Instagram, ebeveynlerin çocuklarını denetleyebileceği Aile Merkezi özelliğini kullanıma sunuyor.

Meta, sanal gerçeklik ve Instagram için hazırladığı "ebeveyn denetimi" özelliklerini açıkladı. Yeni özellik ilk olarak Aile Merkezi ismi altında Instagram için kullanıma sunuluyor. 

İlk kez 20 Mart'ta ABD'li kullanıcıların beğenisine sunulan Aile Merkezi özelliği, anne ve babalara, çocuklarının Instagram kullanımı üzerinde denetim yetkisi getiriyor. Yeni özellik, ailelerin bilinçlenmesine fayda sağlayacak özel makaleler de sunuyor.

Instagram'ın başkanı Adam Mosseri'nin yaptığı açıklamaya göre, "Aile Merkezi" isimli özellik platforma eklendi. Peki bu özellik tam olarak ne işe yarıyor ve diğer kullanıcılara ne zaman ulaşacak? 

Aile Merkezi Özelliği

Instagram, bir süredir çocukların ve ergelik döneminde olan gençlerin platformu daha güvenli bir şekilde kullanabilmeleri üzerine çalışmalar yapıyor. Aile Merkezi özelliği de bu çalışmalardan biri. Bu özellik ile aileler, çocuklarının uygulamayı kullanmaları üzerinde geniş kapsamlı bir denetim imkanı buluyor. Instagram'a göre bu özellik, çocukları korumak üzere atılan adımlardan biri ve devamı da gelecek. 

Instagram Aile Merkezi Ne İşe Yarıyor?

Şimdilik yalnızca ABD'de kullanıma sunulan Aile Merkezi özelliği, hem çocuklar üzerinde yeni bir denetim mekanizması kuruyor hem de anne ve babalara eğitim imkanı tanıyor. 

Bir ebeveyn, Instagram Aile Merkezi kısmına girdiğinde, çocuğunu sosyal medyanın risklerinden ne şekilde koruyabileceğine ilişkin makalelerle karşılaşıyor. Böylece daha bilinçli bir şekilde çocuklarının sosyal medya denetimini yapabiliyor. 

Özellik sayesinde aileler, çocuklarının Instagram kullanımı için sınırlama getirebiliyor. Platformda kimler tarafından takip edildiğini ve kimleri takip ettiğini görebiliyor. Çocuklar bir kullanıcıyı şikayet ettiği zaman bundan anne babalar da haberdar ediliyor. İlerleyen zamanda birden fazla ebeveyn hesabı denetiminin de platformda gerçekleştirilebileceği duyuruldu.

Instagram Aile Merkezi Nasıl Kullanılır?

Bu özelliğin kullanılabilmesi için anne babanın ve çocuğun Instagram hesapları arasında onaylama yapılması gerekiyor. Çocuğun hesabından verilen onay, ebeveyne birkaç imkan sunuyor. 

Mesela bir anne ya da baba, Aile Merkezi özelliği sayesinde çocuğunun günde kaç saat bu platformu kullandığını görebiliyor ve buna bir sınırlama getirebiliyor. Ya da şikayet edilen kullanıcıların listesi yine aile tarafından görüntülenebiliyor. 

Ebeveynin hesabından çocuğunun aktiviteleri Instagram'da şöyle görünüyor:

Aile Merkezi Özelliği Nerelerde Kullanılabiliyor?

Özellik şu an yalnızca ABD'de aktifleştirildi ve açıklamalarda gelecek için bir takvim paylaşılmadı. Özelliğin dünya geneline ne zaman aktarılacağı ya da Türkiye'ye ne zaman geleceği belli değil. 

Üstelik Aile Merkezi özelliği şu an yalnızca mobil uygulama üzerinden erişilebilir. İleriki zamanlarda web sürümü ve masaüstü uygulamalarında da aktif hale gelecek. 


BENZER YAZILAR

Çiçek Mitleri

Yunan Mitolojisinde çiçeklerin yaratılış mitleri, mitolojik karakterler ile iç içe geçmiş hikayeler.

Gezegenlerin Renkleri

Gezegenler hangi renktedir? Kendi gözlerimizle gezegenlerin renklerini ayırt edebilir miyiz?


Paylaş