Nisan ve Mayıs aylarında yayınlanan kitapları kısaca tanıttık.

Yeni Çıkan Kitaplar 2021 Nisan-Mayıs: Yayınlananlar

Gazi’nin Sineması Ali Özuyar (Yapı Kredi Yayınları)

Sessiz Dönem Türk Sinema Tarihi ve Hariciye Koridorlarında Sinema gibi kitap çalışmalarıyla, alanındaki başarını kanıtlayan Ali Özuyar, 2021 baharında karşımıza yeni çalışması Gazi’nin Sineması ile çıkıyor. Konuya dair belge eksikliğine rağmen, oldukça verimli bir eser ortaya çıkmış.

Klara ile GüneşKazuo Ishiguro (Yapı Kredi Yayınları):

Lâle Akalın tarafından çevrilen eser, yazarın Beni Asla Bırakma romanını sevenlere göre diye tanımlanmış arka kapakta. Kazuo Ishiguro sevenlerin bu eseri kaçırmamasını tavsiye ederiz.

Kökler – Simon Weil (Ketebe Yayınları):

Avrupa’nın özgün filozoflarından Simon Weil tarafından yazılan eser, ruhun İhtiyaçları, köksüzleşme ve köklere dönüş başlıklı üç bölümden oluşuyor. Eserin çevirmeni Yusuf Yenen bunun yanında metin içinde T. S. Eliot tarafından yazılmış bir önsöz var. Bu yeni baskı ise 4 Mayıs 2021 günü yayınlandı.

Hugh Selwyn MauberleyEzra Pound (Ketebe Yayınları): 

Modernist şiirin en farklı isimlerinden Ezra Pound tarafından yazıldı. Elvesa Koytak ile Ahmet Ölmez’in ortak çevirisiyle 1 Mayıs günü Türkçeye kazandırıldı.

Thomas Aquinas – O. Faruk Akyol (Alfa Yayınları):

18 Mayıs 2021 tarihinde yayılan eser, 13. Yüzyıl Ortaçağ Felsefesinin mühim simalarından Thomas Aquinas’ı mercek altına alıyor. 

İbni HaldunRobert Irwin (Alfa Yayınları):

Roger Garaudy’nin, İslam’ın Marx’ı olarak tanımladığı İbni Haldun üzerine kapsamlı bir entelektüel biyografi, Abdullah Yılmaz tarafından çevirisi yapılan eserin kapağını, Adnan Elmasoğlu hazırlamış.

Fatih Devri Üzerine Tetkikler ve Vesikalar IHalil İnalcık (Kronik Kitap):

Osmanlı Tarihi araştırmalarının anıt isimlerinden Halil İnalcık’ın çalışmaları, vefatından sonra da kitaplıklarımızda yer bulmaya devam ediyor. Daha öncesinde, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılan, Fatih Sultan Mehmet biyografisinin yanı sıra, saygı değer hocanın Fatih Dönemi araştırmalarının da üzerinde durulması dikkate değer bir gelişme.

Hesap Lütfen! – Vedat Milor (Kronik Kitap):

Ciddiyetle yürüttüğü gastronomi araştırmalarının yanı sıra, popüler yemek tartışmalarıyla da tanınan Vedat Milor, bu kitapta Nurhak Kaya ile söyleşmiş.

Bir Dilim BiftekJack London (İş Bankası Yayınları):

Modern Klasikler Dizisinin 170. Eseri olarak yayınlan Bir Dilim Biftek, Levent Cinemre tarafından çevrilmiş, eser başlığıyla aynı adlı bir öykü ile Meksikalı öyküsünden oluşuyor.

Carmen - Prosper Merimee (İş Bankası Yayınları):

Berna Günen çevirisiyle Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisinden çıkan eser, romantizm akımı içinde yer alıyor.

Günlük Cilt 1  – Şair Nigar Hanım (Timaş Yayınları):

19. Yüzyıl ile 20. Yüzyıl aralıklarında faaliyet gösteren Şair Nigar Hanım 25 yaşından beri günlük tutmaktadır. Mayıs ayında yayınlan günlüklerin ilk cildi ise Zeynep Bektaş tarafından yayına hazırlanmış ve Nazan Bekiroğlu tarafından notlandırılmış.

Ben Şeyh Bedreddin Samet Altıntaş (Timaş Yayınları):

Şeyh Bedreddin, ülkemizde hem edebi hem de entelektüel tartışmalara bolca konu olan bir isim, Samet Altıntaş’ın yorumuyla bu merak kurguyla gerçeğin yerini değiştirmiştir. Alanında uzman bir araştırmacının Şeyh Bedreddin gibi mühim bir tarihsel figürü anması her halükarda kıymetlidir.

Yakında

Genç Harold’ın Yolculuğu/Childe Harold’s Pilgrimage Lord Byron(Beyoğlu Kitabevi): Lord Byron’un başyapıtı, 24 Mayıs Pazartesi günü hem çeviri hem de kendi dilinde okurun karşısına çıkıyor, İngiliz Romantik Edebiyatının bu önemli eserinin çevirisini Tamer Gülbek’e, sunuşu ise ayrıca bu konudaki araştırmalarıyla tanınan Beyoğlu Kitabevi kurucusu Hasan Aksakal’a ait. 

Kayıp Tanrılar Ülkesi – Ahmet Ümit(Yapı Kredi Yayınları): 15 Haziranda yayınlanacağı duyurulan eser hakkında, şimdiki bilgilerimiz her ne kadar eserin kapağı ve eserden bir alıntı ile sınırlı olsa da Ahmet Ümit tarafından yazılan bir romanın heyecan verici bir haber olduğunu söyleyebiliriz.

Yazılı Kaynaklar

1. Ketebe İnternet Sitesi

2. Yapı Kredi Yayınları İnternet Sitesi

3. İş Bankası Yayınları İnternet Sitesi

4. Timaş Yayınları İnternet Sitesi

5. Kitapyurdu

6. Alfa Yayınları İnternet Sitesi

7. Ahmet Ümit Duyuru


BENZER YAZILAR

Edebiyat Festivalleri: Hay Festivali

30 yılı aşkın süredir düzenlenen, Birleşik Krallık’ın en büyük festivallerinden biri olan Hay Festivali ve tarihçesi.

Kazuo Ishiguro: Değişen Dünyada Bir Sanatçı

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Kazuro Ishiguro'nun yaşam öyküsü ve eserleri.


Paylaş