Dünyanın en zengin mutfaklarından birisi olan Hint mutfağının, en meşhur 5 sokak yemeği.

Gerek baharat çeşitliliği gerek sayısız yemeğiyle dünyanın en zengin mutfaklarından birisidir Hint mutfağı. Aynı zamanda yalnızca yemek yemek için bile gidilen bir gastronomi ülkesidir. Bu kadar zengin bir mutfak aynı zamanda sokak yemekleriyle de bilinen Asya’da bulununca ortaya dünyanın en lezzetli sokak yemekleri çıkmış. Peki, dünyanın en meşhur mutfaklarından Hint mutfağının en meşhur 5 sokak yemeği hangileri?

1- Vada Pav

Hintçede ekmek anlamına gelen “pav” ve patates anlamına gelen “vada” kelimesinin birleşimden oluşan vada pav “patatesli ekmek” anlamına gelmektedir.

Vada pad yani patatesli ekmeğin çıkışına dair bir sürü teori bulunmasına rağmen bu teorilerden en yaygın olanı 1966’da Mumbai Dadar Tren İstasyonu’ndaki bir tezgahta Ashok Vaidya tarafından yapıldığıdır. Diğer bir teori ise yine Mumbai’de yaşayan Vaze Ailesi tarafından, evlerinin sokağa bakan bir penceresinden satılmaya başladığıdır. Hangi hikayenin doğru olduğu bilinmese de Vada Pav Mumbai’den Hindistan’a yayılmıştır.

Vada Pav, ekmeğin içine, acı biber sosu sürülüp kızartılmış baharatlı patates toplarının koyulmasıyla oluşur. Özellikle Mumbai’de çok ünlü olan bu yemek burgere benzemesi nedeniyle “Bombay Burger” olarak da bilinmekte.

2- Dahi Puri

Panipuri ve golgappa olarak da bilinen dahi puri, Hindistan’nın kalbi Mumbai’den çıkmıştır. Yemek yerine atıştırmalık olarak geçen dahi puri, “puri” denen kızarmış hamurun içine bol baharatlı ve sulu patates ya da nohut konulmasıyla oluşur.

Öncelikle ince açılan ve yuvarlak şekil verilen puriler, kızgın yağa atılır. Piştikçe şişen puriler soğuduktan sonra ince ve çıtır hale gelir. Diğer bir tarafta maydanoz, taze kişniş, acı biber, taze nane, taze zencefil ve yeşil limon suyu blenderda sıvı haline getirilir. Diğer bir tarafta ise haşlanmış patates, soğan, taze kişniş, maydonoz ve haşlanmış nohut karıştırılır. Purilerin üstü delinerek, içine patatesli karışım ve yapılan yeşil su ilave edildikten sonra ikram edilir.

3- Pav Bhaji

Hindistan’ın özellikle de Mumbai’nin en ünlü fast food yemeklerinden birisi olan pav bhaji, ince doğranmış patates, soğan, havuç, bezelye, biber ve domatesin köriyle birlikte ezilerek pişirilmesiyle oluşur. Pişirdikten sonra yanında yeşil limon, baharatlı kuru soğan ve ekmekle servis edilir. Kimileri en iyisinin Mumbai’nin sahil şeridi olan Juhu Plajı’nda yenilebileceğini de söylemekte.

Keşfedildiği ilk yıllarda tekstil fabrikasında çalışan işçilerin öğle yemeği olarak yedikleri pav bhaji zamanla Mumbai’deki daha sonra da Hindistan’daki tezgahlara yayılmıştır.

4- Biryani

Kökeni Müslüman Hintlilere dayanan biryani, bir pilav yemeğidir. Aslında pilavın hint barahatları, et çeşitleri, yumurta ve sebzelerle karıştırılmış halidir. Biryani kelimesi köken olarak Farsça’dan gelir ve “pirinç” anlamına gelmektedir. Yıllar önce Kuzey Hindistan’a gelen Müslümanlar tarafından bölgeye tanıtılan Biryani, artık tüm Hindistan’a yayılmış durumda.

5- Chicken Tikka Masala

Chichen Tikka Masala’nın 1970’lerde İskoçya’da yaşayan Bangladeşli bir aşçı tarafından şefedildiği düşünülmekte. Yani, Chicken Tikka Masala yalnızca Hindistan’da değil tüm dünyadaki Asya restoranlarında bulabileceğiniz bir yemek. Marine edilmiş ve fırınlanmış tavukların domates, köri, krema ve masala baharatıyla buluşmasının ortaya çıkardığı dünyaca meşhur yemek. Chicken Tikka Masala’nın kesin bir tarifi olmamakla beraber birçok bölgede 48 farklı tarifi bulunmakta. Britanya’da yapılan bir ankete göre Chicken Tikka Masala, Britanya’daki en popüler ikinci yabancı yemek.

Hint mutfağı zaman içinde dünyanın en sevilen mutfaklarından birisi haline gelmiştir. Bu da Hindistan’a yapılan Gastronomi ziyaretlerinin artmasına neden olmuştur. Hindistan’a gidildiğinde her yerde karşılaşabileceğiniz birbirinden lezzetli beş yemeği anlattık. Sizin tercihiniz hangisi olurdu?

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Chicken_tikka_masala

https://en.wikipedia.org/wiki/Biryani

https://en.wikipedia.org/wiki/Pav_bhaji

https://en.wikipedia.org/wiki/Vada_pav

https://en.wikipedia.org/wiki/Dahi_puri


BENZER YAZILAR

Evde Karpuzla Hazırlayabileceğiniz Kolay İçecek Tarifleri

Yaz aylarının habercisi olan karpuzla hazırlanabilecek ve içinizi ferahlatacak 6 pratik karpuzlu içecek tarifi.

Chemex

Kahve demleme ekipmanlarından olan Chemex nedir, ne işe yarar? Kahve demleme nasıl yapılır?


Paylaş