Jeff Koons, sanat dünyasının hakkında en çok tartışılan ve sansasyon yaratan sanatçılarından birisidir. 1955 doğumlu sanatçının günlük hayatta sıkça karşılaştığımız nesnelerden yola çıkarak eserler oluşturması ve yanında çalışanların heykellerinin üretimine yardımcı olması sanatseverler arasında pek çok tartışmaya yol açıyor. Kimileri eserlerini çok ilgi çekici bulup “yeryüzünün yaşayan en pahalı sanatçısı” unvanını hak ettiğini belirtse de, kimileri fikirlerini orijinal bulmuyor. Tüm bunların yanı sıra, Koons’un “Kitsch” olanı eserlerinde kullanıp, ortaya komik ve estetik açıdan ilgi çeken eserler üretmeyi başarması da hakkında konuşulmaya yetiyor.

Jeff Koons: New Paintings and Sculpture, 555 West 24th Street, New ...

“Kitsch”, Almanca ’da “sıradan” ve “banal” anlamına gelen bir terimdir. Sanatın hayatın kendisinden ilham aldığını düşünürsek eğer, 21. yüzyıl dünyasında “sıradan” nesneleri sanatın içine harmanlamak çok da şaşırtıcı olmayacaktır. Özellikle şişme balon görünümlü heykelleriyle popüler olan Jeff Koons, aslında her gün karşı karşıya geldiğimiz bu nesneleri bir sanat eseri halinde yansıtarak kendi eserlerini oluşturuyor.

1955 yılında Amerika’nın Pennsylvania eyaletinin York kentinde dünyaya gelen Koons, sadece 8 yaşındayken eski ünlü eserlerin kopyasını resmederek “Jeffrey Koons” ile imzaladı, babasının mobilya mağazasında satmaya başladı. 

Jeff Koons (With images) | Jeff koons, Lovers art, Michael jackson ...

Post-Pop jenerasyonun bir parçası olan Jeff Koons, Pop Art hareketini popüler kültür ve medyanın etkisiyle harmanlayarak devam ettirdi. Liseden sonra 1972 yılında Albert Sangiamo’dan dersler aldığı Maryland Enstitüsü Sanat Koleji’nde öğrenim görmeye başladı. Daha sonrasında Chicago Sanat Enstitüsü’nde değişim öğrencisi olarak okuma fırsatını yakaladı. 1976 yılında mezun oldu. Mezuniyetinden bir sene sonra New York’a taşındı ve MOMA’da (Museum of Modern Art) tanıtım, karşılama gibi işlerde çalıştı, kısa sürede giyimi, satış konusundaki kabiliyeti ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bu zaman diliminde ayrıca plastik ve ayna gibi ürünlerinin yardımıyla şişme balonla yapılan çiçek ve tavşan figürlerini içeren ilgi çekici heykeller üretmeye başladı. 1980 yılında ise müzeden ayrılarak finans sektörüne yöneldi fakat eserlerini üretmeye devam etti. Ayrıca 1980 yılında ilk solo sergisini açtı.

Jeff Koons Inaugurates His Tulip Sculpture in Paris. Finally ...

Gerçek elektrikli vakum süpürgesini bile manifestosuyla bir sanat eseri haline dönüştüren Jeff Koons, ürettiği eserler ile yaşayan en pahalı sanatçısı unvanını aldı. 1986 yılında yaklaşık bir metre yüksekliğinde paslanmaz çelikten ürettiği tavşan heykeli (Koon’s Rabbit) , 2019 yılında 91 milyon 75 bin dolara açık artırmayla satıldı. 1900’lü yılların en ikonik eserleri arasında anılan bu heykel ile Jeff Koons yaşayan en pahalı sanatçı rekorunu da bu satışla kırdı. 

Stop Hating Jeff Koons - The New York Times

1988 yılında “Banality” adını verdiği heykel serisiyle günümüzdeki popülerliğine ulaşmaya başladı. Bu serginin en dikkat çekici eserlerinden biri de Michael Jackson’ın ve evcil şempanzesinin gerçek boyutlarda yapılan Michael Jackson and Bubbles heykeli oldu. Popüler kültüre sıkça eserlerinde yer veren Jeff Koons, Lady Gaga için “Artpop” albümünün kapağını tasarladı. 

 

ARTPOP by Lady Gaga | Capas de álbuns, Jeff koons, Lady gaga

Koons ve şişme balon görünümlü eserleri moda sektörüne de ilham olup, ürünler lisanslı olarak satılıyor. Stella Mccarteney’nin 2006 yılı koleksiyonunda Jeff Koons esintileri çok bariz bir şekilde görülüyor. 

Rabbit – Stella McCartney Necklace Pendant by Jeff Koons (2005-2009)


Günümüzde New York’ta yaşamakta olan sanatçının işleri kimileri tarafından çokça eleştirilse de kimileri tarafından çok takdir görüyor. Eserleri pek çok ünlü müzede sergilenen Jeff Koons, sanat tarihinin hakkında en çok tartışılan yaratan sanatçılarındandır. Tüm tartışmalara rağmen yaşayan en pahalı sanatçı unvanına sahip olmayı da başarıyor.  

Kaynakça:

https://www.biography.com/artist/jeff-koons

https://www.britannica.com/biography/Jeff-Koons

http://www.jeffkoons.com/biography-summary

https://www.guggenheim.org/artwork/artist/Jeff-Koons


BENZER YAZILAR

Haftanın Gelişmeleri 6 - 12 Eylül 2021

Garip Bülbül Neşet Ertaş filmi, Airbnb'nin Afgan mülteciler için sağlayacağı ücretsiz konaklama imkanı, Katar'ın FIFA 2022 Dünya Kupası için açacağı tesisler, WhatsApp'ın yeni özelliği ve Apple Car hakkında haftanın yeni haberleri.

Teknolojinin gelmesiyle ortadan kalkmış 5 ilginç meslek

Teknolojinin gelişmesiyle miyadı dolmuş olan ve okuyunca ilginç gelen 5 mesleği sizin için derledik.


Paylaş