İstanbul Senin uygulaması, Youtube'un beğenmeme sayılarını kaldırması, Hyundai'nin yeni retro araç tasarımı, dijitale aktarılan İstanbul surları, 2021 Aydın Doğan Ödülleri ve Dünya Superbike 2021 Şampiyonu olan milli sporcu hakkında güncel haber seçkisi.

"İstanbul Senin" İBB'nin Kurumsal Uygulaması Tanıtıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz günlerde kurumsal hizmetlerine erişim olanağı sağlayan bir telefon uygulamasını tanıttı. İstanbul Senin adındaki uygulama, iki yıldır gelişim sürecindeydi. 

Uygulama, metro, şehir hatları ya da İETT gibi toplu taşımayı kullanan yolcuların, İstanbulkartları yanlarında olmasa bile seyahat edebilmesine imkan sağlıyor çünkü İstanbul Kart'larını uygulama içerisinde dijital hale çevirebiliyorlar. Aynı zamanda İGDAŞ ve İSKİ faturaları bu uygulama üzerinden ödenebiliyor. 

İstanbul Senin uygulamasının içinde; Söz Senin, Otobüsüm Nerede, Askıda Fatura, Çözüm Merkezi gibi mini uygulamalar bulunuyor. Söz Senin uygulaması, İstanbulluların şehir ile ilgili fikirlerini paylaşmalarına ve yönetime katılmalarına yarıyor. Otobüsüm Nerede uygulaması ise bir nevi Mobil İETT'nin görevini görüyor. Çözüm Merkezi, herhangi bir sorun için yetkililere kolay va hızlı ulaşım sağlıyor. Askıda Fatura özelliği ise insanların ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmasını ve onların faturalarını ödemesini sağlıyor. 

Tanıtılan yeni uygulamayla kullanıcılar artık dijital cüzdan, dijital sözleşme ve dijital kimlikleri bir arada kullanabilecek. Aynı zamanda İstanbul'daki müzik ve tiyatro gibi birçok kültürel etkinlikten haberdar olmak mümkün. 

Uygulamayı tanıtan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, uygulamanın en yüksek kullanıcı güvenliği seviyesine sahıp olduğunu, hiçbir verinin İBB dahil olmak üzere hiçbir üçüncü taraf ile paylaşılmadığını belirtti. 

Uygulama şu anda aktif olarak kullanımda ve herhangi bir uygulama mağazasından indirilebiliyor. 

YouTube, Tüm Videolarda Beğenmeme Sayısını Kaldırıyor

YouTube, tüm videolarda herkese açık beğenmeme sayılarını kaldırıyor, ancak beğenmeme düğmesi, kullanıcıların önerilerini özelleştirmeleri için kullanılabilir durumda kalacak.

Bu kalıcı değişiklik, YouTube'un "beğenmeme saldırılarını" azaltmaya yardımcı olup olmayacağını görmek için bu yılın başlarında yapılan bir denemeyi takip ediyor.

YouTube'a göre, kullanıcılar bir videoyu toplu olarak beğenmediğinde bu, içerik oluşturuculara karşı bir taciz şekline geliyor. Beğenmeme sayılarını kaldırmak, söz konusu "taciz"i azaltmak için tasarlanmış.

Bundan sonra, beğenmeme düğmesi videolarda kalacak, ancak aldığı tıklamaların miktarı gizli olacak. Düğme, artık görüntüleyenlerin YouTube'da aldıkları önerileri özelleştirmek için kullanabilecekleri bir araç haline gelecek.

YouTube, içerik oluşturucuların başarılı olma ve kendilerini ifade etme konusunda kendilerini güvende hissetme fırsatına sahip oldukları kapsayıcı ve saygılı bir ortam yaratmak istiyor. Onları tacizden korumak için yatırım ve geliştirmeler yapmaya devam edeceğinin de haberini verdi. 

Hyundai, Heritage Series Grandeur Sedan'ı Yeniden Tasarladı

Hyundai Motor Company, 1986 Grandeur Heritage Series Grandeur Sedan'ın 35. yıl dönümünü kutlamak için tamamen elektrikli bir otomobil olarak yeniden yorumladı.

Orijinal sedanın sembolik önemini vurgulamak ve gelecekteki tasarımlar için yeni ilham kaynağı olmak için Heritage Series Grandeur geliştirildi. Birinci nesil Grandeur, dışarıdan retro görünüyor. Yan aynalar, kapalı tekerlekler ve piksel tarzı farları yeniden tasarlandı. 

İç tasarımda da hem görsellik hem de kullanım açısından en son teknolojiler retro tarzında araca entegre edildi. 80'lerden kalma gibi görünen bu aracın içi dokunmatik ekranlar, geliştirilmiş en yeni ses ve görüntü sistemleri, en güncel motorlar ve araç içi aksesuarlarla dolu. Yine de iç ve dış tasarımında o dönemin havasının korunması amaçlanmış. 

İstanbul'un Tarihi Surları Dijital Ortama Aktarıldı

4 yıldır süregelen çalışmanın sonunda İstanbul surları, hikayeleri, bilgileri ve fotoğrafları ile dijitale aktarıldı. Artık dünyanın her yerinden bu tarihi yapıları görmek ve bilgi edinmek mümkün. 

İstanbul'un kültürel mirasının çok önemli bir parçası olan surlar, Tarihi Yarımada'yı çevreliyor ve İstanbul'un en önemli mimari yapıları arasında. Orijinalinde 24 kilometreyi bulan fakat bugün 15-16 kilometresi ayakta olan surlar, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.

İstanbul Surları Projesi, Koç Üniversitesi Stavros Niarchos Vakfı ve GABAM (Geç Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları Merkezi) tarafından 2017 yılında başlatılmıştı. Bu yıl ise, aralarında surlarla bitişik saray gibi yapıların da bulunduğu tarihi mekanlar ile birlikte yazıtlar, makaleler ve fotoğraflara bir araya getirildi. Alan çalışması yaklaşık 2 yıl sürdü. Toplamda 6.000 fotoğraf eklendi ve 40 saatlik dron uçuşu yapıldı ve bütün kara ve deniz surlarının güncel durumları belirlendi. 

Ekip, 43 kişilik uluslararası bir uzman grubundan oluşuyordu. Toplamda 100 makale hazırlandı ve sur yazıtlarından surlarda kullanılan malzemelere kadar her ayrıntı uzmanlar tarafından tespit edilerek veri tabanına işlendi. Surların dijital hali, proje için hazırlanan www.istanbulsurlari.ku.edu.tr web sitesinde yayınlandı. İnternet sitesi sayesinde artık tüm istanbul surları dünyanın her yerinden karış karış gezilebiliyor. 

2021 Aydın Doğan Ödülleri, Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye Verilecek

1996 yılından beri her yıl Aydın Doğan Vakfı tarafından, sanat, edebiyat, bilim ve kültür gibi hem ulusal hem de uluslararası alanlarda övgü alan kişi ve kurumlara verilen Aydın Doğan Ödülü, bu yıl Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin'e verilecek. 

Aydın Doğan Ödülü, Vakfın kurucusu olan ve onursal başkanı Aydın Doğan adına veriliyor ve her yıl vakfın yönetim kurulunca, ödülün hangi dalda verileceği yeniden belirleniyor. 

Vakıf, Temmuz ayında, bu yılki ödülü sağlık alanında vereceğini duyurmuştu. Ödüllerin Türeci ve Şahin'e verilmesinin açıklaması da "Biyoteknoloji ve Covid-19 aşısının geliştirilmesi konularındaki özverili ve ilham verici çalışmaları ve bu yolla insanlığa yaptıkları olağanüstü ve benzersiz hizmetleri" nedeniyle ödüle layık görüldükleri şeklinde yapıldı. 

Bu yıl 25.'si düzenlenecek olan ödüller, 30 Kasım'da Almanya'nın Mainz şehrinde yapılacak olan bir tören ile takdim edilecek.

Dünya Superbike 2021 Şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu Oldu

Milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, Endonezya'da sezonun son ayağı için yapılan yarışmada, bu kategoride şampiyon olan ilk Türk motosikletçi ünvanıyla tarihe geçti. 

Ay-yıldızlı sporcu, 20 turluk yarışın son turunu 2. olarak bitirdi ve puan farkıyla dünya şampiyonu olmayı başardı. Milli sporcu, Dünya Superbike Şampiyonası'nda şampiyonluğu göğüsleyen ilk Türk motosikletçi olarak tarihe geçti. 

Toprak, genel klasmanda puanını 551'e yükselttiği için son yarış öncesinde dünya şampiyonluğunu garantiledi.

Kaynaklar

www.diken.com.trwww.searchenginejournal.comdesignyoutrust.comwww.ntv.com.trwww.diken.com.trtr.sputniknews.com


BENZER YAZILAR

Oyuncak Hikayeleri

Fotoğrafçı Gabriele Galimberti 30 ayda dünyanın 58 farklı ülkesini gezmiş. 3-6 yaş arasındaki çocuklara en sevdikleri oyuncaklarını göstermesini istemiş.

Klima Hastalıkları Nelerdir?

Havayı temizleyen ve ısısını kontrol eden klimaların bakımları ve temizlikleri göz ardı edilirse, zatürre ya da yüz felci gibi ciddi hastalıklara yol açabilir.


Paylaş