engellemek için şirketi basarlar. Annelerinin yaptırdığı bir anlaşma sayesinde sahip oldukları veto haklarını kullanmak isterler ancak her şeyi öğrenen Logan bunu iptal etmesi için annelerini ikna eder. Bu kez sadece Kendall değil tüm çocuklar babaları tarafından kandırılmıştır. Bölümün sonunda Shiv babasının bu veto haklarını öğrenmesini sağlayan kişinin eşi Tom olduğunu anlar ve dengeler tekrardan tamamen değişir.

Adeta bir satranç tahtasındaki milyon dolarlık güç savaşlarını izleyebileceğiniz bu diziyi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Succession Oyuncuları

(Soldan sağa doğru)

-Logan Roy'un eşi Marcia Roy (Hiyam Abbas) 

-Shiv Roy'un eşi Tom Wambsgans (Matthew Macfadyen)

-Roy ailesinin en küçük çocuğu Roman Roy (Kieran Culkin)

-Şirketin genel danışmanı Gerry (J. Smith-Cameron)

-Logan Roy (Brian Cox)

-Kendall Roy (Jeremy Strong)

-Kuzen Greg (Nicholas Braun)

-Roy ailesinin en büyük oğlu Connor Roy (Alan Ruck)

-Roy ailesinin kızı Shiv Roy (Sarah Snook) 

Succession Müzikleri

Dizinin müziklerini Don't Look Up, If Beale Street Could Talk, The King, Whiplash ve Oscar ödüllü film Moonlight’ın da bestecisi Nicholas Britell yapmıştır. Yaptığı dizinin açılış müziğiyle Emmy ödülü alan santaçı aynı zamanda üç kez Oscar’a aday gösterilmiştir.

-Dizinin efsanevi açılış müziği

-Million Dollar Home Run

-Shiv's Move

-You Have To Be A Killer


BENZER YAZILAR

Letterboxd Uygulaması

İzlediğiniz filmleri bir günlük gibi puanlamanız ve yorumlarınızla kaydetmenize olanak sağlayan Letterboxd uygulaması hakkında bilgiler.

Normal People : Biraz Aşk Biraz Acı

Eğer 20'li yaşlarındaki bu genç çiftin hikayesine başlamaya karar verdiyseniz, derinden etkilenmeye hazır olun.


Paylaş