Amerikan edebiyatının en yalın diline sahip yazarlarından biri olan Hemingway’in eserlerine ilham olan yaşamı.

Pulitzer ve Nobel ödüllü, Amerikan edebiyatının en yalın diline sahip yazarlarından biri olan Ernest Hemingway’in eserlerine ilham olan yaşamını sizlerle paylaşıyoruz.

Hemingway, hayatında türlü zorluklar yaşamasına rağmen her zaman dolu dolu yaşamayı, hayatı sevmeyi bilen bir insan oldu. Eserlerinde çoğunlukla hayatın zorluklarına yer verse de her zaman okuyucularına yolun sonunda bir ışık olduğunu hatırlattı.

Kimdir?

Kitaplarında bahsettiği zorlukları kendi yaşanmışlıklarından beslenerek bizlere anlattı. Çünkü onun yaşamı kimsenin sahip olabileceği türden değildi. Ölümle burun buruna yaşayan biriydi. Korkusuzdu. Henüz 5 yaşındayken boğazına bir sopanın batmasıyla kan kaybından ölme tehlikesi atlattı. Doktor olan babası onu tedavi ettiği sırada ona bu tür acılar yaşadığında ıslık çalmasını söylemişti. Yıllar sonra bir savaşta aldığı yaralar sonucu yattığı hastanede ıslık çalarken çekilmiş olan fotoğrafı Hemingway’in bu nasihatı aklında tuttuğunu gösteriyor.

Ernest Hemingway'in Yaşamı

Müzisyen bir  anne ve doktor bir babanın çocuğu olan Hemingway, ailesinin tüm ısrarına rağmen üniversiteye gitmeyi reddetti ve bir gazetede muhabir olarak işe başladı. Fakat burada çok fazla durmadı. ABD’nin 1917’de savaşa girmesiyle gönüllü olarak askerliğe başvurdu.

Ancak sol gözündeki bozukluk yüzünden kabul edilmedi. Ne şekilde olursa olsun savaşa gitmeyi aklına koyan Hemingway, Kızılhaç’ın gönüllü çağrısını duyunca başvurdu ve bu sefer ambulans şoförü olarak göreve başladı. Bu savaşta İtalyan bir askeri kurtarmaya çalışırken çok ciddi yaralar aldı ve bir yıl boyunca hastanede tedavi gördü.

Ernest Hemingway'in Paris Yılları 

Savaş sonrasında yeniden bir gazetede muhabirlik yapmaya başladı ve Paris’e gönderildi. Burada Amerikalı yazarlar  F. Scott Fitzgerald, Gertrude Stein, Ezra Pound ve İrlandalı James Joyce ile tanıştı.

Woody Allen’ın 2011 yapımı Midnight in Paris filminde bu yazarları ve Hemingway'i görebilirsiniz. Paris yıllarında Hemingway yazarlık kariyerindeki en önemli eserlerini yazdı. Güneş de Doğar, Silahlara Veda gibi eserlerini yayınladı ve bu eserlerinde savaştan, savaşın anlamsızlığından bahsetti.

Eserleri ve Ele Aldığı Konular

Hemingway gençliğinde savaşların içinde bulunmayı ne kadar istese de yaşlandıkça savaşların anlamsızlığını savundu. Eserlerinde savaşın insanlar üzerindeki sarsıcı etkisini, savaş zamanında umudunu kaybetmeyen insanları, savaşın tüm yıkımı ve korkunçluğuna rağmen umut ve mücadeleyi konu etmiştir. Belki de savaşların içinden gelen bir yazar olmasaydı bizlere ‘savaş-umut’ çatışmasını böylesine yalın ve duru bir dille anlatamazdı.

Hemingway’in şüphesiz birçok eseri okunmaya değerdir. Ancak içlerinden bir tanesi ona 1953 yılında Pulitzer ödülü ve 1954 yılında Nobel Edebiyat Ödülü aldırmıştır. Bu eser Yaşlı Adam ve Deniz’dir. Yazar bu eserinde Kübalı bir balıkçının bir kılıçbalığı ile olan mücadelesini anlatır. Boyunduruk ve başkaldırının bir arada sade bir dille verildiği bu eser Küba halkının geleneklerine de sıkça değinir.

Çocukluğunda birçok farklı spor dalıyla ilgilenen Hemingway, avcılık alanında da çok iyiydi ve kitaplarında bu konuya çok yer verdi. Özellikle The Green Hills of Africa ve Kilimanjaro’nun Karları adlı kitapları bu alandaki en dikkat çekici kitaplarıdır.

Ernest Hemingway'in Beklenmeyen Ölümü: Nasıl Öldü?

Hemingway’in ölümü de yaşamı gibi sıra dışı olmuştur. Bir av tüfeğini ağzına dayayarak kendini öldürdüğü bilinse de günümüzde intihar nedeni hala tartışma konusudur. Hemingway hayatı boyunca şarbon, sıtma, cilt kanseri, zatürre, diyabet, böbrek yırtılması, hepatit, dalak yırtılması ve omurga kırığı gibi birçok rahatsızlık geçirmesine rağmen yaşamaya devam etmiştir. Ölüm sebebi üzerine çokça teori üretilmiştir. Bunlar; alkolik olması, depresyonda olması, FBI tarafından takip edildiğini düşünmesi gibi nedenlerdir.

 

Kitaplarında en karanlık anlarda bile umudun var olduğunu anlatan bir yazarın intihar etmesi herkese oldukça enteresan gelmiştir. Ancak Hemingway her insanın sahip olabileceği türden bir yaşama sahip değildi. Ölüm onun en yakın arkadaşıydı. Belki de bu yüzden ölümden korkmak yerine onu bu kadar sahiplenmişti.

Sözleri

“Ama dünya kıramayacağını öldürür. En iyiyi, en inceyi ve en yürekliyi taraf gözetmeksizin öldürür. Eğer bunlardan hiçbiri değilseniz, sizi yine de öldüreceğinden emin olabilirsiniz, ama bunun için hiç de acelesi yoktur.” - Silahlara Veda

Kaynaklar:

https://oggito.com/icerikler/ernest-hemingway-hakkinda-13-ilginc-bilgi/27002

https://www.nobelprize.org/prizes/literature/1954/summary/

 


BENZER YAZILAR

Peyami Safa’nın Server Bedi Külliyatı: Ramazan Geceleri

Peyami Safa’nın Ramazan Geceleri kitabında derlenen yazılarını inceledik.

Üç Büyük Edebiyat Akımı: Klasisizm, Romantizm ve Realizm

Edebiyatın şekillenmesinde etkili üç büyük akım klasisizm, romantizm ve realizm akımları nasıl ortaya çıktı, bu akımların konusu ve dili nasıl, temsilcileri kim, ülkemizde nasıl gelişti?


Paylaş