THY'nin yeni başarısı, Twitter'da bir dönemin sonu, yerli otomobil TOGG'dan yeni görüntüler, portatif oyun konsolu ve 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın son durumu ile ilgili haftalık güncel haberler.

THY Avrupa'da 2. Oldu

Türk Hava Yolları, geçtiğimiz hafta yapılan 1268 uçuşla Avrupa'da en çok sefer gerçekleştiren 2. hava yolu olmayı başardı. Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı tarafından hazırlanan uçuş trafiği raporuna göre, Covid-19 kısıtlamalarının ortadan kalkmasıyla birlikte çıkışa geçen İrlanda havayolu firması Ryanair, günlük 1818 uçuşla Avrupa'nın en çok uçuş yapan havayolu oldu.

THY, günlük 1268 uçuşla 2. sırada bulunurken, 877 uçuşla Air France 3'üncülüğü elde etti. Listenin 4. sırasındaki EasyJet 805, 5. Sırasında bulunan Lufthansa 779 ve 6. Sırada yer alan KLM 664 uçuş gerçekleştirdi.

Pegasus Havayolları ise 513 uçuşla 8'inci sırada yer aldı. Pegasus Havayolları’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "EUROCONTROL uçuş trafiği verilerine göre geçtiğimiz hafta en fazla uçuş gerçekleştiren hava yolları arasında 2019 ile aynı sayıda uçuş gerçekleştiren tek hava yolu olmaktan gurur duyuyoruz." ifadelerine yer verildi.

Twitter Fleets için Yolun Sonuna Gelindi

2020 yılının sonlarında kulanıcılara sunulan Twitter Fleets, şirketin yaptığı yeni açıklamayla birlikte ortadan kalkıyor.

Uygulamaların birbirlerinin özelliklerine benzer özellikler çıkarmaya başladığı dönemleri yaşarken 2020 yılının sonlarına doğru tanıştığımız Fleets özelliği öncelikle bazı ülkelerde test edilerek başlanmıştı. Fleets özelliği 2020 Kasım ayında tüm dünyada kullanıma açılmıştı.

Twitter Fleets’in kapanmasının tek ve en geçerli sebebi olarak kullanıcılar tarafından ilgi görmemesi nedeni ortaya konulmakta. Buna göre Twitter Fleets, 3 Ağustos itibariyle kullanımdan kaldırılacak. Şirket, Fleets’in insanların Twitter’da sohbete dahil olurken kullanıcıların kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olacağını ümit ettiğini, ancak beklentilerini karşılayamadıklarını ve Fleets ile Twitter’a katılanların sayısında bir artış bulunmadığını belirtti.

“İnsanları Twitter’a üye olmaktan uzaklaştıran etkenleri değerlendirmenin zamanı geldi’’ ifadesini kullanan şirket, Fleets’ten ders çıkardıklarını ve insanları Twitter’a daha fazla çekmenin yollarını bulmayı hedeflediklerini belirtti.

Yerli Otomobilin Gövdesi İlk Kez Görüntülendi

Türkiye'yi otomotiv sektöründe yeni bir seviyeye taşıması beklenen ilk yerli otomobil TOGG, üretim süreci yolunda emin adımlarla ilerlerken otomobilin gövde montajı gerçekleştirildi.

Seri üretime geçecek olan ilk yerli otomobil TOGG resmi Twitter hesabından ilk gövde montajı görüntüleri yayınlandı. Bilişim Vadisi‘nde Kullanıcı Laboratuvarı‘nı hizmete açan TOGG, Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Tamamı ülkemizde üretilen parçalarla Gebze’de montajı yapılan ilk gövdemiz. Bizi izlemeye devam edin.” ifadelerine yer verildi.

Avrupa’da da pazar payı elde etmek isteyen TOGG, Haziran ayında sermayesini 150.000.000 TL‘den 996.774.000 TL‘ye çıkarıldığını açıkladı. Avrupa pazarına büyük bir giriş yapmak isteyen kuruluş, TOGG Europe GmbH olarak bilinecek.

Steam Deck Geliyor

Portatif oyun konsolu Valve Steam Deck görücüye çıktı. Oyun meraklılarının uzunca bir süredir beklediği haber sonunda geldi. 7 inç boyutunda 1280×800 piksel dokunmatik ekrana sahip cihaz, SteamOS işletim sistemi kullanıyor. Yani kısaca cihazın temelinde Linux yer alıyor. AMD Zen 2 GPU ve AMD RDNA 2 ile gelen Steam Deck, 16 GB LPDDR5 RAM ile kullanıcılara sunuluyor.

3 farklı versiyonu ile piyasaya sürülecek olan cihazın fiyatı da lansman ile resmiyet kazandı. Steam Deck'in ABD fiyatı 399, 529 ve 649 dolar olarak belirlendi. 399 dolarlık sürümde 64 GB eMMC depolama kullanıcıları karşılarken, 529 dolarlık sürümde 256 GB NVNMe SSD depolama, 649 dolarlık da ise 512 GB NVNMe SSD yer alıyor. 40 Wh batarya ile piyasaya sürülecek olan cihaz kullanıcılarına birkaç saatlik oyun süresi sunuyor.

İlk olarak 2021 Aralık ayında ABD'de çıkacak olan cihazın Türkiye fiyatı ve çıkış tarihi ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına Covid Etkisi

Tokyo'da gerçekleştirilecek olan Olimpiyat Oyunları öncesinde corona virüsü salgının yayılması yönündeki endişeleri arttıran büyük bir gelişme yaşandı. Olimpiyat kampında ilk pozitif vaka ortaya çıktı.

Tokyo’da geçtiğiniz yıl düzenlenmesi planlanan ancak tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü nedeniyle bir yıl ertelenen 2020 Olimpiyat Oyunları öncesi, salgına karşı olan kaygılar devam ediyor. Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına kısa bir süre kala, sporcuların kalacağı Olimpiyat kampında bir pozitif vakaya rastlandı. Uzmanların Olimpiyat Oyunları’nın salgının etkisini daha da fazla arttıracağını söylemelerinin hemen ardından bir kişinin testinin pozitif çıkması, Japonya’yı birbirine kattı.

Halkın yüzde 20’sinin aşılandığı Japonya’da, yeni corona virüsünün yayıldığı dönemde Olimpiyat Oyunları’nın düzenlenecek olması tepkilere neden olmuştu. Ancak Japonya Olimpiyat Komitesi, Olimpiyat Köyü’nde bir kişide corona virüsüne rastlanmasına rağmen, organizasyonun planlandığı gibi 23 Temmuz- 8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirtti.

Kaynaklar:

https://www.hurriyet.com.tr/amp/ekonomi/thy-avrupada-2-oldu-41855947?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle

https://shiftdelete.net/twitter-fleets-icin-yolun-sonuna-gelindi

https://shiftdelete.net/yerli-otomobilin-govdesi-ilk-kez-goruntulendi

http://www.webtekno.com/steam-deck-fiyati-cikis-tarihi-oyunlari-h112472.html

http://www.sozcu.com.tr/spor/diger-sporlar/2020-tokyo-olimpiyat-oyunlari-oncesi-korkulan-oldu-ilk-vaka-goruldu-6544589/


BENZER YAZILAR

Simülasyonda Mı Yaşıyoruz?

Simülasyon teorisinin ne olduğunu, bu teorinin popüler kültürdeki yerini ve bizim bir simülasyonda yaşayıp yaşamadığımız sorularını işledik.

Haftanın Gelişmeleri 19-25 Temmuz 2021

THY'nin yeni başarısı, Twitter'da bir dönemin sonu, yerli otomobil TOGG'dan yeni görüntüler, portatif oyun konsolu ve 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın son durumu ile ilgili haftalık güncel haberler.


Paylaş