Metro istasyonları sadece sıradan birer durak değil aynı zamanda medeniyetin ikonlarından biri. Dünyadaki bazı durak istasyonları insanları önemli noktalara götürüyor. Bazı metro istasyonları ise ziyaret edilmesi gereken bu önemli turistik cazibe noktasının ta kendisi. 

 

Bu yazıda dünyadaki en göz alıcı metro istasyonlarından birkaçını derledik.

Grand Central Terminali

1871 yılında seferlere başlanmış olan istasyon New York’da bulunuyor. 1902 yılında çokça insanın ölümüyle sonuçlanan tren kazası sonrası 1913 yılına kadar istasyon kapalı kaldı. 1913’de 150.000 kişilik bir törenle tekrar kullanıma açılmış ve günümüze kadar da tarihi dokusunu korumuş. Hala 44 peron ve 67 ayrı tren hattıyla seferlerine devam ediyor.

Slavyansky Bulvar İstasyonu

Moskova, dünyada göz alıcı metro istasyonları ve mimarisiyle ünlü şehirlerden biri. Tarihte demiryollarının ve metro duraklarının Rusya için sembolik bir önemi vardı. Onun için metro durakları da özel tasrımlarla inşa ediliyordu. Bu durak da o istasyonlarından sadece bir tanesi. Art Nouveau tarzda yapılmış.


Avtovo İstasyonu

1955 yılında açılan istasyon St. Petersburg’da bulunuyor. İstasyonun tavanı otuz mermer, on altı cam süsleme ve kırk altı sütun ile desteklenmiş. Istasyon İkinci Dünya Savaşı kuşatması sırasında Leningrad savunucularına adanmıştır.

Formosa Bulvarı İstasyonu

Tayvan metrosunun en görkemli istasyonu. İtalyan mimar Narcissus Quagliata imzalı Işık Kubbesi metronun tavanında bulunuyor. Rengarenk camlarda insan hayatının evreleri anlatılmak isteniyor. 

Westfriedhof İstasyonu

Almanya’nın Münih şehrinde bulunan istasyon 1998 yılında açılmış. Modern görünümüyle ziyaretçilerin uğrak noktası haline gelmiş.

Staromestska Metro İstasyonu

Prag’ın gözdesi Karl Köprüsü'ne çıkan bu istasyon1978 yılında açılmış.


Bund Gezi Tüneli

Şangay’da Huangpu nehri altında sefer yapıyor. Yolculuk ışık ve lazer gösterileriyle dolu. Çokca turisti Şangay’a çekiyor.

Benzer ilgi çekici paylaşımları Instagram ve Twitter hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.


BENZER YAZILAR

Topraktan Kadehe: Şarap İçimi

Yemeklerin lezzetini katlayan, tek başına tüketildiğinde de ayrı bir keyif unsuru şarabın içiminde dikkat edilen unsurlar ve kadehin önemi.

Hindistan'ın En Özgür Eyaleti: GOA

Hindistan’ın güneyindeki en güzel sahillere ev sahipliği yapan Goa’nın en güzel 3 plajı hakkındaki bilgileri sizin için derledik.


Paylaş