Facebook isim değişikliği, 2021 Yaban Hayatı fotoğrafçılığı yarışması, Twitter takipçi çıkarma özelliği, ilk sıtma aşısı, Özlem Türeci ve Uğur Şahin'e ödül, AKM'nin açılışı, 2022 Eurovision Türkiye, Ultimate World Cruise 2023 biletleri, Buz Devri: Buck Wild'ın Maceraları filmi ile ilgili haftanın güncel haberleri.

Facebook İsmini Değiştiriyor

Facebook'un firma ismini değiştirmeyi düşündüğü iddia edildi. Uygulama isminin korunacağı, Facebook şirketinin bir ana firma altına taşınacağı belirtildi. Amerika medyası, dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip olan sosyal medya siteleri arasında bulunan Facebook'un meta veri tabanı oluşturma planını yansıtmak için firma ismini değiştirmeyi planladığını iddia etti. Buna göre, Instagram ve WhatsApp'ı da bünyesinde bulunduran Facebook firması bir ana şirketin altına yerleşecek.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in firmanın yeni adı ile ilgili atılacak adımı 28 Ekim'de yapılacak Connect konferansında açıklamayı organize ettiği, fakat açıklamanın daha erken de gelebileceği belirtildi. Facebook, uygulama adı olarak korunacak, sadece Instagram ve WhatsApp'ı da bünyesinde bulunduran Facebook firması bir ana firma altına taşınacak. Facebook'tan gelen açıklamada, "iddialar ve dedikodular üstüne yorum yapılmayacağı" belirtildi.

2021 Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Yarışması’nın En İyileri Belli Oldu

Dünyanın en büyük ve en çok bilinen vahşi yaşam fotoğrafçılığı yarışması olan Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Yarışması’nın (Wildlife Photographer of the Year) kazananları açıklandı. Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Yarışması, Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi tarafından 1964’ten bu yana her sene düzenleniyor. Bu yılki yarışmaya 95 ülkeden 50 bin müracaat yapıldı.

2021 yılının yaban yaşamı fotoğrafçısı, orfozların yumurtlama ritüelinin görkemli sahnesini objektifine yakalamayı başaran Fransız sualtı fotoğrafçısı Laurent Ballesta seçildi.

Adam Oswell, foto muhabirliği branşında armağan kazanan isim oldu. Avustralyalı fotoğrafçı, Tayland hayvanat bahçesi ziyaretçilerinin genç bir filin su altındaki performansını izlediği anı yansıttı.

Twitter'dan Yeni Özellik: Takipçi Çıkarma

Twitter, kullanıcıların toksik takip edenleri profilden uzak tutma işlemini kolaylaştıracak bir adım attı. Şu ana kadar kullanıcıyı engellemekten başka bir seçenek sunmayan platform, yeni bir özellik yardımıyla takipçinin hesaptan uzak tutulmasını sağlayacak. Test aşamasında olan özelliğin ne vakit kullanıma sunulacağı ise şimdilik bilinmiyor. 

Şirket tarafınca meydana getirilen açıklamalara bakılırsa bir kullanıcının kendini takip etmesini istemeyen kullanıcılar, yeni bir seçeneğe daha ulaşabilecekler. Bu seçenek yardımıyla bir kullanıcı, takipçiler arasından çıkarılabilecek

Aslına bakacak olursak bu konu, toplumsal medya dünyası için bir ilk değil. Örneğin Instagram kullanırken bir takipçinizi çıkarabileceğiniz bir seçenek var. Facebook'ta ise bir kişiyi arkadaşlıktan çıkarmanız yeterli. Twitter ise bu mevzuda oldukca gerideydi. Bir bireyin kendisini takip etmesini engellemek isteyen kullanıcı, kullanıcıyı ilk olarak engelliyor sonrasında da engeli kaldırıyordu. Bu sayede istenmeyen takipçiden kurtuluş imkanı yakalanıyordu. Twitter için üstünde çalışılan bu yeni durum, takipçi çıkarma işlemini kolaylaştırıyor.

Dünyanın İlk Sıtma Aşısı Onaylandı

Kariyer hayatına sıtma araştırmacısı olarak başladığı bilinen Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü, bu durumu tarihi bir gün olarak nitelendirdi.

Uzun klinik denemelerde sıtma aşısının; Afrika'daki minik çocuklar için sıtma vakalarının %9'unu önlediği görüldü. Ghebreyesus, küresel çapta sıtmayla mücadelede kat edilen ilerlemenin son yıllarda durgunluk gösterdiğini vurgulayarak, "Her yıl 200 milyonun üstünde vaka ve ortalama 400 bin vefat yaşanıyor. Bu ölümlerin üçte ikisini 18 yaşın altındakiler oluşturuyor" dedi.

Ghebreyesus, yeni tip koronavirüsten (Covid-19) değişik olarak sıtma hastalığı için tek çözümün aşı olmadığını, ama yeni geliştirilen aşının sıtmayı önlemek için "kuvvetli yeni bir unsur" olduğunu belirtti.

Facebook Avrupa’da 10 Bin Kişiyi İşe Alıyor

Sosyal medya devi Facebook Inc., internet dünyasının sanal gerçeklik versiyonu metaverse’i geliştirmeye yönelik çabası dahilinde, Avrupa’da yeni 10 bin kalifiye personel pozisyonu açacağını, sadece buna İngiltere’nin dahil olmadığını duyurdu.

İşe alımlarda hedef piyasalar arasında, Kuzey İrlanda’dan farklı olarak İrlanda Cumhuriyeti’nin yanında Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Polonya ve Hollanda yer alıyor. Facebook sözcüsü Bloomberg’e yapmış olduğu açıklamada İngiltere’nin bu plana dahil edilmediğini teyit etti.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Temmuz ayında, tüketicilerin yalnızca firmanın platformlarında hesap açacakları değil, aynı zamanda bu dijital dünyada yaşayacakları, çalışacakları ve oyun oynayacakları metaverse’i Facebook’un ve internetin geleceği için bir vizyon olarak agresif bir halde vurgulamaya başladı. 

Facebook’un üst seviye yetkilileri, blog yöntemiyle bildirdikleri açıklamada, bu inisiyatifin Avrupa’nın teknoloji sektörü için bir itimat oylaması olduğunu ve dijital bir ortak pazarın ve internasyonal veri akışında istikrarın tamamlandığını görmek istediklerini kaydettiler.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin'e "İmparatoriçe Theophano" Ödülü

Almanya'da Covid-19'a karşı aşı geliştiren firma BioNTech'in kurucu ortaklarından olan Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci'ye Yunanistan’da "İmparatoriçe Theophano" ödülü takdim edildi. 

İmparatoriçe Theophano ödülü, Avrupa'da tarihi farklılıklar arasında köprü kurmaya fayda sağlayan kişilere veriliyor. Ödülü Şahin ve Türeci'ye Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu takdim etti ve "İki mükemmel bilim insanına, bilimde ve hayatta birlikte yol alan Özlem Türeci ve Uğur Şahin'e İmparatoriçe Theophano ödülünü vermek benim için büyük bir mutluluk." diyerek açıklamada bulundu. 

Atatürk Kültür Merkezi 29 Ekim’de Açılıyor

2019 yılında yeni projesiyle hayata geçirilmek üzere temelleri atılan Taksim'deki AKM, 29 Ekim günü, Cumhuriyet Bayramı'nın 98. yıldönümünde tekrar hizmete açılıyor. 

Yeni Atatürk Kültür merkezi, 30 bin metrekarelik bir alan üzerine kuruluyor. Eski cephe görüntüsü korunarak inşa edilen kültür merkezi beş bloktan oluşuyor ve toplamda 95 bin metrekare inşaat alanına sahip. 

AKM'nin girişinde 155 bin özel el yapımı seramik ile inşa edilen kırmızı opera küresi bulunuyor. Salon toplamda 2040 kişilik bir kapasiteye sahip. Aynı zamanda merkezin içinde 805 kişilik dev bir tiyatro salonu da var. 

Atatürk Kültür Merkezi, 24 saat açık olacak bir Kültür Sokağını da hizmete açıyor. Böylece Atatürk Kitaplığı'ndan İTÜ Taşkışla Fakültesi ile Taksim Meydanı arasında kalan bölge 24 saat yaşayan bir merkez haline gelecek. Haberin ayrıntılarına buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Türkiye'nin 2022 Yılı Eurovision Kararı

Eurovision Şarkı Yarışması her yıl geleneksel olarak düzenleniyor ve her ülke temsili bir şarkı ile yarışıyor. Bu yıl İtalya'nın Torino kentinde yapılacak olan yarışmaya ilişkin ayrıntılar da açıklanmaya başlandı. 

Yarışın finali, 2022 yılının Mayıs ayında İtalya'daki PalaOlimpico Stadyumu'nda yapılacak. 

Bu yıl İtalya'yı temsil eden ve büyük ses getiren Maneskin grubunun "Zitti E Buoni" şarkısıyla birincilik kazandığı Eurovision Şarkı Yarışması'nın 2022 yılı için geçtiğimiz günlerde Türkiye görüşmeleri sonuçlandı. 

En son 2012 yılında Can Bonomo'nun "Love Me Back" şarkısı ile katıldığımız Eurovision Şarkı Yarışması'na sosyal medyada yapılan konuşmalara ve baskılara rağmen bu yıl da katılmayacağız. 

2013 yılında, puanlama sistemindeki adaletsizliği gerekçe göstererek Türkiye yarışmadan çekilmişti. Son kez katıldığımız 2012 yılında ise 112 puan alarak 7'nci olmuştuk. 

Dünyadaki En Kapsamlı Kruvaziyer Turunun Bilet Satışları Başladı

Var olan en kapsamlı ve en uzun dünya turu olarak tanıtılan gezi 7 kıtada toplamda 65 ülkeyi ziyaret edecek ve 9 ay (274 gün) sürecek. 

Kruvaziyer işletmecisi olan Royal Caribbean, dünya üzerinde 150 noktayı ziyaret edecek olan yeni gemi yolculuğunun ayrıntılarını duyurdu. Şirket Ultimate World Cruise turunun reklamını "en uzun ve kapsamlı dünya gezisi" olarak yaptı. Gemi 2023 yılının Aralık ayında Miami'den denize açılacak ve 2024 yılının Eylül ayı bitmeden önce 7 kıtayı ve 65 farklı ülkeyi ziyaret edecek. 

Gezide planlanan duraklardan 57 tanesi, kruvaziyer şirketi için de yeni olan limanlardan oluşacak. Gemi, Antarktika, Grönland'da Qaqortoq bölgesi, Tahiti adaları, Japonya'da Okinawa ve Fransız Polinezyası'nda Moorea gibi olağandışı durakların yanında ölmeden önce görülmesi gereken yerler listesinin başında bulunan Tac Mahal için Hindistan, Çin Seddi için Çin, Büyük Set Resifi için Avustralya ve Rio de Janeiro gibi gözde noktaları da ziyaret edecek. 

Destansı yolculuk 2 bin 490 yolcu kapasitesi olan Serenade of the Seas gemisi ile yapılacak ve rezervasyonlar da 22 Ekim'de başladı. Yolculuğun tamamı için giriş seviyesindeki iç kabinlerin ücreti her şey dahil 46 bin 409 sterlinden (yaklaşık 610 bin TL) başlıyor. Daha lüks olan süitler ise yaklaşık 85 bin sterliden (yaklaşık 1,1 milyon TL) satışa sunuluyor. 

Buz Devri: Buck Wild'ın Maceraları 2022'de Çıkıyor

Buz Devri: Buck Wild'ın Maceraları 20th Century Studios'un Buz Devri serisinin bir sonraki bölümü ve 2022 yılının başlarında seyirci ile buluşacak. 

3 favori karakteri canlandıran filmde şakacı sıçan kardeşler Crash ve Eddie ile şımarık ve tek gözlü gelincik Buck yer alacak. Seyirciler bu üçlüyü Dinozor Dünyası'nda bir maceraya atılırken görecek.

Filmin müziklerini How To Train Your Dragon: The Hidden World, Solo: A Star Wars Story, Pan, Jason Bourne, Ferdinand gibi yapımların müziklerini üstlenen Batu Sener yapacak. 

Ice Age: Adventures of Buck Wild, 2022'nin başlarında Disney+'ta prömiyer yapacak. Tam tarih ise belli değil. 

Kaynaklar:

gazeteduvar.com.tr 

www.theatlantic.com

music3point0.com

futurism.com

mashable.com

tr.euronews.com

iyikigormusum.com

www.acunn.com

www.independent.co.uk

iceage.fandom.com


BENZER YAZILAR

Robot Arılar

Amerikalı bilim insanlarının geliştirdiği robot arılar, tıpkı gerçek arılar gibi doğal döngüye katkı sağlıyor ve bu minik robotların gelecekte birçok farklı alanda kullanılması planlanıyor.

Haftanın Gelişmeleri 19-25 Temmuz 2021

THY'nin yeni başarısı, Twitter'da bir dönemin sonu, yerli otomobil TOGG'dan yeni görüntüler, portatif oyun konsolu ve 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın son durumu ile ilgili haftalık güncel haberler.


Paylaş