Tren yolculuklarıyla meşhur olan Avrupa'da görülmeye değer bir tren rotası, Glacier Express.

Muhteşem İsviçre Alpleri'ni doyasıya görebilmenizi sağlayan Glacier Express, 291 köprüden ve 91 farklı tünelden geçiş yaparken panoramik manzara sağlayan oldukça geniş pencereleri ile görkemli vadileri ve dağları seyirinize sunuyor. 

Glacier Express'in Tarihi 

25 Haziran 1930 tarihinde hizmete açılan Glacier Express, aynı zamanda dünyanın en yavaş giden treni olarak da biliniyor. Bu özelliği ile bu tren yolculuğunu manzara için tercih eden misafirlerin keyifli anlar geçirmesine olanak sağlıyor.

Glacier Express, İsviçre'nin Zermatt ve St. Moritz bölgelerini birbirine bağlıyor. Bu rota üzerinde görebileceğiniz şehirleri anlatmadan önce maliyeti hakkında bilgi verelim.

Glacier Express'in Maliyeti

Normal ve Excellence sınıfı olarak hizmet veren Express'de, normal fiyatlandırmada 1.sınıf yaklaşık 2500tl iken 2.sınıfta seyahat etmenin bedeli 1750 TL. Yaklaşık 8.5 saat süren tren yolculuğunda "yemek servisinden de yararlanmak istiyorum" diyorsanız Excellence sınıfında yolculuk tam size göre. Yaklaşık 6000tl karşılığında İsviçre Alpleri manzarasında 5 aşamalı lüks restorant yemeğini tadabilirsiniz. Bölgeye özgü tatların servis edildiği bu yemeğe yine bölgenin en bilinen şarapları eşlik ediyor. Glacier Express'in internet sitesinde gidiş-dönüş tren biletlerinin ve bazı şehirlerde konaklamanın da dahil olduğu paketleri de bulabilirsiniz. 

Telefonunuz ve tabletiniz üzerinden kullanabileceğiniz sesli rehber, her yolcuya sunuluyor. 7 farklı dil seçeneği bulunan sesli rehber ile yolculuğunuz sırasında geçeceğiniz şehirler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Glacier Express'in Ziyaret Ettiği Şehirler

Yolculuk boyunca Glacier Express, İsviçre'nin tarihi öneme sahip birçok şehrinden geçiyor. İsterseniz bu duraklardan bazılarında inebileceğiniz gibi, tren ile geçerken de göz atabilirsiniz. 

Zermatt

Trafiğin akmadığı Zermatt şehri, yıllar geçmesine rağmen kültürel dokusunu korumayı başarabilmiş. Kış turizmine ilgi duyanların mutlaka bildiği Matterhorn Dağı'nın eteklerinde yer alan bu şehir, yolunu kaybetmeden trekking yapmak isteyen ziyaretçileri için toplamda 400km'yi bulan yürüyüş parkurları sunuyor. 

Visp

İsviçre'nin "güneş terası" olarak bilinen Visp şehri, yılın 300 günü güneş alıyor. Avrupa'nın en yüksek üzüm bağlarının eteklerinde yer alan bu büyüleyici şehir, "La Poste" adında görülmeye değer bir sahneye de ev sahipliği yapıyor. Özellikle yaz aylarında operadan baleye kadar birçok gösteriye tanıklık edebilirsiniz. 

Brig

Napolyon'un askerlerini yürütmek için yaptırdığı ve tarihte İsviçre Alpleri'nden geçen ilk insan yapımı yol olan Simplon Geçidi, Brig şehrinin simgelerinden. 150km'yi aşan yürüyüş ve bisiklet rotaları, doğaseverler için müthiş bir fırsat. 

Andermatt

Goethe'nin deyimiyle "Tandığım onca yerin içinde, benim için en değerli ve en ilgi çekici yer." İsviçre'nin 4 büyük su kaynağının geçiş noktası olan Andermatt, kış tatilleri için de mükemmel bir seçenek. 

Disentis

720 yılında kurulan Benedictine Manastarı, Disentis şehrinin en ilgi çekici yerlerinden. İsviçre'nin 4 resmi dilden biri olan Romanşça dilinin ve kültürünün yoğun olarak görüldüğü bu şehir, deniz seviyesinden 1300m yükseklikte kurulu. 

Chur

İsviçre'nin en eski şehri olan Chur, tarihi dokusuyla büyülüyor. Farklı savaş ve barış dönemlerinin izlerini görebilieceğiniz bu şehri, tarihe ilgisi olanlar mutlaka ziyaret etmeli. Aynı zamanda bu bölgenin araba trafiğine kapalı olması da ziyaretçilere yürüyerek gezmenin keyfini sağlıyor.  

Davos

1560 metre irtifasıyla İsviçre'nin en yüksek şehri unvanını taşıyan Davos, aynı zamanda her sene Dünya Ekonomik Forum'unun toplantılarına da ev sahipliği yapıyor. 

St. Moritz

Tarihi boyunca 2 kez Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapan St. Moritz, İsviçre'deki kış turizminin anavatanı sayılabilir. Birçok ilke imza atan bu şehir, 1878 yılının noel döneminde ilk elektirkli ışığın tanıtıldığı yer olarak da kayıtlara geçmiş gözüküyor. 

Gözünüzü bir an olsun İsviçre'nin doğal güzelliklerinden alamayacağınız oldukça keyifli bir 8 saat sizi bekliyor. İsviçre frangının Türk lirası karşısındaki değeri göz önünde alındığında karşılanabilir bir masrafa, doğanın ihtişamıyla baş başa kalabilirsiniz. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan İsviçre Alpleri'nde, yaz aylarında yeşilin tadını çıkarırken kışın ise bu görkemli dağların bembeyaz karlar ile kaplı haline tanık olabilirsiniz. 

Kaynaklar:

https://www.reddit.com/r/pics/comments/1pvf6n/contrast/

https://www.andermatt.ch/en/discover/holiday-region 

https://www.dreamtours.cz/destination/zermatt/ 

https://www.glacierexpress.ch/en/services/image-gallery/ 

https://tr.pinterest.com/pin/30891947434512195/ 

https://www.myswitzerland.com/en/experiences/old-town-chur/

https://www.glacierexpress.ch/en/

https://www.myswitzerland.com/en/destinations/zermatt/

https://www.myswitzerland.com/en/destinations/visp/

https://www.myswitzerland.com/en/destinations/brig/

https://www.myswitzerland.com/en/destinations/andermatt/

https://www.myswitzerland.com/en/destinations/disentis/

https://www.myswitzerland.com/en/destinations/davos/

https://www.myswitzerland.com/en/destinations/st-moritz/


BENZER YAZILAR

Haftanın Etkinlikleri 20 Aralık 2021

Şahane Hayat ve Gurbet Artık Bir Ev film gösterimleri, Arter'in Dinleyen Gözler İçin sergisi ve Erdal Beşikçioğlu'ndan Bir Delinin Hatıra Defteri oyunu.


Paylaş