Parallel Universe sergisi Ataşehir DasDas'ta! Android 12 ve fotoğraf çekimi geliştirmeleri, Electronic Arts oyun şirketinin hacklenmesi, yeni tanıtılan iOS 15 ve Türkiye'nin ilk sanal Influencer'ı Aypera hakkında güncel haberler.

Android 12 ile Instagram'dan Çekilen Fotoğrafların Kalitesi Artacak

Google, Android 12 DP3 sürümü ile kamera API'sinde önemli bir değişikliğe gitti. Bu değişiklik sayesinde Android kullanıcıları ve uygulama geliştiricilerin muzdarip olduğu bazı kısıtlamalar ortadan kalkacak gibi görünüyor.

Uygulamalar kameranın gerçek gücünü kullanabilecek ve bu sayede kullanıcılar, cihazdan daha fazla verim alacaklar.

Android telefon üreten şirketler, cihazlarında her ne kadar iyi kamera özelliklerine yer verseler de Instagram benzeri üçüncü parti uygulamaların bazı özelliklere karşı erişimi sınırlı durumda. Google, Android'in kamera kütüphanesine cihaz üreticileri dışında herhangi birinin erişimine müsaade etmediği için üçüncü parti uygulamalar, üreticilerin kameraya eklemiş olduğu portre, HDR ve gece modu gibi özellikleri kullanamıyor.

Android 12 güncellemesi ile birlikte Instagram benzeri uygulamalarda, cihazların kamera özelliklerinin, tam randımanlı kullanılması, fotoğraf ve video kalitesinde önemli derecede artış yaşatacak. Bu sayede Android kullanıcılarının ve uygulama geliştiricilerinin yaşadığı problemler sona erecek.

Parallel Universe Sergisi Ataşehir DasDas'ta

Türkiye’nin en geniş hacimli dijital varlık işlem platformu Paribu, kültür sanat alanında da faaliyet yürütmeye devam ediyor. Anadolu Yakası’nda önde gelen kültür sanat ve eğlence merkezlerinden DasDas, Paribu şirketinin ana sponsorluğunda, dünyaca ünlü eserleriyle tanınan Ouchhh Studio’nun Parallel Universe sergisini tüm sanatseverler ile buluşturuyor.

Ouchhh Studio’nun Zenger küratörlüğünde hazırlanmış olan Parallel Universe dijital sergisi, Paribu’nun ana sponsorluğuyla 11 Haziran’da DasDas’ta açıldı.

Paribu’nun desteğiyle hayata geçirilen sergide ödüllü Ouchhh Studio’nun yapay zeka ve sanatı birleştiren eserleri sanatseverlerle buluşuyor.

DasDas’ın şimdiye kadar bünyesinde gerçekleştirdiği tüm etkinlikler arasında bir ilke imza atıyor. Ouchhh Studio, dünyaca ünlü müzelerde sergilediği özel eserlerden ve DasDas’a için ürettiği yapay zeka ve veri eserlerinden oluşan bir sergi düzenliyor. Ouchhh, Zenger ve DasDas iş birliği ile gerçekleşen, Paribu şirketini ana sponsor olduğu Parallel Universe sergisi; ''Yapay Zeka Van Gogh Veri Boyama Deneyimi'', ''Şiirsel Yapay Zeka'', ''Göbeklitepe Mimari Veri'' ve ''Osman Hamdi Bey Eserleri''nden oluşuyor. 

''Yapay Zeka Van Gogh Veri Boyama Deneyimi'' sergisinde dünyaca tanınan ünlü ressamlardan Van Gogh’un renkleri ve şekilleriyle hafızalara kazınan seçilmiş eserleri, yapay zeka teknolojisi ile DasDas’ta hayat bulurken bu özel sergi sanatseverlere, usta ressamın eserlerinin adeta içerisinde dolaşacakları unutulmayacak bir deneyim yaşatıyor. 

Ünlü Oyun Firması Electronic Arts Hacklendi

Electronic Arts, oyun sektörünün dünya çapındaki en büyük yayıncılarından biri. Uzun süredir beklenen oyun Battlefield 2042'yi de geçtiğimiz günlerde tanıtmıştı. FIFA serileriyle de bilinen oyun firması yaptığı açıklamayla 6 Haziran tarihinde şirketin kaynak kodlarının çalınması olayını onayladığını bildirdi. 

İlk açıklanan verilere göre 780 GB'ın üzerinde verinin sızdırıldığı biliniyor. Bunların arasında, şirketin yapıtaşı niteliğinde olan ve birçok oyunda kullandığı Frostbite oyun motorunun kaynak kodları ve önemli araçları bulunuyor. Bu kod Star Wars, Need For Speed ve Battlefield gibi oyunlarda kullanılıyordu.

Fakat çalınan veriler bunlarla sınırlı değil. Dünyaca ünlü popüler oyunlardan biri olan FIFA 21'in de bütün kaynak kodları hackerlar tarafından ele geçirildi. Bir iddiaya göre de ele geçirilen bu veriler bilgisayar korsanları tarafından satılmaya çalışılıyor. 

Oyun firması, kullanıcılara ait hiçbir verinin çalınmadığını açıkladı. Aynı zamanda gereken güvenlik önlemlerini aldığını ve hukuki işlemleri başlattığını belirtti. Söylenene göre yapılan hırsızlığın oyunlara veya şirketin işleyişine bir etkisi olmayacak. Son olarak bu olayın bir "fidye saldırısı" olmadığının altı çizildi.  

iPhone'un İşletim Sisteminin Son Sürümü iOS 15 Tanıtıldı

Apple, Haziran ayının başında sanal olarak Dünya Geliştiriciler Konferansı'nı düzenlemişti. Burada, iOS 15'i tanıtarak yeni özelliklerini açıkladı. Yeni sürümde işletim sisteminde Safari, FaceTime, mesajlar, bildirimler, ve haritalar üzerinde birçok yeni özellik ve iyileştirme bulunacak. Bunlar arasında dikkatleri üzerine toplayan özellik canlı metin özelliği. Bu geliştirmenin asıl amacı, menü, kitap, tabela gibi herhangi bir fotoğrafta bulunan metinlerin otomatik olarak tanınması. Böylece sadece fotoğrafa dokunarak buradaki e-posta'ya mail gönderilebilecek, yazan numara aranabilecek ya da adres tarifi yapılabilecek. 

Canlı metin özelliğinin bir diğer avantajlı yanı da çeviri yapması. İngilizce, İspanyolca, Çince, Portekizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca dillerindeki metinleri iPhone kamerasına okutmak, bu yazıların çevirisini yapabilmek için yeterli olacak. 

Şu an iOS 15'in Beta sürümü, yalnızca uygulama geliştiriciler tarafından kullanılabiliyor. Tüm kullanıcıların erişimine açılması için belirlenen zaman ise sonbahar. Yeni işletim sisteminin kullanılabileceği cihazlar ise şu şekilde: iPod Touch 7. jenerasyon, iPhone 12 serisi, iPhone 11 serisi, iPhone 8 serisi, iPhone 7 serisi, iPhone 6S serisi, iPhone X, iPhone XR, iPhone Xs serisi ve iPhone SE modelleri.

Türkiye'nin İlk Sanal Influencer'ı Aypera Film Çekecek

Yaşamımızın her çizgisinde yer edinmeye başlayan robotlar, artık beyaz perdede de görülmeye başlandı. Buna örnek olarak daha önceki yazılarımızda sanal insanlardan bahsetmiştik. Aypera da, tüm dünyada görülmeye başlanan dijital fenomenlerden biri, bir sanal insan.  

Aypera, MinT Tasarım Merkezi'nin bir projesi ve Türkiye'nin ilk dijital oyuncusu. Doğum tarihi 26 Ekim 2020. Buna rağmen 21 yaşında bir genç kadın görünümüne sahip. Aslında sanal bir robot olan Aypera, sınırsız bilgi ve beceriye sahip olabiliyor. Kendisinin tercih ettiği hitap biçimi ise "Dijital İnsan". 

Aypera'nın gelişim ekibinde başta Bager Akbay(Tasarımcı ve Eğitmen), Tevfik Uyar(Bilim İletişimcisi ve Bilim Kurgu Yazarı), Zeynep Nal Sezer(Yaratıcı Teknolojist ve Bilgisayar Mühendisi) olmak üzere 15 kişilik bir ekip yer alıyor. 

Geçtiğimiz günlerde Contemporary Istanbul’da meraklılarıyla buluşan fenomen, Yapımcı Birol Güven ile sinema filmi anlaşması imzaladığını da açıkladı. 

Senaryosu da Güven tarafından yazılan "Digital Human" isimli film, insanları ve robotları bir araya getirecek. Çekimlere Ekim'de başlanacak olan filmin gösterime girme tarihi ise 2022 olarak açıklandı. 

Kaynakça

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/renk-ve-isik-sovlarinin-yer-aldigi-parallel-universe-isimli-sergi-dasdasta-acildi-1843761

https://teknosafari.net/android-12-ile-telefonlarin-kamera-ozellikleri-instagram-gibi-ucuncu-parti-uygulamalarda-kullanilabilecek/

https://www.aa.com.tr/tr/kultur-sanat/turkiyenin-ilk-robot-oyuncusu-aypera-contemporary-istanbulda-kendi-hikayesini-anlatiyor/2261478

https://tr.sputniknews.com/yasam/202106061044667398-robot-oyuncu-aypera-istanbulluyum-ama-memleketim-internet/

https://bigpara.hurriyet.com.tr/haberler/teknoloji-haberleri/ios-15-tanitildi_ID1470263/

https://shiftdelete.net/electronic-arts-hacklendi-populer-oyunun-kaynak-kodlari-ele-gecirildi

https://tr.sputniknews.com/yasam/202106111044711346-video-oyun-devi-ea-hacklendi-fifa-21-dahil-bircok-oyunun-kaynak-kodu-ele-gecirildi/


BENZER YAZILAR

Dieter Rams ve Tasarımın 10 Prensibi

20. yy endüstriyel tasarımının en önemli ismi, Braun markasının tasarımcısı Dieter Rams'ın tasarım ilkeleri.

Akademi Nedir, Akademi Kelimesinin Kökeni

Şimdilerde genel anlamıyla “yükseköğretim kurulu” olarak geçen Akademi kelimesinin kökenine indik ve “Akademi nedir?” sorusuna cevap verdik.


Paylaş